U državi u kojoj su fudbalski stadioni tri decenije bili neuporedivo više seizmografi političkih događaja nego sportska borilišta, vest da je Fudbalski klub Novi Pazar na vanrednoj sednici Upravnog odbora doneo jednoglasnu odluku o istupanju iz takmičenja Prve lige Srbije, prema inerciji predstavlja svojevrsni alarm.
Ma koliko da smo u istom danu, ali i nedeljama i mesecima ranije, svedoci saopštenja i drugih fudbalskih klubova u kojima izražavaju nezadovoljstvo, pa i dva najveća Zvezde i Partizana, „tradicija“ stadiona kao lakmus papira za svet politike od „Maksimira“ devedesetih, preko „spasi Srbiju iz ludnice, Koštunice“ dvehiljaditih, do današnjih dana, tera na oprez i zapitanost koliko u svemu ima sporta, a koliko politike?
„Ne čudi me odluka FK Novi Pazar. Pratio sam sve utakmice, video sam šta se radi, jasno je da se ove sezone tačno zna ko će ući u Superligu, tačno se zna koji klubovi imaju uticaj u odnosu na ostale klubove. Ovo što rade sudijska organizacija i sudije ničemu ne vodi“, kaže za Sputnjik Redžep Korać, bivši generalni sekretar FK Novi Pazar.
Utakmice samo forma, rezultati poznati unapred
I u periodu dok sam bio aktivan u klubu, dodaje Korać, najavljivali smo istupanja iz lige jer smo imali tendenciozna suđenja, dvostruke aršine u svakom pogledu — da li je to u pitanju Savez ili sudijska komisija ili disciplinska komisija, uvek je Novi Pazar bio u nekom drugom uglu gledanja.
„Takođe i kad su u pitanju nacionalistička skandiranja, šovinistička skandiranja, kojima nije mesto ni na jednom sportskom borilištu, uvek su bila i protiv bošnjačkog naroda i protiv FK Novi Pazar. Uvek se to drugačije gledalo“, sugeriše Korać za Sputnjik.
Novi Pazar je specifična priča godinama, konstatuje za Sputnjik Zoran Pavić, sportski novinar i dugogodišnji hroničar srpsko-jugoslovenske fudbalsko-političke zbilje, jer se polemisalo o njemu i kad je ušao u Superligu, potom o tome na koje načine opstaje u ligi, a sve zbog toga što taj region treba da ima superligaša.
„Ovoga puta na delu je prava pomama u srpskom fudbalu koja ima i objektivne i subjektivne razloge. I objektivni i subjektivni razlozi su ti što su u Fudbalskom savezu jednostavno haos, dezorganizacija, nepoštovanje sopstvenih propisa, pravilnika, što je dozvoljeno da svi nazivaju predsednika i čelnike Saveza kriminalcima, da se o sudijama priča svašta, što niko nije zaštićen, što niko ne reaguje i onda tako dolazi do nekih epizoda koje kao eskaliraju“, napominje Pavić za Sputnjik.
Reprezentacija Srbije se plasirala na Svetsko prvenstvo u Rusiji, naglašava Redžep Korać, to je dobar znak da je fudbal u Srbiji krenuo dobrim putem, ali ovo što se dešava i u Superligi i u Prvoj ligi ne sluti na dobro i može da se pokvari sve dobro što je urađeno.
„Nikome nije u interesu da golman demonstrativno degažira loptu preko tribina, kao što je to bio slučaj na utakmici između Borca i Spartaka, da pola utakmice igrači sede na terenu, da se pišu razna saopštenja i od Crvene Zvezde i od Partizana, da nema nikakvog takmičarskog žara i da se znaju predrezultati na svim mečevima“, tvrdi Korać.
Verbalno nasilje ili najava stvarnog
Svi klubovi imaju slične ili iste razloge za nezadovoljstvo, ističe on, osim što se Novi Pazar buni i zbog nacionalističkih ispada i parola.
„Politici nije mesto na sportskim borilištima. Nije mesto nacionalističkim i šovinističkim skandiranjima parola o osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću. Bilo je i sa druge strane, i od strane naših navijača, ali smo se uvek borili protiv takvih skandiranja i ograđivali se od takvih skandiranja. To isto tražimo i očekujemo i od drugih klubova i Fudbalskog saveza, da se ograde i da spreče takve ispade“, posebno napominje Korać.
Odluka Upravnog odbora FK Novi Pazar, ukazuje Korać za Sputnjik, ima veze i sa finansijskim problemima jer konstantno pokušavaju da isplate igrače, reše dugovanja i stabilizuju situaciju u klubu, a sa druge strane im dodatne probleme pravi neregularnost takmičenja.
„Pazite, prošlog vikenda utakmica između Budućnosti iz Dobanovaca i Novog Pazara nije donosila odluku o tome ko će u viši, a ko u niži rang takmičenja, ali je sudija katastrofalno oštetio Novi Pazar tako što je dosudio nepostojeći jedanaesterac, podelio šest, sedam žutih kartona, tri isključenja, to je katastrofa za fudbal“, kategoričan je Korać.
Konačnu odluku o istupanju kluba iz lige doneće Skupština kluba početkom decembra, ali Korać kaže da je iz razgovora sa ljudima iz uprave zaključio da su čvrsti u ovoj odluci, jer je njihov odgovor da je neisplativo ulagati u nešto za šta znate da ste osuđeni na propast.
„Ovde je glavna reč o tome da je fudbal izgubio smisao. Da li ima svrhe uopšte igrati fudbal u Srbiji? Evo uzmite primer FK Čukarički, kluba za koji svi kažemo da je najbolje organizovan i da je primer za sve ostale klubove. Njegov predsednik je pre neki dan izjavio da je utakmicu Čukarički Crvena Zvezda gledao do 50 minuta i da je nakon toga napustio stadion. Čitao sam njegovu izjavu kako kaže da mu je bilo dovoljno 50 minuta da vidi o čemu se radi i da čovek više neće dolaziti na stadion“, sugeriše Redžep Korać.
Novi Pazar je očigledno dugo, dugo nezadovoljan suđenjem, kao i mnogi drugi i očigledno je, smatra Zoran Pavić, da su videli da na terenu možda ne mogu da postignu nikakav značajan rezultat i ovo je jedna vrsta pritiska.
„Niko ne garantuje da će ta Skupština kluba potvrditi tu odluku, čak verujem da će Skupština ponovo, pošto ovo nije prva pretnja Novog Pazara te vrste, vratiti tu priču da se eto sačeka još malo da Fudbalski savez reaguje i tako dalje, i da će Novi Pazar nastaviti da se takmiči“, rezonuje Zoran Pavić.
Suština priče je da Fudbalski savez Srbije, koji ima potpuno iste propise kao UEFA i FIFA kad su u pitanju svi vidovi diskriminacije, i šovinizam i rasizam, to je u stvari uslov da bi se bio deo UEFA i FIFA, apsolutno ne sprovodi ništa, podvlači Pavić, pa zato na utakmici u Dobanovcima imamo neukusno skandiranje Mladiću jer znaju da neće biti kažnjeni.
Visoka politika hladi strasti tribina
„Dakle, od glave, od vrha Fudbalskog saveza Srbije je stvar naopaka, pa onda vertikalno na dole i onda još horizontalno. Ništa se ne radi kao treba, ne poštuju se sopstveni propisi, ili se primenjuju selektivno i od tog trenutka počinje bezvlašće i anarhija od Superlige, od dva naša najveća kluba, pa nizbrdo, eto sad Novog Pazara u drugom stepenu takmičenja, do tamo raznoraznih zona i tako dalje gde se isteruje ’politika‘ na fudbalskom terenu“, jasan je Pavić.
Dok je Novi Pazar bio u Superligi, podseća taj sportski hroničar, bilo je dosta tih uslovno rečeno političkih konotacija, turskih zastava na tribinama, onda se za utakmice sa Zvezdom, Partizanom, pa i Radom nalazio način da budu bez publike, bilo je svakojakih skandiranja i sa jedne i sa druge strane, apsolutno nesportskih i imalo je tu neku svoju političku težinu.
U međuvremenu je, pojašnjava Pavić, priča sa Novim Pazarom pacifikovana bez obzira što su njegovi najvatreniji navijači, organizovani u dve grupe, prilično radikalno muslimanski orjentisani, što to ne skrivaju i što pokazuju tu ogromnu vezu i ljubav prema Turskoj, za razliku od Srbije, da tako kažemo.
„Međutim, od rukovodstva Novog Pazara, od uglednih Novopazaraca u Beogradu, pre svega mislim na Rasima Ljajića, ta je stvar nekako legla, smirena je. Ponavljam, mislim da će Novi Pazar da ostane u toj ligi. Isto tako mislim da te neke teške političke konotacije izlaska Novog Pazara iz Prve lige Srbije ne stoje, pa šta, neće igrati tursku ligu. Sasvim sigurno da se to neće desiti, odnosno postoje u visokoj politici mehanizmi da se to amortizuje“, tvrdi Pavić.
rs.sputniknews.com