SIMPTOMI NA DLANU: Već jedan pogled u prste otkriva 12 poremećaja i bolesti!
„Uvek, ali baš uvek se rukujem s pacijentom kad dođe prvi put. Ne samo da je to najbolji način da se opustim, nego ruke i nokti su često najbolji pokazatelj zdravlja i rada organa „kaže internista dr. Richard Russell.
Možda vam se čini da su lekari hiromanti i gataju iz dlana, no oni pogledom na prste mogu zaista videti mnogo više i preciznije od koliko vam je duga linija ljubavi.
1. Plavi vrhovi prstiju
Mogu biti znak loše cirkulacije i česti su kod Rainaudovog sindroma – bezopasnog poremećaja kod kojeg su kapilare na ekstremitetima preosetljive na promene temperature. Prsti mogu čak i pocrveniti ili pobijeliti a ponekad ih prati i bol i trnci.
„Kod ozbiljnijih slučajeva, plavi vrhovi prstiju mogu bit karakter niske nivoe kiseonika u organizmu“ upozorava dr. Russell.
„Ako su praćeni simptomima poput groznice i temperature može biti znak pneumonije, a ako ako se javlja nakon vežbe ili povećanog fizičkog napora, prvi je simptom hronične bolesti pluća. U svakom slučaju, trebalo bi da posetite lekara „zaključuje dr. Russell.
2. Gužvanje
Brojne uzdužne, paralelne bele linije ili nabori na noktu mogu biti znak da ste preboleli težu infekciju ili rak. Glavni razlog je to što nokti prestaju rasti tokom bolesti.
3. Bleda podloga nokta
Ako nežno pritisnete nokat, podloga pobeli. Čim pustite, vrate ružičastu boju.
No ako ostanu beli još neko vreme, ili su bledi celo vreme, možda patite od anemije. Zbog dugoročnog nedostatka gvožđa (ili crvenih krvnih zrnca) nokti mogu postati blago konkavni, a drugi simptomi su čest umor i vrtoglavica.
4. Drhtanje ruke
Previše kafe, teskoba i stres i neki lekovi (na primer oni za astmu i antidepresivi) mogu izazvati kratkoročno drhtanje. No ako se tremori javljaju često, bez objašnjenja, posetite lekara. Možda patite od esencijalnog tremora, neuološkog poremećaja koje je često nasledno. Progresivno je ali ne skraćuje život. No možda je drhtanje ruke i rani znak Parkinsonove bolesti.
5. Tamne crte
Pruge tamnog pigmenta u podlozi nokta razlog su da posetite lekara – u retkim slučajevima reč je o melanomu, najsmrtonosnijem obliku raka kože.
6. zadebljana, „kuglasti“ prsti
„Kada su kraj prsta i nokat kuglasti i nalikuju bubnjarskoj palici u ekstremnim slučajevima reč je o bolestima pluća uključujući cističnu fibrozu i rak pluća“ upozorava dr. Russell. „Zadebljanje se java i kod ozbiljnih srčanih problema pa svakako posetite lekara“ savetuje dr. Russell.
7. Crvene mrlje na dlanovima
Moguće je kako je posrijedi palmarni eritem, koji je znak poremećaja rada jetre, najčešće ciroze ili masne jetre, a u svakom slučaju je dobar razlog za posetu lekaru. Upala jetre vremenom rezultira povišenim nivoom hormona zbog čega se šire žile u dlanovima i stopalima.
8. Otečeni prsti
Mogući su brojni neopasni uzroci: previše soli u ishrani, PMS i blaga dehidracija. No oticanje i ukočenost prstiju mogu biti znakovi ozbiljnijih problema poput hipotireoze i reumatskog artritisa. Spomenite lečniu prilikom iduće posete.
9. Znojni dlanovi
Možda su rezultat stresa, ali ako je često mogu biti znak i hipertireoze. Preterano aktivna štitna žlezda ubrzava metabolizam pa vaše telo proizvodi i više toplote.
10. Prsti koji se grče prema unutra
To je glavni simptom Dupuitren kontrakcije, kako se naziva zadebljanje tetive koja se proteže od vrha prst do dlana. Najčešća je kod malog prsta i domalog. Razlog može biti i preterano uzimanje alkohola, dijabetes ili povreda. Ponekad je potrebna i mala operacija kako bi se prsti ispravili.
11. Promena boja noktiju
Žućkasti ili zelenkasti nokti znak su gljivične infekcije. Ako se pojavljuju stalno, to može biti znak dijabetesa. Šećerna bolest slabi imunitet i cirkulaciju što znači da je razmnožavanje gljivica i bakterijama puno lakše.
12. zadebljana članci
Tvrdo, žućkasto zadebljanje na člancima koji se vidi kada stisnete šaku mogu biti naslage holesterola, i jedan su od znakova potencijalno smrtonosnog stanja porodične hiperkolesterolemije. Ljudi sa ovim genetičkim poremećajem se rode sa visokim nivoom holesterola te su pod povećanim rizikom od srčanog udara već u mladoj dobi.
Procenjuje se kako jedna od 200 osoba pati od ove bolesti, a često nije dijagnostikovana.