Dijabetes se često naziva „tihim ubicom“ jer se lako dešava da se njegovi znakovi ne prepoznaju. Za to vreme on može da vam uništi više organa, pa se zato naziva i potencijalnim ubicom.
U dijabetesu se visoka glukoza u krvi ponaša kao otrov, a često je prati i povišen krvni pritisak i abnormalna količina lipida u krvi. Ćelije u vašem telu oslanjaju se na glukozu da im obezbedi energiju, što je čini nužnom za normalno funkcionisanje.
U telo glukozu možete da unesete direktnim putem, na primer u obliku voća, ali većina ipak proizlazi iz razgradnje u crevima iz ugljenih hidrata poput skroba, koji se nalazi u pirinču, krompiru i drugim namirnicama.
Glukoza se zatim transportuje do ćelija putem krvotoka, ali da bi telo moglo daje koristi potreban je insulin.
Insulin je hormon koji proizvodi pankreas i on je ključ koji otvara ćelije i dopušta ulaz glukozi. Osobe sa dijabetesom tip 1 ne proizvode insulin, pa moraju da se oslanjaju na injekcije insulina.
Osobe sa dijabetesom tipa 2 mogu da imaju insulin, barem na početku, ali ne mogu da ga koriste, jer su otporne nainsulin.
Mnogi simptomi tipa 1 i tipa 2 su slični, a trećina osoba sa dijabetesom i ne zna da ga ima, jer većina ima tip 2.
Najčešći simptomi su sledeći:
– Pojačana žeđ ili suva usta
– Povećana potreba za mokrenjem i to u većim količinama nego pre
– Pojačana glad
– Neobjašnjiv gubitak kilograma (uprkos tome što više jedete)
– Slabost i umor
– Učestale infekcije (uključujući gljivice na genitalnom području) ili ogrebotine kojima treba dugo da zacele
– Zamagljen vid.
Budući da dijabetes može da uzrokuje ozbiljne zdravstvene komplikacije, važno je da na vreme obratite pažnju na simptome i da se obratite lekaru da vas testira.
Uz ispravnu ishranu, vežbanje i lekove i osobe obolele od dijabetesa mogu da vode aktivan, produktivan život.
(Magazin.net.hr)