U noći 6. aprila ove godine, Džon Halford je spakovao svoj kofer i ostavio ga ispred vrata svoje kabine na kruzeru Tomson Spirit. To je bio poslednji dan jednonedeljnog egipatskog krstarenja, i brod je trebalo da pristane u Šarm el Šeik sledećeg jutra.
Halford (63), poslao je poruku svojoj ženi Rut, koja je bila kod kuće u Britaniji, da joj kaže da će se videti sa njom na aerodromu sledećeg dana, a zatim je otišao na večeru. Oko 00:30h, drugi putnici su ga videli kako pije koktele u baru na gornjoj palubi. Zatim je nestao.
Gospođa Halford, koja ima troje dece, Lusi (20), Sofi (18) i Konora (17), saznala je za nestanak svog muža dok se spremala da se odveze do aerodroma da ga pokupi.
“Telefon je zazvonio, to je bio Tomsonov odsek na aerodromu u Egiptu,“ rekla je ona. “Rečeno mi je da je avion poleteo ali da moj muž nije bio u njemu. On je nestao sa broda. Mogla sam se srušiti. Nije bilo smisla. Deca i ja smo bili šokirani.“
“U početku sam mislila da mora da je nekako otišao na obalu a da niko to nije primetio, ali bi to bilo nemoguće jer postoje razni kontrolni punktovi kada se iskrcavate. On je jednostavno nestao.“
Danas, nakon više od pet meseci, gospodin Halford, prodavac knjiga iz Milton Kejnesa u Bukinghamširu, i dalje se vodi kao nestao, i njegova sudbina je nepoznata.
Njegov slučaj je daleko od jedinstvenog. Tokom proteklih nekoliko godina se dogodio alarmantan broj neobjašnjenih i nerešenih nestanaka sa kruzera.
Prema podacima Međunarodnog udruženja žrtava krstarenja sa sedištem u SAD, 165 ljudi je nestalo na moru od 1995. godine, sa najmanje njih 13 samo ove godine – mnogi od njih sa plovila popularnih kod britanskih turista.
Odmori na kruzerima su veoma popularni. Prema rečima Udruženja prevoza putnika, 1,7 miliona krstarenja će se odigrati u Britaniji ove godine (mnogi od njih će biti ponovljena krstarenja od strane istih turista). Ali šta se dešava sa svim ovim putnicima koji jednostavno nestanu dok su na moru, i niko ih više nikada ne vidi?
Da li oni žrtve zlog talasa kriminala? Da li su oni imali nesreću na moru i pali preko ograde, ili možda izabrali da okončaju svoje živote?
Tužna činjenica je da u mnogim slučajevima to niko ne zna. A za porodicu i prijatelje koje su ostavili iza sebe to samo povećava bol u srcu. Voljeni kao što su Rut Halford i njena deca, ostaju u neizvesnosti; skrhani, zbunjeni i ne mogu da tuguju.
“Džon se zaista radovao krstarenju,“ kaže gospođa Halford.
“Nekada je radio u Libiji i zaintrigirala ga je Severna Afrika. Bio je fasciniran drevnom egipatskom kulturom i želeo je da vidi piramide.“
“Otišao je sam jer nismo mogli da priuštimo da idemo kao porodica, a i deca su imala ispite. Brodovi su mesta gde je lako upoznati ljude, i Džonu nije smetalo da ide sam. Putnici koji su ga videli za barom kažu da nije bio pijan i da je bio dobro raspoložen.“
“Spakovao je svoj kofer spreman za odlazak, ali njegove druge stvari – njegov pasoš, naočare, mobilni telefon i ruksak – pronađeni su u njegovoj kabini. Ali nije bilo ni traga od Džona.“
“Džon nije bio depresivan – uopšte nije bilo znakova da je razmišljao o samoubistvu. On jednostavno nije bio takav.“
“Njegov kofer nam je kasnije vraćen i u njemu su bile tri ogrlice, za mene, Lusi i Sofi, sa našim imenima ispisanim u hijeroglifima, i slična narukvica sa imenom. Džon je planirao da se vrati kući kod nas.“
U početku, gospođa Halford (46) je verovala da će se njen suprug, sa kom bi trebala proslaviti srebrnu svadbu, pojaviti. Ali, kako je vreme prolazilo, njena nada je skoro u potpunosti nestala.
“Bilo je neverovatno teško, potpuno nadrealno i strašno za decu,“ rekla je ona. “U mom srcu ja verujem da je mrtav, da je otišao, da se nekako okliznuo i pao preko ograde. Ne mogu da smislim nijedno drugo objašnjenje.“
“Istraga mora je sprovedena u to vreme, ali ništa nije pronađeno. Rečeno mi je da u toj oblasti postoje ajkule: vrlo je bolno misliti o tome.“
Ali, da li je ideja o tome da neko “sklizne preko ograde“ verodostojna? Spojnice na krstaricama su viske najmanje 1 metar, što čini neverovatno teškim za bilo koga – čak i nekoga ko je pijan ili bolestan – da se prevrne preko ograde.
Bez ikakvih naznaka gde je ili kako njen muž nestao, gospođa Halford se bori da ponovo izgradi svoj život. Nakon što je uzela slobodno sa posla nakon Džonovog nestanka, ona je sada morala da se vrati na svoj posao kao medicinski sekretar da bi plaćala račune i izdržavala decu.
“Život se nastavlja,“ kaže ona. “Treba mi novac da platim račune, a izgubili smo Džonovu platu. Džon je izdvadio putno osiguranje i bila sam u kompaniji da pokušam da podnesem zahtev, ali oni jednostavno kažu: “Šta zahtevate?“
“Ni Tomson mi nije pružio nikakvu podršku. Džon je bio pod njihovom brigom, ali ja od njih nisam dobila više od pisma. Ne mogu dobiti penziju udovice jer ne znamo da li je Džon mrtav.“
“Živimo u noćnoj mori i ne vidimo izlaz iz nje. Toliko je nestvarno da ne možemo da tugujemo. U neizvesnosti smo. Šta da radimo? Treba li da održimo sahranu? Ali kako možemo, ako nismo sigurni da je mrtav?“
Roditelji 24-godišnje Rebeke Koriam, koja je nestala sa Dizni kruzera u martu ove godine, mogu se saosećati sa zbrkom emocija koje oseća gospođa Halford.
Prošlog ponedeljka, Majk i En Koriam su se sastali sa članom parlamenta Majkom Peningom, državnim podsekretarom za saobraćaj, koji je odgovoran za pomorska pitanja, kako bi razgovarali o promenama zakona koje bi omogućile britanskim vlastima da istraže slučajeve britanskih državljana koji su nestali sa brodova dok su bili u inostranstvu.
U ovom trenutku, istrage se vrše odande gde je brod registrovan.
Gospođica Koriam, iz Čestera, nestala je dok je Dizni Vonder bio na putu od Meksika do Los Anđelesa. Jedan policajac na Bahamima, gde je ovj brod registrovan, istražuje njen nestanak.
Koriamova je radila na brodu kao koordinator za omladinske aktivnosti. Poslednji put je viđena od strane kolege oko 5:45h 22. marta, od strane muškog kolege, i činila se izuzetno uznemireno, ali kada ju je upitao da li je dobro, rekla je da jeste i da ide na spavanje.
Snimak CCTV-a o brodu pokazuje kako Rebeka prolazi sa rukama u zadnjim džepovima, što je bila njena navika. Nakon toga, nije više bila viđena. Njena kreditna kartica je nestala, ali nije upotrebljena.
Džon Dženings, Rebekin ujak, kaže: “Ja lično osećam da je neko učinio nešto loše Beki. Policajac koji je došao na brod zbog istrage je ubrzo nakon što je ona nestala zaključio da u to vreme nije bilo nikakvih znakova nasilja, ali ja ne delim taj stav.“
“Implikacija je bila da je Beki počinila samoubistvo, ali uopšte nema indikacija da je ona bila depresivna. Da, ima je neku vrstu rasprave, ali to je moglo biti oko neke obične sitnice.“
“Rebeka je kupila četiri karte za Diznilend u Parizu kao iznenađenje, tako da bi mogla ići tamo sa svojom mamom i tatom i sestrom Rejčel kada se vrati.“
“To nisu dela nekoga ko razmišlja o samoubistvu. Nedavno smo otkrili da je neko promenio lozinku na Bekinom Fejsbuk nalogu, tako da mu ne možemo pristupiti. To mora da je bio neko ko je poznaje, ko zna koja je bila prvobitna lozinka.“
Njen nestanak je odjek još jednog misterioznog slučaja o kom se jedva pisalo u toj zemlji – 62-godišnje Nemice, identifikovane samo kao Sabina L., koja je nestala sa Cunardovog prestižnog kruzera, QE2, 2007. godine, kada je otplovio za Maderu.
Sabina i njen suprug Ludvig su se ukrcali na brod u Sautemptonu 17. decembra 2006. godine, na dvonedeljno krstarenje Kanarima i Maderom.
Jedne noći, par je otišao u krevet oko ponoći u sobu 5167. Sledećeg jutra, kada se Ludvig probudio, njegova supruga nije bila u kabini. Nikada više nije viđena.
Da li ju je zadesilo nešto zloslutno; ili bi ona mogla biti među onima za koje se sumnja da su oduzeli sebi život dok su na krstarenju?
Samo ove nedelje, desio je upravo jedan takav incident. Putnici su izašli na palube jer je Balmoral prolazio kroz Sautempton vode u utorak ujutru nakon osmodnevne ture norveškim fjordovima.
Putnici su se pripremali za iskrcavanje kada je stigla objava. Putnik je nestao. Nikome nije dopušteno da napusti brod dok policija, koja je čekala na keju, ne završi istragu na brodu
Fransis Hemsli (89) iz mesta Walton-on-Thames u Suriju, poslednji put je viđen na večeri u 21h u nedelju. Negde između tog vremena i sledećeg jutra, dok je brod išao južno uz istočnu obalu Britanije, on je nestao.
Naknadna policijska istraga je utvrdila da je u ovom slučaju ostavljena poruka u Hemslijevoj kabini. Iako neće da otkriju šta je rekao, Hemsli je izgleda odlučio da želi da umre, i želeo je da svoje poslednje dane provede usred spokojstva norveških fjordova.
Nijedno telo još uvek nije pronađeno, a zvanično je istraga u toku, ali prema rečima policije Hempšira, koja istražuje njegov nestanak, “prvobitna istraga ukazuje na to da je čovek pao u vodu i to nije bila sumnjiva smrt.“
Njegov nestanak je odjek drugog starijeg Britanca koji je nestao sa istog broda Fred Oslen, Balmoral, prošlog oktobra.
79-godišni neimenovani čovek je bio na tronedeljnom krsterenju Jadranom sa svojom suprugom. Ona se probudila u ranim satima kada je brod bio na oko 72 kilometra južno od Lizarda u Kornvalu i videla je da joj je muž nestao.
Nakon što je alarmirala posadu, pretraga broda od 43.000 tona je ustanovila da on nije bio na brodu, a u toj oblasti je pokrenuta vazdušna i morska potraga sa britanskim i francuskim obalskim stražama i dva vojna broda.
Skoro godinu dana kasnije, nema tela i nema odgovora na pitanje koje porodica stalno sebi postavlja: šta se desilo?
Dva jezivo slična nestanka na istom brodu.
Svakako, sudbina 50-godišnje žene koja je bila putnik na brodu Morska princeza dok je krstario Karibima u decembru prošle godine, između Kurakaoa i Grand Turk ostrva, daje kredibilnost teoriji “samoubistvo na moru.“
Snimak CCTV-a pokazuje neimenovanu ženu, koja je bila na odmoru sa svojim suprugom, kako se penje na svoju balkonsku kabinu u ranim satima i pada u more.
Njeno telo nije pronađeno, ali barem porodica ove žene zna da je ona izabrala da sebi oduzme život i da je nema više.
Međutim, za porodice Džona Halfroda i Rebeke Koriam, i mnoge druge ljude širom sveta, tama takvog odgovora.
Tomson kruzeri, kompanija sa kojom je Halfrod otišao na odmor, kaže da pomaže policiji u tom mestu i Ministarstvu spoljnih poslova u Egiptu u njihovim istragama, i priznaju da gospođi Halford možda nisu dali toliko podrške koliko su mogli.
“Žao nam je što čujemo da gospođa Halford smatra da nije imala našu podršku i želeli bismo da se izvinimo,“ rekao je portparol. “Ovo je vrlo retka pojava i mi smo iz toga naučili lekciju.“
Ali Halford se i dalje vodi kao nestao, kao i Rebeka Koriam i bezbroj drugih.
Većina ovih ljudi je nestala u crnim noćima, daleko na moru.
Upravo ono što im se desilo su misterije koje izgledaju kao da imaju vrlo malo verovatnoće da će ikada biti rešene.
Webtribune.rs