Medžlis (parlament) Irana usvojio je zakon kojim je Pentagon proglašen za terorističku organizaciju, javlja agencija „Fars“.
Kako se navodi u zakonu, među teroriste su uvršteni „svi članovi Pentagona, službe i organizacije povezane s njim, kao i rukovodioci koji su umešani u pogibiju Kasema Sulejmanija“.
Nešto ranije, SAD su odbile da izdaju vizu šefu iranske diplomatije Muhamedu Džavadu Zarifu, koji je nameravao da doputuje na sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koja se održava u četvrtak, javio je Rojters, pozivajući se na neimenovanog američkog činovnika.
Komandant elitne iranske jedinice „Kuds“ pri Korpusu čuvara islamske revolucije general Kasem Sulejmani poginuo je prilikom napada na aerodrom u Bagdadu.
Iranski general ubijen je tokom napada američkih helikoptera na irački aerodrom, a pored njega stradalo je još petoro pripadnika šiitskog pokreta Hašd el Šabi.
SAD su počele da prebacuju šest svojih strateških bombardera B-52 u bazu na ostrvu Dijego Garsija u Indijskom okeanu zbog porasta tenzija nakon ubistva generala Kasema Sulejmanija, javlja „Foks njuz“.
Kako se navodi, bombarderi su primećeni kako poleću sa avio-baze Baksdejl u Luizijani.
Prema podacima televizije, baza se nalazi na 2.300 milja (oko 3.700 kilometara) od južne granice Irana. Navodno, ostrvo Dijego Garsija se nalazi van dometa iranskih raketa.
„Volstrit džurnal“ je pisao da Pentagon šalje dodatnih 200 vojnika sa baze u Vičenci i šest bombardera B-52. Ovim će broj američkih vojnika na Bliskom istoku preći 80.000.
Iran je navodno ucenio glavi predsednika SAD Donalda Trampa na 80 miliona dolara zapretio da će napasti Belu kuću kao odgovor na upozorenje predsednika da će bilo kakav napad američkih interesa u regionu doneti veliku odmazdu.
Prema reporteru NBC News-a, organizator pogrebne povorke za generala Kasima Sulejmanija pozvao je sve Irance da „doniraju po jedan dolar, kako bi se na glavu predsednika Trampa skupilo bogatstvo u iznosu od 80 miliona dolara“.
Ranije u nedelju, iranski poslanik Abolfazl Abutorabi pretio je da će započeti napad na američko tlo.
„Možemo napasti i samu Belu kuću, možemo odgovoriti na američkom tlu. Imamo moć i božju volju da odgovorimo u pravo vreme“, rekao je Abutorabi, prenosi iranska novinska agencija za rad.
Posle ubistva iranskog generala, Irak trajno zabranio prisustvo američkih vojnika
Irački parlament doneo je rezoluciju po kojoj se američki vojnici trajno izbacuju iz te zemlje, javlja BBC.
Do odluke je došlo nakon što su američke snage ubile iranskog generala. Parlament u Bagdadu takođe je pozvao na zabranu stranim silama da koriste iračku zemlju, vazdušni prostor ili vodu iz bilo kog razloga.
SAD ima oko 5.000 vojnog osoblja u Iraku, većinom savetnike.
Parlament je održao vanrednu sednicu koja se uživo prenosila na teleziji, a kojoj je prisustvovao odlazeći premijer Adel Abdel Mahdi.
Poslanici su usvojili odluku kojom se vlada “primorava na očuvanje suvereniteta zemlje povlačenjem zahteva o pomoći”, izjavio je predsednik parlamenta Muhamed al Halbusi.
Ta odluka je usledila nakon napada američkom bespilotnom letelicom na aerodrom kod Bagada. U tom napadu je u petak ubijen iranski general Kasem Sulejmani.
NEMAČKA POVLAČI VOJSKU IZ IRAKA
Nemačka premešta deo svog vojnog osoblja iz Iraka u susedne zemlje iz bezbednosnih razloga, saopšteno je u Berlinu posle eskalacije tenzija zbog ubistva iranskog vojnog komandanta u američkom vazdušnom napadu.
Oko 30 od 120 nemačkih vojnika u Iraku, koji su uglavnom angažovani za obuku iračkih snaga bezbednosti, biće premešteni u Jordan i Kuvajt, piše u pismu koje je vlada poslala Bundestagu.
Irački parlament zatražio je u nedelju da američke i druge strane trupe odu pošto je istaknutiji iranski general Kasim Sulejmani ubijen u napadu na konvoj blizu bagdadskog aerodroma, prenosi Rojters.
Povlačenje nemačkih trupa naredila je zajednička komanda za borbu protiv Islamske države, a odnosi se na snage u Bagdadu i Tadžiju u kome je raspoređeno 30 vojnika.
Od 120 nemačkih vojnika u Iraku, oko 90 je stacionirano u kurdskom području na severu te zemlje.