Rusija je zainteresovana za obnavljanje dijaloga sa SAD o svim aspektima kontrole naoružanja, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov nakon sastanka s američkim državnim sekretarom Majklom Pompeom u Sočiju.
Lavrov je rekao da je dijalog s američkim kolegom, koji je trajao tri sata, bio „otvoren i koristan“, a da je jedna od tema sastanka bilo pitanje Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa, kao i mogućnost produžavanja Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju.
„Naravno, posebnu pažnju smo posvetili pitanjima strateške stabilnosti. Razmotrili smo situaciju u vezi sa Sporazumom o raketama srednjeg i kratkog dometa. Govorili smo o perspektivama Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju koji ističe u februaru 2021. godine. Zainteresovani smo za to da se obnovi konkretni i profesionalni dijalog o svim aspektima kontrole naoružanja“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.
Ruski ministar je naglasio da napetost u odnosima Rusije i SAD negativno utiče na situaciju u celom svetu, zbog čega je neophodno potruditi se da se ona ublaži.
Pored bilateralnih odnosa SAD i Rusije, dvojica diplomata su razmotrila i najaktuelnije međunarodne probleme, odnosno situaciju u Venecueli, Severnoj Koreji, Siriji, Ukrajini, Avganistanu, kao i napetost u vezi s iranskim nuklearnim programom.
Govoreći o rusko-američkim odnosima, Sergej Lavrov je rekao da se nada da će se nakon objavljivanja izveštaja američkog specijalnog tužioca Roberta Milera o rezultatima istrage o navodnom mešanju Rusije u predsedničke izbore u SAD 2016. godine i navodnoj zaveri predsednika SAD Donalda Trampa s Rusijom — „strasti smiriti“, kao i da će Vašington i Moskva konačno uspeti da uspostave dijalog.
„Insinuacije o zaveri Rusije s Trampom su potpuna fikcija“, rekao je Lavrov.
Ruski ministar je, takođe, predložio formiranje nevladine ekspertske grupe SAD i Rusije i poslovnog saveta dveju zemalja. On je dodao da se s američkim kolegom dogovorio da se obnovi rad kanala komunikacije Moskve i Vašingtona.
Izbegavanje vojnih scenarija
Osvrćući se na situaciju na Korejskom poluostrvu, Lavrov je istakao da se Moskva zalaže za to da se dalje razvija dijalog SAD i Severne Koreje, kao i da je spremna da ga podrži.
Prema njegovim rečima, Rusija i SAD su se dogovorile da nastave konsultacije o Siriji, uključujući borbu protiv terorizma, politički proces u toj zemlji i vraćanje izbeglica na svoja ognjišta.
Što se tiče iranskog nuklearnog programa, dijalog Rusije i SAD daje nadu u mogućnost da se postigne dogovor o tom problemu, rekao je Lavrov i ocenio da su SAD zainteresovane za političko rešavanje krize u odnosima s Iranom.
„Rusija će doprinositi tome da situacija s Iranom ne krene ka vojnom scenariju“, rekao je Lavrov i dodao da se nada da će u nesuglasicama u vezi s iranskim nuklearnim problemom „prevladati zdrav razum“.
Razgovor s Pompeom je, kako je rekao, bio otvoren i kada je reč o Venecueli, a Moskva je prenela stav da se zalaže za rešavanje krize unutrašnjim dijalogom u toj latinoameričkoj zemlji.
„Demokratija se ne može postavljati na silu. Pretnje koje se čuju na račun Vlade Nikolasa Madura, pretnje koje se čuju iz usta i zvaničnika administracije SAD i iz usta (opozicionog lidera Huana) Gvaida, koji stalno spominje svoje pravo da traži oružanu intervenciju spolja, ništa zajedničko s demokratijom nemaju“, naglasio je Lavrov.
Lavrov i Pompeo će se nakon obraćanja medija uputiti u letnju rezidenciju predsednika Rusije u Sočiju, gde će se sastati s Vladimirom Putinom i preneti mu rezultate razgovora. Pompeo je prvi put u poseti Rusiji kao američki državni sekretar.