Osnivač WikiLeaks-a, Džulijan Asanž, veruje da će predstojeći referendum o nezavisnosti Katalonije stvoriti novu naciju od 7,5 miliona stanovnika ili novi građanski rat, jer je više od milion aktivista za nezavisnost marširalo ulicama Barselona u znak podrške za nezavisnost od Španije.
Španski region će 1. oktobra održati glasanje o tome da li će proglasti nezavisnost od Madrida – glasanje koje je nacionalna vlada u Madridu proglasila nezakonitim i pokušala da ga blokira na sudovima.
Juče je obeležen nacionalni dan Katalonije “Diada,“ koji se održava od pada Barselone u Španiji 1714. godine i tradicionalno ga koriste aktivisti za nezavisnost da pozovu na odvajanje od ostatka ove mediteranske zemlje.
Međutim, sa manje od sedmice do kontroverznog referenduma, ovogodišnja proslava je bila posebno strastvena.
Policija Barselone je procenila da je učestvovalo oko milion ljudi, što je jedan od najmnogobrojnijih izlazaka u poslednjih nekoliko godina.
Demonstranti su se jedni drugima popeli na ramena kako bi formirali ljudsku kulu, katalonska tradicija, ok su drugi nosili transparente sa natpisima “Bićemo slobodna zemlja!“ i “Prepuni nade,“ dok su nosili fluoroscentno žute majice sa rečju “da.“
Gospodin Asanž, koji je ostao u ambasadi Ekvadora u Londonu, uprkos činjenici da je švedska policija pokrenula istragu o seksualnom napadu, postavio je na tviteru video i slike sa jučerašnjeg skupa.
On je napisao: “Ako je današnji dan vodič za 1. oktobar, Evropa će dobiti novu naciju od 7,5 miliona stanovnika ili građanski rat.“
On je ranije optužio španske vlasti zbog hapšenja demonstranata za nezavisnost i sprovođenja racija u štamparijama za koje se sumnjalo da pripremaju materijal za podršku glasanju.
Uz poznatu sliku kineskog građanina koji stoji ispred reda oklopnih vozila na Tjenamen trgu,“Čoveka tenka,“ iz 1989. godine, gospodin Asanž je rekao: “Španijo, ovo neće funkcionisati u Kataloniji.“
“Katalonski narod ima pravo na samoopredeljenje. Hapšenja ih samo ujedinjuju i ojačavaju ih.“
Zatim je dodao: “Nemam nikakav stav o samoj nezavisnosti – ali u demokratiji, naseljeni regioni kao što su Katalonija ili Škotska, imaju pravo na referendum.“
Ustavni sud je prošlog četvrtka suspendovao referendum nakon pravnog izazova od strane preijera Mariana Rahoja.
Policija je od tada pretraživala novinske kancelarije i štamparije u potrazi za znakovima bilo kakve pripreme za referendum.
Šef katalonske regionalne vlade, Karles Pudždemon, rekao je novinarima u ponedeljak: “Nije opcija da se referendum ne održi. Ima još malo dana i već smo prevazišli mnoge prepreke.“
(Webtribune.rs)