Home / AKTUELNO / Hrvati o Ani Brnabić otkrili sve- Poreklo i imovinu u Hrvatskoj..!

Hrvati o Ani Brnabić otkrili sve- Poreklo i imovinu u Hrvatskoj..!

Od momenta kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio da će Ani Brnabić poveriti mandat za sastavljanje nove vlade, domaći ali i mediji u regionu, ne prestaju da se bave likom i delom Vučićeve naslednice u Nemanjinoj 11.

brnabic

U tome prednjače hrvatske kolege, ističući da je prva srpska premijerka njihove gore list.

Jedan od najboljih reporterskih prikaza Ane Brnabić, o njenoj podugačkoj imovinskoj karti, porodičnoj vezi sa Krkom i kako je doživljavaju komšije sa ovog hrvatskog ostrva, dao je Jutarnji list još pre nedelju dana.

PRENOSIMO CEO TEKST O ANI BRNABIĆ IZ „JUTARNJEG LISTA“:

Ana Brnabić letovala je kao i svake godine u svojoj porodičnoj kući skrovito položenoj na ulazu u Staru Bašku, malo mesto na krajnjem jugu ostrva Krka koje ne treba mešati s razvikanom Baškom jer ih deli najviši vrh ostrva, Obzova.

Kupala se s društvom i prijateljima iz detinjstva na plaži Počešna nedaleko od katnice u kojoj je pronalazila mir. Sve dok, kao u pesmi Partibrejkersa “1000 godina”, nije zazvonio mobilni i u Staru Bašku došao “jedan poziv koji menja sve”. A poziv je došao od premijera, ali ne hrvatskog, nego srpskog, Aleksandra Vučića.

“To je bilo ovde lani, početkom osmog meseca, kada je Ana bila zadnji put ovde”, pokazuje rukom njena komšinica koja nas je zamolila za diskreciju. “Tu je bila kad ju je Vučić kasno uveče nazvao, bile smo zajedno. Isto veče se spakovala i otišla za Beograd.”

Isti događaj, aktualna srpska ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić ranije je opisivala u srpskim medijima, izbegavajući govoriti o detaljima razgovora.

“Pozvali su me iz kabineta i zamolili da se javim Vučiću. Bilo je kasno uveče, nakon radnog vremena, što mi je potvrdilo da Vučić ima radni dan od 12 ili više sati. U tom trenutku bila sam u inostranstvu, prekinula sam put, vratila se, videli smo se sedeće jutro i kad mi je dao ponudu, rekla sam ‘da’”, rekla je tada u intervjuu za srpski Ekspres, ne otkrivajući da je zapravo bila na odmoru u porodičnoj kući na Krku.

“Samo da joj ne ugrozite privatnost. Sad se bojimo da neće moći doći ako joj oduzmete privatnost”, brine se još jedna komšpinica koju smo sreli nedaleko od kuće Brnabića. Objašnjavamo da je privatnost teško zadržati kad je neko na istaknutoj javnoj funkciji kao što je ministarska. A o kući na Krku prvi su se raspisali beogradski mediji kada je objavljena imovinska karta ministarke uprave.

Ovih dana Ana Brnabić opet je u središtu pozornosti srpskih medija jer joj je, sada kao predsednik Srbije, Aleksandar Vučić po svemu sudeći uputio novi poziv, onaj da prihvati i funkciju premijerke.

“O tome sam saznala iz medija, a ne od Vučića”, izjavila je Brnabić sredinom sednice za RTV Vojvodine, priznavši da bi razmislila o toj ponudi.

Glavna kandidatkinja

A dok ministarka Brnabić razmišlja, u Srbiji ne prestaju špekulacije o budućem premijeru nakon što je dosadašnji Aleksandar Vučić postao predsednik države. Glavni favoriti su osim Ane Brnabić, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i lider Socijalističke partije Ivica Dačić. Prema pisanju , za Dačića aktivno lobiraju uticajni predstavnici Srpske pravoslavne crkve i njegov partner Dragan Marković Palma, koji je lakonski poručio da bi premijer trebao “biti domaćin i neko ko ima decu”. Diskriminatorska Palmina izjava jasna je poruka da deo Srbije ima problem s aktuelnom ministarkom Anom Brnabić koja se javno deklarisala kao homoseksualka, a nije ni manjkalo ni prebrojavanja krvnih zrnaca, u ovom slučaju – hrvatskih.

Potencijalna predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić, zaista ima hrvatske korene, a njeni preci živeli su prema crkvenim knjigama u Staroj Baški još 1673. godine. Novu kuću Brnabića u Staroj Baški sagradili su deda i baka 1980. godine, a danas je u vlasništvu Ane iako je koriste i drugi članovi porodice, ponajprije stariji brat Igor koji takođe živi u Beogradu. Na pitanje kako je porodica dospela u Beograd, komšije odgovaraju da je deda bio vojno lice pa se davno pre izbijanja Domovinskog rata preselio u Srbiju.

Od Krka do Londona

Ana Brnabić rođena je u Beogradu 28. septembar 1975., gde je završila osnovnu školu i Petu beogradsku gimnaziju. Nakon srednje škole 1994. odlazi u SAD na Northwood University (Michigan), gde 1998. završava studije poslovne administracije. Školovanje nastavlja u Engleskoj, gdje na University of Hull stiče MBA diplomu iz marketinga.

“Život u Engleskoj me je naučio da nije sramota raditi bilo koji posao. Danas si direktor, a sutra, dok se snađeš, radiš u kafiću. Dok sam bila na magistarskom u Engleskoj, delila sam flajere u Londonu za jednu školu engleskog jezika da bih zaradila pet funti na sat, a izdavala sam i knjige u studentskoj biblioteci”, ispričala je A. Brnabić o svojim studentskim danima u jednom razgovoru za beogradske Novosti.

Susjedi u Staroj Baški o njoj imaju samo reči hvale. Ne mogu nahvaliti “svoju” Anu koja je uz sve završene škole i uspehe u karijeri ostala jednostavna “cura iz sela”.

“Ponaša se najnormalnije, uvijek prva pozdravlja, neko vreme su imali gliser, a poslednjih godina vozi terenac Tojota RAV”, rekao nam je još jedan komšija, Senad, koji se Brnabića seća još iz detinjstva. “Kupali smo se i družili još kao deca, svako leto, Ana i Igor, njen stariji brat. Oni su ‘prva liga’ ljudi, čisti pozitivci. Evo, i prošlog leta me zvala na pivo”, pohvalio se njen vršnjak.

Dok je u Staroj Baški za vreme leta bila tek “cura iz sela”, Ana Brnabić polako je iz Londona nakon univerzitetske počela graditi političku karijeru. Još u vreme studija u Engleskoj počela je raditi kao osoba zadužena za odnose s javnošću u Srpskom informacijskom centru, kojem je glavni zadatak bila održavanje veze između reformistički nastrojenih stranaka u Srbiji s civilnim medijima u Velikoj Britaniji. Nakon povratka u Srbiju, nakratko radi kao PR na Programima za agrarni razvoj pod okriljem EU, da bi potom radila na projektima USAID u Srbiji. Karijera je kasnije vodi u američku kompaniju za razvoj vetroelektrana Continental Wind Serbia, gdje je bila direktorica sve do odlaska na ministarsku funkciju.

Paralelno s navedenim, Ana Brnabić bila je i društveno angažovana kao predsednica Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), a osnovala je i vodi privatnu PEKSIM fondacija, koja stipendira studente iz Srbije i Makedonije koji žele magistrirati na Cambridgeu pod uslovom da se vrate u svoju zemlju i stave na raspolaganje državnoj upravi.

“Ljudi me pitaju zašto sam s jedne uspešne i fantastično plaćene pozicije, s karijerom koja je bila puna perspektive za napredovanje, prihvatila Vučićevu ponudu. Sa svojom 41 godinom sam situirana i mogu sebi dopustiti to da radim u Vladi i da ne očekujem ništa materijalno”, odgovorila je pre devet meseci novinarima zašto se prihvatila slabije plaćene političke funkcije.

No pravo je pitanje zašto je Ana Brnabić, kao deklarisana pripadnica LGBT zajednice i pristalica reformskih stranaka u Srbiji, pružila ruku Aleksandru Vučiću. Čini se da je deo odgovora (i) u tome što je upravo Vučić prvi premijer koji je u Srbiji organizirao LGBT paradu.

“Imala sam predrasuda prema Vučiću dok ga nisam upoznala”, izjavila je ovih dana Brnabić. “Vučić je čovek koji je učinio sve što sam očekivala da će učiniti Demokratska stranka od 2000. naovamo. Pitam se je li moguće da DS nije mogao osigurati organizaciju gay parade? Meni je to neverojatno. Da stvar bude mnogo, mnogo gora, imali smo izjave čelnika DS-a: Ej, ja sam protiv toga, ja se ograđujem, ja nisam gay. U Vučićevoj vladi se niko nije ograđivao, niko nije raspravljao, to je ljudsko i ustavno pravo. Kako bih vam rekla, to je za mene ‘ćao’, ‘zdravo’”, poručila je Brnabić koja, dodajmo, nije ni članica Vučićeve stranke.

Svojevremeni izbor Ane Brnabić za ministarku državne uprave i lokalne samouprave ipak je obeležila upravo njena seksualna orijentacija. Kao deklarisana pripadnica LGTB populacije, odmah se našla na udaru srpskih medija. Dok su srpski tabloidi izmišljali šašave naslove poput onog “Otkrivamo kako je ministarka smuvala ribu”, Ana Brnabić baš nikad nije javno govorila o svom privatnom životu.

Jasno, kad je prihvatila funkciju ministarke, imala je otvoren razgovor s tadašnjim premijerom Vučićem.

Samo rezultati

“Kao što je i Vučić rekao, otvoreno smo razgovarali o tome. Za mene postoje dva aspekta. Prvi, nisam želela to potencirati zato što mislim da to nije moja karakterna osobina, niti je u mom CV-u. S druge strane, htela sam svoju orijentaciju kriti iz tog aspekta o kojem smo pričali. Mislim, ako radim neki posao i ako me neko pita: OK, jesam, ne znam je li to problem, nije problem, tako je, što ćemo sad, što je, tu je. Tako da smo pričali otvoreno o tome, ja sam mu rekla, njemu nije smetalo, štaviše, bio je potpuno otvoren prema tome. Kao što je i rekao, zanimaju ga rezultati, zanima ga čime ja mogu pridonijeti. Videćemo svaki dan mogu li ja ili ne mogu nešto napraviti u državnoj upravi. Je li to velika stvar za Srbiju? Pa, ne znam što bih vam rekla. S jedne strane, mislim da jest; s druge, jako volim svoju zemlju i vjerujem u nju i u njene ljude. Ne mislim da je ona toliko strašno konzervativna koliko pričaju. Nadam se da Srbija, iako nije, svakako postaje zemlja u kojoj niko nema problem s tim, ali na kraju krajeva, u kojoj se to ne potencira kao osnovna karakteristika nekog čoveka.”

Imovinska kartica

Zbog doprinosa LGBT populaciji u Srbiji, Ana Brnabić je dobila i nagradu Duga za 2016./2017. godinu. Reč je o nagradi koju Gay Straight alijansa (GSA) dodeljuje već pet godina, a ustanovljena je radi poticanja i afirmisanja, promocije i zaštite osnovnih ljudskih prava LGBT osoba u Srbiji.

“Ne želim biti brendirana kao LGBT ministarka jer ni druge ministre na brendirate kao straight ministre”, požalila se ovih dana u tom kontekstu Brnabić i u razgovoru za srpski Vice.

U Staroj Baški, čini se, iako ostrvsk sredine znaju biti zatvorene, nemaju predrasuda prema poznatoj sugrađanki.

“Nismo mi zadrti kao što neki misle”, objašnjava nam jedan meštanin, objašnjavajući da su upravo oni među prvima na Jadranu još pre pedeset godina prihvatili – nudizam. “Nemojte raditi šušur bez potrebe”, dobacuje nam drugi, ne krijući nezadovoljstvo što se novinari motaju po njihovu malom mestu.

A jedan od povoda za naš dolazak u Staru Bašku bila je objava imovinske karte ministarke, a možda i nove premijerke Brnabić. Reč je o relativno opsežnom dokumentu u kojem je starobašćanska vila od 167 kvadratnih metara samo jedna od devet upisanih nekretnina. Iako se u imovinskoj karti ne vodi kao nekretnina, jedna od većih vrednosti Brnabića zapravo je parkirališno mesto koje imaju iznad kuće jer se u zbijenoj Staroj Baški prostor za parkiranje i izvan sezone plaća – zlatom i smatra se pravim bogatstvom.

Prvi na popisu imovine Ane Brnabić stan je na beogradskom Dedinju u blizini Belog dvora, površine 328 kvadratnih metara, koji je kupila 2014. godine. Po vrednosti sledi još jedan stan u Beogradu, na Vračaru pokraj hrama Svetog Save površine 85 m2, u kojem je trenutno privatni dečji vrtić, i kuća na beogradskoj Paliluli od 103 m2 u kojoj živi majka Ružica. Impresivan popis uključuje još vikendicu u Grockoj, koja je u vlasništvu brata Igora, te zemljišta u Beogradu i na ostrvu Krku (8900 m2), uključujući jednu devastiranu šupu od 30 kvadratnih metara.

“Nemojte me slikati”, viče još jedna komšinica koja šeće sa stafordom oko kuće trenutno najpoznatije, iako povremene, Starobašćanke. “I pustite Anu na miru”, dodaje.

Ostavljamo na miru i Anu i komšije. Mešalice zuje, grade se apartmani, meštani čekaju turiste, među kojima bi se uskoro mogla naći i srpska ministarka, a možda nova – premijerka. Ko će ga znati.

“U Staroj Baški se svi rađaju s malom maturom, ništa nas ne bi čudilo”, zaključuje još jedna komšinica dok nas ispraća prema Puntu.

(Jutarnji)

Check Also

The Daily Mail: Ono što čeka Britaniju ove zime, nije viđeno decenijama..!

Mnogim porodicama u Velikoj Britaniji biće potrebno mnogo više pomoći u bliskoj budućnosti, nego što …