Uključite ga u prehranu kako znate i umete, jer kelj je neverovatna namirnica..
Ako želite zdravlje, ne možete izbegavati zeleno lisnato povrće, a kelj je jedno od najhranljivijih. On je dobar izvor kalcijuma, magnezijuma, vitamina K, vitamina A, vitamina C, biljnih vlakana, gvožđa, folne kiseline, aminokiselina, antioksidanta flavonoida i luteina. Lako ga je pripremiti na raznovrsne i ukusne načine. Evo zašto je kelj posebno zdrav.
Pazite ovo
70 grama kelja sadrži 206% dnevno preporučene doze vitamina A, 134% vitamina C, 684% vitamina K! Ovakvu koncentraciju vitamina i antioksidanata retko da ćete pronaći u bilo kojoj drugoj biljci.
Deluje preventivno protiv nekoliko vrsta raka
Istraživanja su pokazala da unosom kelja, ne samo da smanjujemo šanse za nastanak, nego pomažemo telu da se leči od 5 vrsta raka – uključujući rak bešike, dojke, debelog creva, jajnika i prostate.
Preventivna svojstva kelja su povezana sa neobično velikim koncentracijama dve vrste antioksidanata, karotinoida i flavonoida. Od karotinoida, značajni su lutein i beta karotin, koji imaju antioksidativna svojstva i smanjuju rizik od razvoja katarakte, ateroskleroze i hronične opstruktivne bolesti pluća.
Dostupan uvek
Iako se kelj smatra zimskom biljkom, ima ga tokom cele godine. U zimu je slađi, ako uvene ili postane braon, malo je gorči. Kelj može da se kuva, a može da se jede i sirov ili može da se doda u mikser kada se pravi sok od povrća. Može da se blanšira, kuva, krčka, kuva na pari ili prži. U jelima može da zameni spanać ili kupus. Možete da ga isjeckate sitno kao peršun i dodamo salatama ili supama. Daće boju i specifičan ukus gotovo svakom jelu. + Brzi recept
Smoothie koji će osvežiti kožu:
Smiksajte listove kelja, jabuku, bananu i …
– Šaka listova kelja
– 1 banana (iseckana)
– 1 jabuka (iseckana)
– Šolja jogurta (ako imate sa vanilom ide fantastično!)
– Prstohvat cimeta
– 1 kašika meda
– Sve sastojke stavite u blender i miskajte između 10 i 20 sekundi, odnosno do željene gustine