Izbori u Srbiji, iako su ih mnogi analitičari predstavili kao de fakto referendum o članstvu u EU, zapravo su imali za cilj da učvrste premijera Aleksandra Vučića kao nespornog lidera, dok je članstvo u EU pitanje koje je veoma daleko ogromnom delu stanovništva, ocenjuje portal EUobserver.
U tekstu pod naslovom „Izbori u Srbiji: EU se hvata za slamku“ EUobserver piše da je raspisujući izbore Vučić imao nekoliko ciljeva.
Prvo, nadao se da će uspeti da skloni Socijalističku partiju Srbije iz vladajuće koalicije na nacionalnom nivou i da će u isto vreme njegova Srpska napredna stranka moći da vlada u većini opština, kao i u Vojvodini. Potom, nadao se da će izolovati članove koji su i dalje lojalni predsedniku Srbije i osnivaču stranke Tomislavu Nikoliću i pobediti ga u unutarpartijskoj borbi. I konačno, računao je da Demokratska stranka i mnoge druge manje partije, nastale iz narodnog pokreta protiv Miloševića, neće uspeti da dostignu cenzus za ulazak u parlament.
Tako gledano, dodaje portal, Vučićeva pobeda je manje ubedljiva, jer iako je osvojio više glasova nego na prethodnim izborima imaće znatno manji broj poslaničkih mesta, a čak sedam partija i koalicija uspelo je da uđe u parlament, ne računajući manjinske stranke za koje ne važi prag od pet odsto.
U izbornoj noći dok je gotovo čitava opozicija bila angažovana zbog zabrinjavajućeg kašnjenja u brojanju glasova, evropski zvaničnici, mahom iz porodice desnog centra Evropske narodne partije, požurili su da čestitaju pobedu srpskom premijeru, navodi EUobserver i dodaje da bezuslovna podrška Vučiću može izgledati kao logičan izbor EU.
Njegova politička transformacija je gotovo u potpunosti marginalizovala antievropsku desnicu, zadržao je politiku svojih prethodnika koja je imala podršku EU i koja postepeno omogućava Kosovu nezavisno postojanje, a tokom izbegličke krize zauzeo je veoma odgovoran stav, navodi se.
Ali, dodaje portal, u više drugih pitanja koja su od ključne važnosti za grđane kao što su ekonomski rast, vladavina prava, socijalna pravda, sloboda medija – Vučićeva vlada nije uspela da ostvari značajniji napredak.
EUobserver ocenjuje da umesto što je fokusirana na „za“ ili „protiv“ Evrope, EU bi trebalo da obrati ozbiljnu pažnju na opadajuće performanse u ispunjavanju političkih kriterijuma za članstvo u EU širom Zapadnog Balkana gde pogoršanje slobode medija, politički klijentelizam i jeftini populizam ne stvaraju uslove za slobodne i poštene izbore.
EU postaje predvidiva u svojim jednostavnim tumačenjima koja lažno predstavljaju komplikovan politički kontekst u svakoj od zemalja Zapadnog Balkana. Politička kriza u Makedoniji rečiti je primer da nekad uzorni đaci mogu postati problematični autokrati.
Uprkos čestitkama za Vučića ovi izbori ni na koji način ne garantuju da i Srbija neće krenuti tim putem, navodi EUobserver.
(Beta)