Nikola Tesla jedan je od najuticajnijih pronalazača sveta, koji je zauvek izmenio tok kojim se čovečanstvo kretalo. Predstavljamo vam nekoliko stvari koje nista znali o Tesli.
Šok zbog smrti brata pretvorio ga je u mistika
Prelomni trenutak u detinjstvu Nikole Tesle bila je smrt Njegovog starijeg brata Daneta. U godinama posle njegove smrti, Tesli, čiji su otac i deda bili pravoslavni sveštenici, počela su da se javljaju priviđenja “vatrenih jezika” u vazduhu.
Kao tinejdžer je uspeo da snagom volje kontroliše te vizije, ali je kasnije tokom života počeo da ih prihvata, a kasnije je tvrdio da može da komunicira čak i sa njujorškim golubovima.
Tesla je na kratko živeo od kopanja kanala
Nakon što je diplomirao, Tesla je radio za Edisonovu kompaniju u Parizu, ali je otputovao u SAD 1884. nadajući se da će raditi za Edisona lično.
Tesla je brzo dobio posao inženjera u sedištu kompanije, zahvaljujući tome što je “Čarobnjaka iz Menlo Parka” impresionirao svojom genijalnošću i vrednoćom.
Nakon što je Edison usputno rekao da će platiti 50.000 dolara osobi koja unapredi dizajn generatora jednosmerne struje, Tesla je noćima radio kako bi došao do rešenja.
Edison je odbio da mu plati, tvrdeći da se šalio. Nedugo potom, Tesla je napustio Edisona kako bi sam otvorio kompaniju, ali je u nedostatku novca, dok je tražio investitore, kopao kanale za dnevnicu od dva dolara, kako bi skrpio kraj s krajem.
Uz pomoć Marka Tvena umalo je otkrio rentgenske zrake
Tven i Tesla su se sprijateljili devedesetih godina 19. veka zahvaljujući Tvenovoj dugogodišnjoj fasciniranosti tehnologijom i inovacijama.
Pošto je posetio Teslu u njegovoj laboratoriji, Tven je pozirao za jednu od prvih fotografija pod svetlošću inkandescentne sijalice.
Tesla i fotograf Edvard Ringvud Hjuit pozvali su Tvena u laboratoriju da pozira još jednom, ovog puta pod svetlošću takozvane Krukove tube.
Kada je pronalazač pregledao dobijene negative, mislio je da je aparat bio pokvaren, jer su dobijene fotografije bile zamućene.
Samo nekoliko nedelja kasnije, nemački naučnik Vilhelm Rentgen objavio je otkriće retgenskih zraka koje proizvodi Krukova tuba, pa je Tesla shvatio da su Tvenovu fotografiju pokvarili metalni zavrtnji u kameri.
Napravio je brodić na daljinsko upravljanje
U jeku špansko-američkog rata 1898. jedan od Teslinih projekata bio je minijaturni brod koji se pokrtao, zaustavljao i kojim se upravljalo putem radio signala.
Kada je podneo zahtev za patent, američki Patentni zavod odbio je da veruje da bi takav uređaj mogao da radi i poslao svog agenta u Teslinu laboratoriju u Menhetnu, kako bi demonstrirao svoju ideju.
Tesla je pokazao brod i drugim važnim posetiocima, uključujući J.P. Morgana i Vilijama K. Venderbilta.
Rekao je Njujork Postu da bi njegov izum, koji bi omogućio da se bitke vode i bez stavljanja ljudi u rizik, mogao da okonča ratove u celom svetu.
Zaista je primio signale iz svemira
Tokom leta 1899. Tesla je postavio poljsku laboratoriju u Kolorado Springsu, kako bi ispitao mogućnosti prenošenja informacija i struje na velike udaljenosti.
Jednog julskog dana, dok je pratio grmljavinu, Teslina oprema prikupila je seriju neobičnih signala.
Nakon što je isključio mogućnost uticaja Sunca i signala sa Zemlje, shvatio je da oni verovatno potiču sa druge planete.
Predstojećeg Božića, na zahtev Američkog Crvenog krsta da predvidi najveće naučno dostignuće u narednom veku, Tesla je napisao: “Imamo poruku sa drugog sveta, nepoznatog i dalekog. Ona glasi: jedan, dva, tri…”
Tek 1996. su naučnici rekonstruisali Teslin eksperiment i pokazali da je reč o signalu koji je izazvan prolaskom Jupiterovog meseca Ioa kroz magnetno polje planete.
Teslinu laboratoriju osmislio je čuveni arhitekta Stenford Vajt
Tesla je 1901. ubedio finansijera J. P. Morgana da investira 150.000 dolara u novu laboratoriju na Vordenklifu, na severnoj obali Long Ajlenda, koja bi bila novi centar Teslinog rada na prenosu elekrtrične energije i radio signala.
Stenford Vajt, vodeći arhitekta SAD u to vreme i Teslin dugogodišnji prijatelj, dizajnirao je laboratoriju klasičnih proporcija uz gigantski toranj visok 56 metara.
Toranj koji bi bio vidljiv čak i iz Nju Hejvena u Konektikatu.
Imao je teške odnose sa finansijerom J.P. Morganom
Pošto su sredstva za izgradnju Vordenklif tornja potrošena pre nego što su radovi završeni, Tesla je preklinjao Morgana da mu obezbedi još novca, ali je bio odbijen.
Iako neki biografi tvrde da je Morgan smanjio investicije, kada je shvatio da Teslin plan da prenos struje učini bežičnim neće biti profitabilan, ključni faktor je bio taj što se Morgan plašio da će biti uhvaćen u tržišnim spekulacijama oko radio projekata.
U julu 1903. nakon što je dobio vrlo tupo odbijanje od Morgana, Tesla je polomio dobar deo opreme i pokrenuo munje iznad tornja koje su udarale do ponoći.
Godinu dana kasnije, ponovo je zamolio Morgana za pomoć, a nakon kratkog odgovora (“Ne”), Tesla ga je optužio da je ovaj inače pobožni pripadnik episkopalne crkve “muslimanski fanatik”.
Poslednje godine je proveo kao usamljenik
Iako je decenijama bio deo visokog njujorškog društva, starost i siromaštvo, činili su Teslu sve izolovanijim.
Živeo je sam u hotelima i više voleo društvo golubova nego ljudi.
Ipak, zadržao je jedan element starih dana – svake godine 10. jula, na svoj rođendan, održavao je konferencije za štampu.
Kada je napunio 79 godina, predstavio je oscilator koji staje u džep i može da uništi Empire State Building.
Godinu dana kasnije, govorio je o svojoj tajni dugovečnosti: mrdanju nožnih prstiju.
Platio je račun u hotelu modelom “zraka smrti”
Laboratorija u Vordenklifu na posletku je predata vlasnicima Waldorf-Astoria hotela kao deo isplate za Teslina dugovanja.
Decenijama kasnije menadžeri Governor Clinton hotela dobili su sličan deo Tesline opreme: drvenu kutiju za koju je Tesla rekao da sadrži radni model oružja koje bi moglo da okonča sve ratove.
Teslin “zrak smrti” mogao bi da zaustavi svaku vojsku, što bi ratovanje učinilo izlišnim.
Kada je predao kutiju sa modelom, Tesla je upozorio zaposlene u hotelu da je nikada ne otvaraju.
Oni su u strahu sakrili kutiju u magacin. Posle Tesline smrti 1943. kutija je ipak otvorena, a otkriveno je da sadrži samo nekoliko starih i bezopasnih komponenti elektro uređaja.
(Kurir)