Zvezda nekadašnje velike nade ruske političke scene Dmitrija Medvedeva počela je da tamni.
Korupcija će mu doći glave…
Broji li sitno nekadašnji predsednik Rusije i aktuelni ruski premijer?
Nekadašnji ljubimac nacije poslednjih nedelja našao se u središtu velikog političko-korupcijskog skandala koji bi ga, uprkos tome što je neupitni deo Putinovog političkog establišmenta, mogao stajati pozicije, piše „Jutarnji list“.
Forum za borbu protiv korupcije (FBK), koji vodi opozicioni političar Aleksej Navaljni, objavio je intrigantni i kompromitujući film o imovinskom stanju ruskog premijera.
Film u trajanju od jednog sata objavljen je 2. marta na Jutjubu i ima više od 20 miliona pregleda.
U njemu se otkrivaju sve malverzacije, korupcije i sumnjive radnje kojima je Medvedev, kako kažu autori filma, došao do imovine vredne više od milijardu dolara. Zbog toga su se u brojnim ruskim gradovima 26. marta održali protesti, najveći od 2012. godine.
Navaljni je odležao 15 dana u pritvoru, mnogi ruski intelektualci digli su glas za demonstrante i protiv brutalnosti policije, a u tom je tonu prošla i dodela najveće ruske filmske nagrade Nika, koja je pandan Oskaru.
Međutim, iznenađenje je bilo to što se elita Kremlja nije bacila u zaštitu Medvedeva. Štaviše, predsednica Veća Federacije Valentina Matvijenko, nominalno treća osoba u Rusiji po važnosti, odmah iza Medvedeva, zatražila je da se ispitaju navodi iz filma.
Medvedev, očito neugodno iznenađen takvom reakcijom političke elite, razboleo se. Rusijom hara grip, prenosi „Jutarnji“. Nije bio na nekoliko važnih sastanaka vlade i Saveta bezbednosti, a oglasio se, očito pritisnut, tek mesec dana kasnije, i to kratko – da se radi o podmetanjima, glupostima i jeftinom skupljanju političkih bodova.
Rezultati poslednjih istraživanja najjače ruske agencije Levada centar pokazuju da čak 45 posto Rusa nema ništa protiv njegove ostavke na položaj premijera, što neki već tumače kao pripremu terena za odstrel.
Ipak, ruski politikolog Konstantin Kalačev kaže da ga Putin neće skinuti do kraja mandata. Prvo, zato što je to deo dogovora: Medvedev je bio odani formalni predsednik, koji je čuvao i popunjavao to mesto za Putina između dva mandata, a Putin je čovek od reči.
Drugo, odreći se svog najbližeg saradnika zbog napada opozicije bilo bi svojevrsno priznanje malverzacija i procenjeno kao poraz, ali i signal da bi opozicija mogla krenuti u slični obračun i sa samim Putinom. Zbog toga će Medvedev, makar kao „živi politički mrtvac“, odraditi svoj mandat do izbora 2018. godine. A posle sve ionako zavisi od Putina.
(Agencije)