Interesovanje učenika za upis u srednje škole pokazuje da poslednjih godina vlada prava pomama za stručnim školama posle kojih svršeni maturanti mogu brzo da se zaposle i da dobro zarade.
Popularne su Vazduhoplovna akademija Beograd, elektrotehničke škole, medicinske škole, ugostiteljsko-turistička… od kojih na pojedine smerove konkuriše od tri do devet učenika po jednom mestu.
Prema rečima Milorada Antića, predsednika Foruma srednjih stručnih škola, ubedljivo najveće interesovanje je za upis na “Vazduhoplovnu akademiju Beograd” gde su popularni smerovi za bezbednost, avio-mehaničara i za raketni sistem za koja konkuriše devet kandidata na jedno mesto.
– Osnovni motiv za toliko interesovanje je brz dolazak do radnog mesta i kod nas i u zemljama Zapadne Evrope i novčani stimulans. Vazduhoplovna škola je posebno atraktivna jer je to kod nas jedina škola sa licencom, odnosno ima priznatu diplomu u Evropi – objašnjava Antić.
Direktor pomenute akademije dr Goran Cvijović potvrdio je da je iz godine u godinu sve više kandidata i da će ove godine primiti 192 učenika.
– Vazduhoplovstvo je samo po sebi atraktivno. Drugo, nudi perspektivnost zapošljavanja zbog dobrih plata i mogućeg nastavka školovanja. Ono što je takođe prednost je što radimo po dualnim sistemima, a mi smo ugovorima sa “JAT tehnikom”, “Er Srbijom”, Aerodromom “Nikola Tesla” i sa Ministarstvom odbrane obezbedili praksu, posle koji se mnogi nadaju da će se baš tu i zaposliti – kaže Cvijović.
Vođeni istim motivom, učenici rado upisuju i medicinsku školu, a najviše smerove za medicinsku sestru, fizijatrijskog ili farmaceutskog tehničara sa kojima mogu da, kako kaže Antić, dobro zarade radeći u staračkim domovima i banjama po Nemačkoj, Švajcarskoj i Austriji.
– Najveći broj dece je prošle godine konkurisao za medicinske sestre. U nekim delovima Srbije, poput Niša, Leskovca i Ćuprije je toliko popularna da je tamo za upis čak potrebnije više bodova nego za upis medicinske škole u Beogradu (90:78).
S’ obzirom na sve brži razvoj informacionih tehnologija, najmanje iznenađenje je pomama za upisom u Elektrotehničku školu “Nikola Tesla” gde se prošle godine prijavilo pet puta više đaka od broja onih koje škola može da primi. Tek nešto manje je interesovanje za smerove administrator mreže i tehničar računara.
Direktor škole koja nosi naziv po jednom od najvećih srpskih naučnika Branko Subotić, kaže da je i ove godine bilo puno roditelja koji su sa decom dolazili da se raspitaju oko upisa i da su prošle godine taj smer upisivali samo vukovci. Ministarstvo prosvete im je iz tog razloga dozvolilo da na taj smer upišu još jedno odeljenje.
– Posle prvog upisnog roka prošle godine, pristiglo mi je još 70 molbi učenika koji su želeli da pređu kod nas u školu. Verujem da je razlog tome što mnoge fabrike i firme ne rade, a kao inženjeri i programeri oni mogu da dobiju počenu platu već od 1.200, 1.300 evra – ističe Subotić.
Treći stepen ponovo “na ceni”
Nekada su zanate, odnosno smerove 3. stepena upisivali najlošiji đaci i bila je sramota završiti samo to, a sada su smerovi za kuvare, masere i frizere popularniji od gimnazija, navodi Antić iz Foruma srednjih stručnih škola.
Sa razvojem turizma u našoj zemlji, porastao je i interes naše dece da rade u tom sektoru, pa je u poslednjoj deceniji interesovanje za Ugostiteljsko-turističku školu značajno poraslo, kaže direktor škole Senka Pantić.
– Na smerovima kuvar i kulinarski tehničar je najveća gužva, a primamo tek 30 kuvara i 60 kulinarskih tehničara. Kad završe za kuvara, ako nigde drugde, odu na primorje i tamo nađu posao. Konobari isto lako dolaze do posla – naglašava Pantić.
Među četvorogodišnjim zanimanjima, mnogo je onih koji bi voleli da rade kao ekonomsiti, bankari, finansijski analitičari i u administraciji.
– Ekonomska i pravno-birotehnička škola je na trećem mestu po traženosti. Za administrativnog i finansijskog tehničara prijavi se triput više učenika od potrebnog broja – tvrdi Antić.
Ako je suditi po zvaničnim rezultatima statistike, ne upisuju se đaci u određene škole bez razloga.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku iz marta ove godine pokazuju sledeće prosečne zarade:
* Finansijska delatnost i sektor osiguranja 121.485 dinara
* Inovacione i tehničke delatnosti 106.656 – dinara
* Vazduhoplovni tehničar – od 80.000 do 100.000 dinara (nezvaničan podatak)
* Zdravstvena i socijalna zaštita – 59.880 dinara
* Administrativne i pomoćne uslužne delatnosti – 52.808 dinara
(Slađana Vasić – [email protected])