Predlog o razgraničenju sa Kosovom koji je izneo predsednik države Aleksandar Vučić je kompromisno rešenje kako bi se znalo do koje linije će se prostirati Srbija bez obzira na sadašnje stanje, kaže dekan Fakulteta Bezbednosti u Novom Sadu Miroslav Bjegović.
On dodaje da mnoge buni izjava ministra spoljnih poslova Ivice Dačića o podeli i naglašava da je najverovatnije reč o pogrešno upotrebljenom izrazu.
Prema Bjegovićevom mišljenju, podela bi značila da mi treba još nešto da dajemo, a nama je naša teritorija oteta. On smatra da Srbija nikako ne može da pristane na ambicije prištinskih zvaničnika koji traže još neke delove Srbije.
Ali Hašim Tači traži „Preševsku dolinu“ i to ne pojedine delove, nego celu.
— To su njihove želje. To je stari projekat „velike Albanije“. Oni imaju iskrene namere, koje su negativne, ali je dobro sa naše strane da im kažemo otvoreno i jasno da to ne dolazi u obzir. Treba da insistiramo na razgraničenju, jer pitanje Kosova mora da se reši zbog budućeg mira na ovim prostorima i bolje budućnosti.
Prema pisanju prištinskih medija, šest srpskih eksperata je napravilo predlog rešenja prema kojem bi takozvanoj državi Kosovo pripala opština Preševo, a Srbiji opštine Leposavić, Zvečan, Zubin Potok i Severna Mitrovica. Da li je to razgraničenje ili podela?
— To je podela, čista podela. Nisam baš siguran koji su to srpski eksperti.
Jedan od njih je Miladin Kovačević, direktor Zavoda za statistiku. Rekao je čak i da bi Srbija „uštedela i da bi ukupan dobitak za Srbiju bio oko 90 miliona evra“. Da li Kosovo ima cenu?
— Nisam siguran baš da li je tako mislio Miladin Kovačević. Smatram da nijedan Srbin ne može tako da razmišlja. Šta znači trgovati sa svojom zemljom i spominjati bilo koju cifru? Mislim da to nema cenu i da uopšte ne postoji iznos.
Da li i šta bi Srbija s bezbednosnog aspekta dobila kada bi se pitanje KiM rešilo?
— Ne bi samo Srbija dobila. Tamo je poprilično visok bezbednosni rizik koji svakog dana može da se pretvori u oružani sukob. Kao bivši oficir imam kontakte sa kolegama i u MUP-u i u vojnim službama bezbednosti i imam saznanja o pretnjama. Albanci neće odustati od svoje zamisli — njihov cilj je vojno osvajanje severa Kosova kako bi zaokružili teritorijalnost. Oni metodama specijalnog rata i psihološko-propagandnim aktivnostima svaki dan rade na tome, žele da se Srbi osećaju ugroženim i da napuste svoja ognjišta. Za taj deo zadužena je njihova tajna, obaveštajna služba ŠIK. Ubeđen sam da Srbija mora, ako treba i vojno, u slučaju bilo kakve agresije na sever Kosova, da zaštiti svoj narod.
Zapad ipak nije za bilo kakve promene granica na Balkanu, jer ih plaše novi sukobi…
— U svim dosadašnjim situacijama Kosovo i Albanija su podržavani zato što su odlični lobisti, prvenstveno mislim na albansku najjaču udarnu snagu, a to je njihova mafija koja raspolaže sa ogromnim kapitalom. Oni s tim prljavim novcem lobiraju svugde po svetu i kupuju tu svoju nezavisnost. Albanska narko-mafija je prva u Evropi, a druga u svetu po obrtu kapitala, odmah iza kolumbijske. Mislim da su odlično odradili svoj posao, ali mi nije jasno kako to prolazi u zapadnim zemljama, jer su svesni da jedna takva država postoji na Balkanu. Prvenstveno je to narko-država, a druge strane, zasnovana je na terorizmu. Ako Evropa želi mir, prosperitet i stabilnost, trebalo bi ozbiljnije da se pozabavi sa tim problemom, a ne da izgleda kao da oni s tim problemom nisu upoznati. Nemačka je recimo kompletno dala uniforme OVK, dok su ih Amerikanci obučavali. Nije poznato široj javnosti da je albanska narko-mafija 2004. godine finansirala kampanju na predsedničkim izborima Džona Kerija, koji je kasnije postao državni sekretar. Tako neki pojedinci moraju kasnije da se revanširaju na neki način.
Kome odgovara eventualni haos na ovim prostorima?
— Mislim da je i SAD stalo do mira i stabilnosti što se tiče Balkana. Mislim da to ne odgovara Britancima i da oni žele destabilizaciju ovog regiona. Prvenstveno mislim na njihovu obaveštajnu službu MI6 koja ne želi da ovde bude mirno. Mislim da Amerika ovde želi da napravi neki mir, pa čak i u onome delu gde možda želi da pridobije Srbiju za eventualni ulazak u NATO, za koji ja ne kažem da treba da se dogodi ili da će se desiti, ali mislim da je to neko njihovo razmišljanje.
Možemo li Britance da dovedemo u vezu sa previranjima u BiH?
— Pa, poprilično. Već je došla jedna njihova grupa početkom maja u Sarajevo, gde je formiran logističko-operativni centar i upravo deluje medijski u smislu da se prvenstveno smanji uticaj Rusije. Drugi cilj je da Milorad Dodik ne bude izabran na izborima u oktobru. Prema nekim mojim informacijama, isti centar biće formiran i u Podgorici na jesen. A spremaju i medijsku hajku protiv predsednika Vučića.