Da li se i vama nekad desilo da “u nevreme” dobijete menstruaciju, ili da ona stigne kad treba, ali da to krvarenje bude drugačije kako po količini, boji, tako i po trajanju? Evo šta sve može da bude u pitanju
Skoro svakoj ženi se, barem jednom u životu, dogodi da primeti tačkice krvi u peroidu meseca kad im vreme nije. Čak i krvarenje koje se javlja u vreme očekivane menstruacije s jednim ili više dana zakašnjenja, ali je drugačije nego inače, već je razlog za brigu.
Lažno krvarenje može da predstavlja znak poremećenog hormonskog statusa, ali i mnogih drugih problema.
Ako dobijete menstruaciju čudnog intenziteta i trajanja, moguće je da je u pitanju “lažna menstruacija”, a evo da li je ona opasna i koji su znakovi po kojima je možete prepoznati.
Menstrualni grčevi ili trudnoća?
Poznato je da neke žene za vreme trudnoće mogu da imaju lažne menstruacije, pa čak i da uopšte ne primete da su trudne. Nedavno jedna dama nije znala da je trudna, jer je svih devet meseci imala normalnu menstruaciju i pila kontraceptivne pilule. Rodila je kod kuće, a trudove je zamenila za menstrualne grčeve.
– Krvarenje koje se javlja u vreme očekivane menstruacije, s dan ili više zakašnjenja može u svakoj ženi pobuditi sumnju. Oskudnost krvarenja jeste na prvu loptu dobra stvar, ali ako je krv drugačije boje i intenziteta, a žena je imala redovne seksualne odnose, bolje je uraditi testove na trudnoću I posetiti ginekoloka – kaže savetuje Ula Marton, specijalista ginekologije i akušerstva.
– Vrlo često se radi o biohemijskoj trudnoći, koja se detektuje i prati isključivo određivanjem vrednosti bHCG-a hormona posteljice. U nalazima se pokaže dinamički pad hormona na početku krvarenja, dok se na ultrazvučnom pregledu može primetiti zadebljala sluznica materice, endometrijum u kojem se pod izuzetno velikim povećanjem može videti malena gestacijska vrećica – objašnjava ona.
Opasnost od vanmaterične trudnoće
Doktorka Marton napominje da se uvek mora imati na umu i mogućnost vanmaternične trudnoće, koja se potvrđuje odnosno isključuje redovnim monitoriranja vrednosti bHCG svakih 48 sati i ultrazvučnim pregledom izgleda sluznice, ali i ocenom struktura u maloj karlici.
Hormonski poremećaji
Doktorka objašnjava da je najvažnije i praćenje opšteg stanja i zdravlja žene.
– Lažno krvarenje može da bude i znak poremećenog hormonskog statusa, odnosno odraz poremećenog odnosa lučenja i međuodnosa estrogena i progesterona. To kao rezultat može biti poremećaj podsticanja lučenja hormona iz hipofize ili odraz neregularnosti rada štitne žlezde.
Implantaciono krvarenje
Doktorka Senka Sabolović Rudman navodi da kod velikog broja žena, nakon oplodnje, odnosno tokom usađivanja oplođene jajne ćelije u zid materice, dolazi do krvarenja različitog intenziteta koje nazivamo implantacijskim krvarenjem. Trudnice ga obično primete 6-12 dana nakon oplodnje, odnosno već u trećoj nedelji trudnoće, a nekad se ovo krvarenje može poklopiti sa terminom menstruacije koju očekujemo pa može izazvati nedoumice i nesporazume.
– Za razliku od menstruacije, značajno je slabije i oskudnije. Obično traje jedan do nekoliko dana. Takođe, uz implantacijsko krvarenje mogu se javiti i grčevi u donjem delu stomaka, što je povezano sa usađivanjem oplođene jajne ćelije u matericu i kontrakcijom, odnosno grčenjem mišića materice. Iako je oskudno krvarenje najčešći simptom implantacijskog krvarenja, ono se može manifestovati i samo grčevima, bez krvarenja, iako ređe – rekla je doktorka Sabolović Rudman.
Sve u svemu, ako primetite ma kakvo neregularno krvarenje ili ono koje je potpuno drugačije od standardne menstruacije, obavezno se javite svom ginekologu, kako bi se na vreme videlo u čemu je stvar.
(Telegraf.rs / Zdrava Krava)