“Potpisan je zakon koji članstvo u ovom savezu određuje kao prioritet nacionalnih interesa države,“ napisao je Porošenko na svojoj fejsbuk stranici, a izveštavaju ruski mediji
On je istakao da će ukrajinske vlasti morati da obave dosta posla za reformu sektora bezbednosti i odbrane kako bi ispunili kriterijume za članstvo u NATO-u.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je zakonodavno odobrio nameru Ukrajine da se pridruži NATO-u. Od sada će članstvo u NATO-u biti smatrano prioritetom u državnoj politici Ukrajine. Ranije je Ukrajina usvojila novu vojnu doktrinu i definisala ulazak zemlje u NATO kao glavni cilj spoljne politike zemlje. Nakon toga, ukrajinska poslanica Nadija Savčenko je pozvala Kijev da se ne ponizi pred NATO-om, već da stvori sopstvenu snažnu vojsku. Vojska vredna borbe će omogućiti Ukrajini da se ravnopravno pridruži Severnoatlanskom savezu, rekla je ona.
Anketa sprovedena u Ukrajini je pokazala da 40 odsto Ukrajinaca želi da se zemlja pridruži ovom savezu. Sajt ruskog medija Pravda.ru je zatražio stručno mišljenje o ovoj temi od Mihaila Aleksandrova, vodećeg stručnjaka u Centru za vojne i političke studije na Moskovskom državnom Instutu za međunarodne odnose, doktora političkih nauka. “Porošenko je potpisao zakon o težnji Ukrajine za članstvom u NATO-u. Da li to znači da će se baze NATO-a pojaviti na samo 600 km od Moskve? Koliko brzo se to može desiti?“
“Ovi zakoni su po prirodi čista propaganda. Niko neće prihvatiti Ukrajinu u NATO u poziciji u kojoj se ova zemlja danas nalazi. Deklarisane namere još uvek ne znače pozitivan ishod. Gruzija to radi već mnogo godina, a stvari se nalaze tačno tamo gde su i počeli, iako je Gruzija u mnogo povoljnijoj poziciji od Ukrajine. Ipak, Grzija ima nerešen konflikt, a NATO shvata da se Gruzija raduje pridruživanju savezu kako bi svoje teritorijalne probleme rešili pomoću NATO-a.“ “Prijem Ukrajine u NATO će značiti samo jednu stvar: rat sa Rusijom. NATO-u to ne treba. Da su želeli da se bore, oni bi već započeli taj rat, na primer, nakon što je Rusija vratila Krim, nakon što je Rusija podržala Donbas. Sve dok NATO to ne započinje, to znači da neće dozvoliti Ukrajini da se pridruži NATO-u. Ipak, mogu se predomisliti i načiniti Ukrajinu članicom NATO-a kako bi započeli rat sa Rusijom. Međutim, u tom slučaju će Rusija morati da napadne prva, bez čekanja da bude napadnuta.“ “Da li to znači da nas oni mogu napasti iz Ukrajine u bilo kom trenutku?“
“Naravno. Neko mora regulisati pitanje Ukrajine bez odlaganja. Ne treba da se zavaravamo da će ono rešiti samo od sebe. To je nemoguće. Trebalo je da vojno podržimo Donjeck i Lugansk republike od samog početka.“ “Koliko dugo je NATO-u potrebno da sredi članstvo za zemlju koja ima teritorijalne probleme?“ “Ustav isključuje takvu mogućnost. Ipak, oni mogu prihvatiti bilo koga ako žele. U ovom slučaju, Ukrajina će odmah zahtevati rešavanje problema Donbasa. Drugim rečima, NATO može učiniti Ukrajinu svojim članom samo ako savez čvrsto odluči da objavi rat Rusiji. NATO je takođe svestan toga. Malo je verovatno da će Ukrajina postati članica NATO-a u doglednoj budućnosti, a ti zakoni koje Porošenko potpisuje predstavljaju samo propagandu.“ (Webtribune.rs)