Brisel ponavlja da je neophodno osigurati da Srpsko-ruski humanitrani centar u Nišu bude u potpunosti u skladu sa članstvom Srbije u EU Mehanizmu civilne zaštite, ali i u skladu sa „obavezama u duhu pristupnih procesa Uniji“.
Povodom izjava pojedinih srpskih zvaničnika koji ponovo zagovaraju rešavanje statusa osoblja Srpsko-ruskog humanitarnog centra, u Evropskoj uniji za Tanjug kažu da je njihov stav po tom pitanju nepromenjen.
„Važno je da se osigura da Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu bude u potpunom skladu sa učešećem Srbije u EU Mehanizmu civilne zaštite, gde je Srbija član, ali i u skladu sa njenim širim obavezama koje proističu iz duha pristupnih pregovora sa EU“, rečeno je Tanjugu u Briselu.
Zvaničnik EU u izjavi za Tanjug napominje da EU ima uveravanja dobijena od srpskih vlasti da Centru u Nišu neće biti dodeljena vojna funkcija niti će biti korišćen kao sredstvo za regionalnu koordinaciju, što bi, stav je EU, bilo u suprotnosti sa EU Mehanizmom civilne zaštite.
U Briselu podsećaju da je Srbija član EU Mehnaizma civilne zaštite koji služi za saradnju i koordnaciju nacionalnih predstavnika civilne zaštite u slučajevima prirodnih i drugih katastrofa u Evropi i šire. Mehanizam obuhvata 28 zemlja članica EU, uključujući Island, Norvešku, Crnu Goru, Srbiju, Makedoniju i Tursku.
Vlada Srbije bi prema nekim najavama trebalo da do juna donese odluku o statusu Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu, a srpska premijerka Ana Brnabić rekla je da će ta odluka biti u skladu sa interesima Srbije, podsetivši da je centar veoma važan za Srbiju, koja mu duguje zahvalnost za dosadašnju pomoć u poplavama i gašenju požara.