Priština već neko vreme u tišini vrbuje mlade Srbe iz najsiromašnijih slojeva plaćajući im poveće sume novca da se priključe KBS, a ukoliko oni to odbiju, sledi zastrašivanje.
Srbija samo može da upozori sunarodnike da ulaskom u Vojsku Kosova ulaze u vojsku Velike Albanije, koja na nišanu ima prvo Srbiju.
Priština ne bira sredstva kako da dođe do svog cilja, a ove godine je cilj formiranje Oružanih snaga Kosova. Da bi to ostvarili, potrebno im je da u svojim redovima imaju minimalno deset odsto najveće manjinske zajednice u svojim redovima.
Na to je upozorio pre neki dan i sâm predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je zamolio mlade Srbe sa Kosova da ne pristupaju KBS. Većina Srba koji pristanu da budu deo KBS, ili su prištinski plaćenici ili su ucenjeni.
Kako ovo može da se spreči?
Doktor političkih nauka Jelena Vukoičić podseća da država Srbija može malo toga sama da učini, osim da preko svojih lokalnih zajednica na Kosovu i Metohiji apeluje i animira naše stanovništvo kako bi ih upozorili šta je posledica takvog poteza.
„Situacija je definitivno komplikovana. Ako na to dodamo činjenicu da veliki broj naših ljudi, posebno u enklavama, jako teško živi, to stvara situaciju u kojoj je teško sprečiti ovakve pojave“, napominje ona.
Država Srbija, dodaje naša sagovornica, mora preko svojih lokalnih vlasti, u kojima ima značajan uticaj, da apeluje na naše, posebno mlađe stanovništvo i da im objasni o čemu se tu zapravo radi.
„Srbija ima značajan uticaj u finansijskom smislu, jer velika većina Srba na KiM prima plate iz centralne Srbije. Širok krug ljudi, koji ima i te kakvog uticaja na naše ljude na Kosmetu, radi uglavnom u državnim institucijama Srbije i Beograd može da iskoristi te svoje resurse da utiče i da spreči jednu ovakvu katastrofu u najavi.“
Svi mi znamo, dodaje naša sagovornica, šta bi značilo formiranje vojske Kosova i da bi to bila vojska Velike Albanije, čiji bi primarni cilj svakako bio neprijateljski odnos prema Srbiji.
„To bi za nas bio ogroman problem u budućnosti. Nažalost, ovde su Srbiji delimično zavezane ruke, ali svi moraju da se animiraju, posebno srpski zvaničnici na Kosmetu i da spreče da prištinske vlasti da skupe dovoljan broj očajnih ljudi koji su zbog novca spremni da urade ovako nešto. Njihov zadatak je da objasne tom običnom čoveku u srpskoj enklavi na Kosmetu, koji možda ne shvata, šta takav njegov potez znači za sopstvenu budućnost i budućnost svoje dece. Zbog ovoga bi trebalo da se animira cela država Srbija i svi mediji“, kaže naša sagovornica.
Priština već neko vreme u tišini vrbuje mlade Srbe iz najsiromašnijih slojeva, plaćajući im poveće sume novca da se priključe KBS, a ukoliko oni to odbiju, sledi zastrašivanje. I prete da će im se članovi familije naći na albanskim poternicama kao optuženi za ratne zločine, ili da će im oduzeti imovinu.
U takvim okolnostima je samo prošle godine u KBS pristupio 61 Srbin, što je na albanskoj državnoj televiziji prikazano kao dokaz da srpska zajednica sa Kosova i Metohije „prihvata državu Kosovo“, i njenu vojsku.
Već smo pomenuli da je KBS potrebno da dosegne deset odsto manjine u svojim redovima, jer bi na taj način Tačidobio prostor da zahteva hitnu transformaciju te formacije u Oružane snage Kosova, sa obrazloženjem da su „Srbi, građani sa Kosova, prihvatili ’vojsku Kosova‘“.
U takvoj poziciji, koju u Prištini nazivaju „prihvatanje realnosti stanja na terenu“, četiri srpska glasa, koliko im inače treba da bi im prošao zakon o transformaciji KBS u Oružane snage Kosova, u ovom slučaju ne bi bila ni potrebna, jer bi se glasao prostom većinom.
Tačiju je bitno da međunarodnoj zajednici dokaže da je ta buduća vojska Kosova multietnička, a ako Priština uspe u svojim namerama, imaće ozbiljno opremljenu vojsku obučenu za rad sa najsavremenijim naoružanjem.