Kad su muškarci u pitanju, seksualna disfunkcija se svodi na nemogućnost postizanja erekcije, međutim, neki muškarci mogu bez problema postići erekciju, ali ne mogu da dožive orgazam.
Muškarci s ovim problemom mogu da uživaju u seksu, ali, koliko god se trudili, ne mogu postići orgazam.
Ekspert za seksulano zdravlje, doktor Tobias Keler sa SIU HealthCare u Ilinoisu, kaže kako osam posto muškaraca pati od ‘odložene ejakulacije’.
„Muškarcima koji pate od ove boljke često treba 20 minuta ili duže da postignu orgazam, ali se najčešće dešava da odustanu zbog iscrpljenosti ili zbog toga što im je neprijatno. Ovo nije toliko neuobičajeno, ali ipak, većina muškaraca s ovim problemom ni ne zna da taj poremećaj postoji „, kazao je Keler za Daili Mail.
Ako se uzme u obzir da oko 52 posto muškaraca ima neki problem sa erektilnom disfunkcijom, sudeći po istraživanjima koje je sprovela Cleveland Clinic, može se zaključiti
kako je muškarcima mnogo lakše potražiti pomoć za taj problem, nego za poremećaj odložene ejakulacije.
Zašto dolazi do odložene ejakulacije?
„Većina muškaraca sa ovim problemom može postići orgazam 1 od pet dok se seksaju“, pojašnjava Keler i savetuje da poremećaj shvate ozbiljno i potraže pomoć.
Nije to samo problem ejakulacije, već postizanja orgazma uopšte, a to može delovati frustrirajuće i za muškarca i za njegovu partnerku.
Ako se vreme postizanja orgazma kod muškarca produži sa tri do pet minuta na preko 15 minuta, može se reći kako se radi o poremećaju odložene ejakulacije. Kod nekih muškaraca taj problem postoji od samog početka seksualnih aktivnosti.
Stručnjaci još uvek nisu sigurni što izaziva ovaj poremećaj, ali smatraju da uzroci mogu biti mentalne prirode, posledica neke bolesti ili upotrebe određenih lekova poput antidepresiva.
Prema rečima doktora Kohlera, najveći broj slučajeva odložene ejakulacije izazvan je upravo antidepresivima koji potiču pojačano lučenje hormona serotonina, što je loše za ejakulaciju.