S Međunarodnog sajma inovacionih tehnologija i dizajna u Hong Kongu koji je održan od 4. do 6. decembra srpski tim vratio se ovenčan zlatnom medaljom i zlatnim peharom za najbolju inovacionu tehnologiju!
Srbiju su ponosnom učinili mladi stručnjaci Miloš Stanković (koji je pre dve godine osvojio prestižno priznanje na Svetskom kongresu genija u Tokiju) i Milutin Pećić.
Trijumf je svakako tim veći što je Stankovićev patent, uređaj za uništavanje korova i ambrozije uspeo kvalitetom i inovativnošću da pobedi patente više od 400 izlagača iz celog sveta!
– Uređaj na kojem sam radio oko šest godina prvi put je zvanično predstavljen pod zaštitnim znakom “Autentično srpski proizvod (Authentic Serbian product) AS” kao idejno rešenje zaštite i promocije srpskih proizvoda autora mr Milutina Pećića. Izazvao je veliko interesovanje raznih naučnih instituta i kompanija iz Kine, Amerike i zemalja Evropske unije, koji su prepoznali njegov veliki potencijal – počinje priču za Telegraf Miloš Stanković koji se može pohvaliti sa više od 30 pronalazaka koji su nagrađivani širom sveta detaljno objašnjavajući da njegov uređaj pomoću određene struje i frekvencije uništava ambroziju u korenu bez hemije i pesticida, ekološkim putem i čini da ambrozija više ne raste tokom sezone.
U saradnji sa Svetskim fakultetom za poljoprivredu, uređaj je testiran u Srbiji, Nemačkoj i Švedskoj, a nadležni u gradu Beogradu planiraju da ga u skorije vreme iskoriste za masovno uništavanje ambrozije na teritoriji srpske prestonice.
– Interesantna je činjenica da smo pažnju privukli kao najmlađi učesnici na sajmu – primetio je Stanković ističući da mu je veoma značila podrška grada Beograda, Sekretarijata za privredu, Fakulteta za primenjeni menadžment, ekonomiju i finansije i kompanije “PDM agrofruit”.
Miloš Stanković je rođen u Beogradu 1984. godine, diplomirao je na Tehničkom fakultetu “Mihajlo Pupin” u Novom Sadu (smer proizvodni menadžment), a master studije završio je na Fakultetu za primenjenu ekologiju u Beogradu.
U Kini mu je prošle godine uručena akademska nagrada za životno delo za izvanredna međunarodna dostignuća. Ruska međunarodna akademija nauka, čiji je član, dodelila mu je najveće priznanje – počasnu titulu viteza nauke, a Vlada Srbije mu je dala prvi novi pasoš Srbije. Godine 2002. je proglašen za pronalazača godine. Zaslužni građanin Zemuna postao je 2006. godine.
Miloš je i dalje u Beogradu, pre svega zbog porodice i doktorata. Da li će ovde i ostati, pokazaće vreme…
Podsetimo, prema poslednjim podacima, u Srbiji oko milion i po ljudi pati od alergije na ambroziju.
Ostaje nam samo da se pitamo, znači li ovo možda da je njihovim mukama došao kraj?
(Katarina Vuković, Telegraf)