Portparol Saveza nezavisnih socijaldemokrata Radovan Kovačević izjavio je da SNSD očekuje od nadležnog tužilaštva da će po službenoj dužnosti pokrenuti istragu u vezi sa optužbama ministra bezbednosti u Savetu ministara Dragana Mektića, da vlast u Republici Srpskoj za predstojeće opšte izbore priprema incidente teškog karaktera.
Naime, Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić izjavio je da raspolaže pouzdanim informacijama da vlast u Republici Srpskoj pred izbore sprema teške incidente u Banjaluci, kako bi se, kako je naveo, 7. oktobra stanovnici tog grada, „zatvorili u kuće“.
Mektićeve tvrdnje prokomentarisala je i predsednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović, rekavši da opozicija priprema incidente, kako bi za to optužila vlast.
„To će se dešavati u kontinuitetu, napravili su jednu histeričnu atmosferu, u kojoj za sve živo što se dešava nastoje da optuže vlast, a meni deluje da je stvar potpuno drugačija“, rekla je Cvijanovićeva.
Docent na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Aleksandar Vranješ za Sputnjik kaže da je izjava ministra Mektića potpuno besmislena.
„Postavlja se pitanje da li je logično da ministar bezbednosti poseduje informacije da bilo koja grupacija ili pojedinci planiraju da naprave bilo kakve incidente i da sa tom informacijom ide na konferenciju za medije? Pa zar ne bi trebalo da se obrati institucijama na čijem je čelu, pa da preduzme nešto, a ne da se obraća medijima kao neki zabrinuti građanin, koji je slučajno nešto saznao? Dakle, besmislenost njegove izjave proizilazi iz funkcije koju on obavlja, jer nije normalno da se on sa takvom informacijom, a tvrdi da poseduje i dokaze, obraća medijima. Postavlja se pitanje — pa zašto ne reagujete ministre kada imate institucije, zašto se ne obratite tužilaštvu, zašto ne izađete sa dokazima i konkretnim stvarima?“
Vranješ ocenjuje da je očigledno u pitanju jedan nespretan pokušaj manipulacije od strane, kako kaže, jedne krajnje marginalne političke ličnosti.
„Objašnjenje besmislenosti Mektićeve izjave leži u samoj logici, jer u čemu je interes vlasti u Republici Srpskoj, na čelu sa SNSD, da pravi bilo kakve incidente u Srpskoj četrdesetak dana pred izbore, kada su na njima, prema svim istraživanjima, ubedljivi pobednici? Treba se zapitati gde je interes da se prave bilo kakvi incidenti, da se fizički napadaju novinari, da se pravi atmosfera straha i nestabilnosti? SNSD to nije u interesu, jer će oni 7. oktobra pobediti na izborima. Gde je onda logika da SNSD priprema incidente, terorističke napade? To je besmisleno“, kategoričan je Vranješ.
Kako kaže, Dragan Mektić je očigledno u službi stvaranja ove atmosfere straha i nestabilnosti, a postavlja se pitanje — po čijem zadatku?
„Njega je očigledno njegova vlastita stranka odbacila jer joj nanosi štetu, pa su ga smenili sa mesta šefa izbornog štaba mesec dana pred početak kampanje, ali on očigledno ima neke druge nalogodavce u čijoj je službi da stvara ovakvu atmosferu. Iako je izjava ministra Mektića besmislena, njegove namere nisu bezazlene i i te kako su u službi šireg konteksta stvaranja nestabilnosti i ja mislim da će on jednog dana morati da odgovara pred institucijama u RS u čijoj je službi bio sa ovakvim tezama“, ističe Vranješ.
Koliko je maliciozno, pita Vranješ, da ministar bezbednosti koji predstavlja RS u zajedničkim institucijama, optužuje srpski narod i stavlja ga u kontekst terorista.
„To je onaj isti ministar bezbednosti koji ne zna koliko je migranata ušlo u Bosnu i Hercegovinu, koji ne zna da li oni nose bilo kakve opasnosti od terorizma do bolesti, ali zna da vlasti RS planiraju šta da rade — vrše nekakve terorističke napade? On stavlja vlasti Republike Srpske i njene institucije na nivo terorizma. Pa to je neviđena situacija u ovoj našoj politički burnoj Bosni i Hercegovini“, zaključuje Vranješ za Sputnjik.