Strašno nevreme koje danima hara američkim državama paralisalo je nekoliko miliona građana.
Nesvakidašnja scena stiže iz okoline Bostona koji je bukvalno okovan ledom. Sante leda okovale su luku, a ništa bolja situacija nije ni na ulicama, gde su prvo od hladnoće popucale vodovodne cevi, a kada su brojne ulice ostale poplavljene, zima je odradila svoje i sve pretvorila u veliku kocku leda!
Ne samo da je onemogućen pomorski saobraćaj, već nijedna ulica u Bostonu i okolini nije prohodna. Ipak, pojedinci su našli način da putuju po ovom nevremenu, tako da na ulicama možete videti kajakaše koji se probijaju kroz led.
Više od 20.000 domova ostalo je bez električne energije, a prognoze meteorologa nisu nimalo utešne.
“Nadamo se da se nećemo posmrzavati”, kažu preplašeni meštani koji su se preselili na više spratove svojih kuća.
Za nevreme se spremaju i u Njujorku, gde se očeku da će pasti 25 centimetara snega.
Od početka ledenog talasa u SAD je otkazano skoro 4.000 letova.
Sve škole su zatvorene, a biće otvorena i skloništa ukoliko se poplave pogoršaju i ukoliko evakuacija bude potrebna, saobštio je gradonačelnik Bostona Marti Valš.
Kako je dodao, čak iako je “najgori deo“ prošao, poplava i dalje ima u delovima grada.
Oluja u okolini Bostona bila je praćena talasima koji su prouzorkovali “retko viđenu poplavu“, rekao je guverner Čarli Parker.
Ulice u istočnim četvrtima Bostona, koje su inače žive, bile su okovane ledom, a 26 od 78 opština na obali u Masečusetsu imale su problema s poplavom.
Kako je pisao CNN, snežna oluja koja je pogodila istok doneće temperature “hladnije nego na Marsu“.
Ekstremni vremenski uslovi doneli su sneg na Floridu, prvi put nakon nekoliko decenija. Guverneri Floride, Džordžije, Virdžinije proglasili su vanredno stanje, te upozorili stanovnike da ne izlaze iz svojih domova.
Na Floridi je toliko hladno da se iguane, nenavikle na niske temperature, koče i padaju sa drveća u predgrađima Majamija, piše AP.
Zvaničnici su objavili da je od posledica ekstremne hladnoće ove nedelje preminulo 12 osoba. Šest smrtnih slučajeva zabeleženo je u Viskonsinu, četiri u Teksasu, jedan u Severnoj Dakoti i jedan u Misuriju, a većina preminulih su beskućnici.
Pogledajte video: