Zubari otkrivaju kako očistiti zube bez četkice i kojim voćem ih izbeliti..

Briga za zube ne znači tek očuvanje lepog osmeha. Sve je više dokaza da zdravlje zuba itekako utiče na opšte zdravlje, pa je tako na primer prošle nedelje objavljeno istraživanje u kojem stoji da jedna vrsta bakterija, koja kvari zube, ljude može učiniti osetljivijima i na karcinom.

Naime, naučnici su otkrili da se ta bakterija veže na delove imunog sistema odgovornog za napad na kancerogene ćelije, te tako utiče na njihovu odbrambenu ulogu.

Loša vest je da, na primer u Velikoj Britaniji, čak 47 posto ljudi boluje od neke vrste zubnih bolesti. Istovremeno, dobra vest je da postoje jednostavni načini kako možete očuvati zdravlje desni.

Iako se čini zdravom navikom pojesti neku voćku u prepodnevnim satima, znajte da će vam grickanje slatke hrane (a voće sadrži šećer – fruktozu) oštetiti zube. Bakterije se hrane šećerom koji se skuplja na površini zuba, te proizvode kiseline, što može oslabiti zubnu gleđ i ‘trošiti’ minerale poput kalcijuma, usled čega dolazi do karijesa.

Prirodna odbrana tela od ovoga je slina, koja neutrališe pH u ustima, te remineralizuje zube nakon jela. Taj proces traje oko 40 minuta, a ako vi svako malo nešto grickate, ne dozvoljavate telu da popravi nastalu štetu. Tako čak i šoljica čaja može biti štetna, ako se u njoj nalazi i šećer.

„Pridržavajte se pravila tri ili četiri obroka dnevno, te pripazite da slatko unosite u organizam tokom tih obroka, kako biste smanjili broj napada kiseline“, savetuje zubarka Michaela ONeill.

Ako ipak morate nešto grickati, znajte da masne namirnice nisu toliko loše za zube kao slatke, pa izaberite humusa, orašaste plodove ili sir. U stvari, sir podstiče proizvodnju pljuvačke, koja neutrališe kiselinu.

Izbegavajte tvrde slatkiše i gazirana pića, a ako već ne možete bez potonjih, pijte ih kroz slamku, kako kiselina ne bi došla direktno u kontakt sa zubima.

Pomoć pri čišćenju

Nekoliko puta nedeljno koristite tablete koje otkrivaju koliko ste dobro oprali zube, da znate gde ste eventualno zakazali. To su tablete koje prožvaćete, te one ostave boju (obično crvenu) na mestima koja niste dovoljno dobro iščetkali, a mogu se naći u apotekama i drogerijama.

Većina nas nakon pranja ispere usta i ne znajući da tako možemo da ošteti zube, upozorava ONeill. „Poenta u korišćenju fluoridnih pasti za zube jest da pustite da njeni ostaci ostanu na površini zuba. Četkajte zube dok ne budu čisti, te pljunite pastu, a sve što vam ostane u ustima ostavite na zubima, radije nego da to isperete sa vodom „.

Jagode mogu poboljšati izgled vašeg osmeha. Naime, istraživanja su pokazala da one imaju blago izbeljujući uticaj, a sadrže i jabučnu kiselinu, za koju je poznato da uklanja mrlje sa zuba. No pripazite da ih konzumirate neposredno nakon obroka i da ne preterate, jer i tu važi pravilo konzumiranja voća tek u određenim količinama, zbog šećera koji sadrže.

Takođe, pripazite ako volite tamno bobičasto voće kao što su trešnje ili borovnice, jer one, kao i kafa, čaj i crno vino, mogu ostaviti mrlje na zubima.
Bar jednom dnevno svi bi trebali koristiti i zubni konac, kako bi dobro očistili područje između zuba, jer se tu kriju mnoge bakterije koje mogu uzrokovati zubne bolesti.

Pravila čišćenja

Ako pak pijete vino, nemojte odmah posle toga oprati zube. Zubna tehničarka Christina Chatfiled napominje da je vino kiselo, što uzrokuje omekšavanje zubne gleđi, a ako zube četkate dok su u takvom, oslabljenom izdanju, možete ih ‘istrošiti’. Radije stoga pričekajte sat vremena.

A zapamtite i da se iz istog razloga preporučuje pranje zuba pre, a ne posle jela, dok je definitivno najvažnije oprati ih pre odlaska u krevet.
Takođe, svi bi trebali biti svjesni činjenice da pranje zuba na krivi način može napraviti više štete nego koristi, a jedna od najčešćih grešaka je prejako četkanje.

„Mnogim ljudima se pomera zubno meso zato što prečvrsto četkaju zube, živeći u zabludi da je to najefikasniji način njihovog čišćenja“, kaže ONeill. A zbog pomeranja zubnog mesa zubi postaju osetljiviji, jer su njihovi živci izloženiji, te nisu lep prizor.

I na kraju, nemojte zaboraviti dobro iščetkati i jezik, jer ako to ne uradite možete očekivati taloženje zubnog plaka, što znači da će se sve više bakterija skupljati, te će vam zubi nepovratno propasti.

Možete ga očistiti četkicom ili posebnim čistačem za jezik, ali pripazite jer ni u ovom slučaju ne smete biti prečvrsti, budući da biste i tu mogli da oštete površinu jezika. Sve što treba da uradite jeste premeštanje tanki film koji se nataložio na jeziku, a za to vam nije potrebna ni pasta.

U hitnoj situaciji ….

A ako vam se ikad dogodi da se nalazite negde bez četkice, a pod hitno treba očistiti zube, znajte da u tu svrhu savršeno možete iskoristiti flanelsku krpicu za pranje lica. Samo njom prekrijte prst (idealno bi bilo da nanesete i pastu za zube), te istrljajte zube.

Budući da ima hrapavu površinu, dobro će ukloniti nakupljeni plak. Ako pak nemate paste za zube, svakako probajte doći barem do tečnosti za ispiranje usta koja sadrži fluorid, kako biste se delimično rešili bakterija.