Opozicione političke partije i građanski pokret „Odupri se 97.000“ nakon višenedeljne neizvjesnosti sklopile su „Sporazum za budućnost“, koji predstavlja neku vrstu najmanjeg zajedničkog imenitelja oko koga su spremne da se okupe sve opozicione snage u Crnoj Gori.
Dokument bi trebalo da bude potpisan na građanskom protestu u subotu, kada bi na bini na Trgu nezavisnosti u Podgorici trebalo da se pojavi svih 39 opozicionih poslanika.
Iz pokreta „Odupri se — 97.000“ Sputnjiku je saopšteno da je sinoćno potpisivanje sporazuma „veoma važan korak na putu ka korjenitim promjenama u Crnoj Gori“, te da ih raduje da su nakon samo dva sastanka sa opozicijom postigli jedinstvo i usaglasili stavove o budućem zajedničkom djelovanju u borbi za promjenu sistema.
„Temelj sporazuma koji će biti potpisan u subotu u 18 časova, pred građanima okupljenim na Trgu nezavisnosti, oličen je u proglasu slobodnih građana kojim se zahtijevaju ostavke (svih čelnih ljudi u Crnoj Gori)“, kazali su iz Pokreta, dodajući da su na sastanku sa opozicijom prihvaćene sve dobronamjerne sugestije, kojima se ne odstupa od zahtjeva građana Crne Gore.
Iako je najavljeno da će stavke sporazuma biti pročitane tek na protestu, mediji već nezvanično saznaju da se ključne stavke dokumenta dogovorenog na sinoćnjem sastanku odnose na zahtjeve za ostavku najviših državnih zvaničnika, između ostalog predsjednika Mila Đukanovića, premijera Duška Markovića, kao i glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, direktora Agencije za sprečavanje korupcije Sretena Radonjića, te direktora RTCG Božidara Šundića.
Takođe, jedan od ključnih zatjeva sporazuma jeste da se formira tehnička vlada koja bi pripremala prve slobodne i fer izbore, uz princip da u toj vladi opozicione partije, vladajuća struktura i nestranačke ličnosti imaju po trećinu predstavnika, a treba dodati i da je dogovoreno da spoljna politika zemlje u tom tranzicionom periodu ne bi trebalo da se mijenja.
Uvaženi su i zahtjevi Socijaldemokratske partije (SDP) i Demokratskog fronta (DF), kojima su bili neprihvatljivi predlozi o totalnom bojkotu Skupštine.
Portparol Nove srpske demokratije (NSD) Marko Kovačević smatra da je sinoćni dogovor donio još jedan kvalitet više u opozicionoj politici u Crnoj Gori.
„Predstavnici opozicije i pokreta ’Odupri se‘ napravili su načelni dogovor da se u subotu veče potpiše sporazum koji će biti obavezujući za sve strane. Dogodilo se ono na čemu je Demokratski front unazad nekoliko godina insistirao. Imamo jednu vrstu objedinjavanja i zajedničkog djelovanja opozicije“, ocijenio je Kovačević.
On je kazao da su u početku predstavnici pokreta „Odupri se“, po mišljenju DF-a, ponudili neke jednostrane sporazume na koje Demokratski front nije želio da pristane, te podsjetio da su u tom političkom savezu ostali otvoreni za dalje dogovore i nisu učinili ništa što bi te dalje dogovore spriječilo.
„Konačno smo došli do sporazuma i mislim da će to biti na opštu korist građana Crne Gore. Da će intezivirati dalju opozicionu borbu, a što će na kraju rezultirati izmjenama izbornih zakona i tehničkom vladom, koja će organizovati prve fer i slobodne izbore u Crnoj Gori“, kaže Kovačević.
On smatra da bi ovaj dogovor mogao da predstavlja i snažnu odskočnu dasku i platformu koja je bila potrebna opozicionoj Crnoj Gori, jer će, kako kaže „sporazum biti bez nekih dosadašnjih uslovljavanja i neće zadirati u političke principe opozicionih političkih stranaka“.
„Saglasili smo se samo oko opštih stvari koje su nesporne i mislimo da je to dobra osnova i podstrek za građane Crne Gore da nastave da izlaze na ulice i da zajedno izvršimo pritisak, kako bismo došli do zajedničkog cilja, a koji je za opšte dobro čitave Crne Gore i svih njenih građana“, jasan je Kovačević.
Podsjetimo, sedmi građanski protest „Odupri se 97.000“, kada bi svih 39 opozicionih poslanika trebalo da potpišu zajednički „Sporazum o budućnosti“, biće održan u subotu 30. marta sa početkom u 18 časova.