Američki naučnici prvi put nakon 40 godina nude novu metodu lečenja i nadu dijabetičarima kojima je vid znatno pogoršan usled dijabetične retinopatije, prenosi britanski Telegraph.
Ubrizgavanje leka koji sadrži aktivnu supstancu ranibizumab direktno u oko pacijenta jedanput mesečno, tri meseca uzatopce, pokazalo je znatno poboljšanje vida i sprečilo napredovanje njegova gubitka.
Rezultati istraživanja pokazali su se boljima u odnosu na tradicionalne metode koje se primenjuju kod osoba sa Proliferativna dijabetičkom retinopatijom (PDR), kažu naučnici sa Univerziteta Emori u Atlanti.
Oštećenje vida nastaje kada usled smanjene snabdevanja mrežnjače kiseonikom i hranljivim materijama, takozvane ishemije, na ishemični delovima mrežnjače dolazi do abnormalnog rasta novih krvnih sudova – neovaskularizacije.
Te su kapilari vrlo krhke, lako pucaju te u unutrašnjosti oka nastaje još veće krvarenje. Neliječenje takvoga stanja neretko rezultira slepoćom.
Jedan od dosad primenjivanih načina lečenja PDR-a je fotokoagulacija mrežnjače laserom koja ponekad rezultira gubitkom perifernog vida i slabijim vidom noću.
Zahvaljujući novom načinu lečenja injekcijama ranibizumab pacijenti nisu izgubili periferni vid, a središnji vid im se poboljšao, zbog čega su, u proseku, videli bolje i uspevali pročitati pola retka više.
„Rezultati ovog istraživanja su važni jer oftalmolozi nude nove opcije u lečenju PDR-a“, kaže dr. Timothi Olsen sa Univerziteta Emori te dodaje da se ranibizumab u oko treba injektirati tri meseca uzastopno po jedanput mesečno.
Od 2005. broj odraslih osoba obolelih od dijabetesa povećao se za visokih 65 posto, što znači i veći broj pacijenata potencijalno izloženih dijebatičkoj slepoći.
Britanski naučnici upozoravaju da je dijabetes vodeći uzrok slepila kod odraslih ljudi u Velikoj Britaniji.
Procenjuje se da ih je u Engleskoj, oko 4200 oslepilo od posledica dijabetične retinopatije. Po podacima British Heart Foundation u toj zemlji sa dijabetesom živi oko 3,5 miliona ljudi.
Rezultati istraživanja predstavljeni su na godišnjem kongresu Američke oftalmološke akademije te su objavljeni u časopisu JAMA.