SVE O KRASTAVCU: KOJE SU ZDRAVSTVENE BLAGODETI KRASTAVCA I KAKO GA UPOTREBITI KAO PRIRODNI LEK (UPUTSTVO I RECEPT)
Krastavac predstavlja jednu od najstarijih i najomiljenijih povrtnih kultura.
Kao hrana poznat je još od pre 5000 godina. Košpice krastavca pronađene su u egipatskim grobnicama faraona.
Krastavci su pre svega jestivo povrće koje se koristi u dva oblika i to sveže i ukiseljeno.
U ovom tekstu ukratko ćemo vam predstaviti sva lekovita svojstva krastavaca te načine i namenu njegovog korišćenja u lekovite svrhe ..
Krastavac je bogati izvor pre svega vitamina A, B1 i C, niza hranljivih soli i minerala.
Krastavac je najefikasnije sredstvo za izlučivanje vode iz orgranizma. Zbog toga se preporučuje u što večim količinama isključivo kao svež za tretiranje bolesti srca i bubrega gde je protok i izlučivanje viška tečnosti ključno.
Krastavac poseduje svojstvo rastvaranja mokraćne kiseline. Jedan broj kamenčića i peska u bubrezima i bešici nastao je usled mokraćne kiseline te će obilna i redovna upotreba svežih krastavaca efikasno delovati na njihovo rastvranje. Ovo je ujedno i jedan od najlakših načina za njihovu eliminaciju.
Sveže isceđen sok od krastavaca koji nije pocoljen (što je u ovom slučaju važno) delotvorno čisti organizam i krv od prekomernih količina kiselih sastojaka. Ovaj sok očistiće i vaša creva bubrege, pluća i kožu. Sok od krastvca efikasno čisti krv u mlađih osoba koje su sklone oštećenjima kože i bubuljicama posebno u pubertetu.
Naravno potrebno je sada za vreme sezone krastavaca da pravite velike količine soka (minimalno pola litre na dan) i da ih redovno pijete. Sok od krastvca u većim količinama prepručujem i ženama u kilmakteriju jer je oproban lek protiv navala krvi.
Još jedan vrlo koristan način upotrebe krastvca je kod nege kože i tretiranja kožnih problema. Ukoliko imate prstiće, mitesere, Ćirića, lišajeve, menje opekotine, sunčane pegice i sl na licu, koži glave, ruku možete ih lečiti trljanjem pomenutih mesta svežim sokom od krastvca. Sok se utralja i ostavi da se osuši na tim mestima. Izlučevine i uplani procesi na koži uspešno se leče ovim načinom.
Procedura se ponavlja svaki dan dok se koža ne isčisti. U Nemačkoj i Italiji postoji tradicija korišćenja čistog soka od krastvca za jačanje i lečenje očiju. Čistim sokok namocim se maramica ili gaza te se legne i na zatvorene očne kapke se položi gaza i ostavi da stoji desetak minuta. Porcedure se ponavlja svaku veče pred spavanje. Sok od krastvca dobijate tako da kompletne oprane krastavce sa korom sameljete u nekoj mašini i procedite kroz lanenu krpu ili gazu.
Sok od krastvca ne treba soliti a ukoliko vam je ukus bljutav a koristite ga za piće, a ne za kožu, možete mu po želji dodati čisti sok od šargarepe, celera ili jabuke kako biste popravili ukus.
Za probleme bubrega i mokraćne bešike koristi se i čaj od sjemnki krastvca. Ovo se posebno preporučuje u periodu kada nema svežih krastvaca te je potrebno da tokom sezone prikupite i osušite, u hladu ne na direktnom suncu, veču količinu semenki iz krupnih krastvaca. Osušene sjmenke spremite u kutiju i tokom perioda kada nema krastvaca pravite čaj i to u omjeru 01:00 čajna kašika sjemnki na jednu šolju vrele vode.
Čaj se uzima svakodnevno za sve tegobe sa mokraćnom bešikom i bubrezima. Krastavac prepručujem i za regulisanje telesne težine a za te namene posebno je popularan među Francuskinjama. Kada ste gladni možete posegnuti za krastvcem u svim oblicima bez bojazni da ćete dobiti višak kilograma a njegovi sokovi i minerali ubrzaće vaš metabolizam.
Osim navedenih lekovitih preporuka na kraju vam želimo ukazati i na prvilno korišćenje krastavca.
Plodovi krastvca se skupljaju i koriste kada njihova kora počinje da žuti. Tada su zreli. Ukoliko se krastavci beru i konzumiraju nezreli onda su teško probavljivi a proces rastvaranja krastavaca traje dugu i može biti neprijatan pa čak i bolan za čoveka.
Ne preporučuje se pijenje velike količine vode nakon kozumiranja zasoljene salate od krastvaca jer to takođe može izazvati dodatne probavne probleme. Važno je napomenuti da se salata i sok od krastvca trebaju isključivo koristiti sveži. Nikako nije dobro i štetno je po zdravlje ranije pripremati i ostavljati da stoji više sati ili dana salatu ili sok od krastavaca.
U salati, najbolje za zdravlje i iskorišćavanje hranljivosti je seći krastvace na tanke ploške i koristiti ih u kombinaciji sa nekom masnoćom, uljem ili pavlakom te uz dodatak malo limunovog soka. Ne preporučuje se kombinovanje krastavaca sa sirćetom, biberom i svežom paprikom.
Za pomenute pozitivne zdravstvene efekte krastvaca potrebno ih je koristiti u sezoni svakodnevno i u večim količina.
Kiseli krastavci sadrže dobar deo hranljivih osobina svežih ali se ne preporučuju osobama sa bubrežnim i srčanim problemima zbog velike količine soli koju sadrže.
(Zdravljebezdoktora)