Ministar spoljnih poslova tzv. države Kosovo Bedžet Pacoli boravio je prije tri dana u tajnoj posjeti Podgorici. Sa njim u delegaciji je bila i bivša predsjednica tzv. države Kosovo Atifete Jahjaga, a Pacoli se, po svemu sudeći, sreo sa brojnim predstavnicima diplomatskog kora više zemalja u Crnoj Gori.
Kako navodi portal „Borba“, pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore, ministar spoljnih poslova tzv. Kosova je tokom svoje inkognito posjete Crnoj Gori lobirao kod ambasadora više zemalja u Podgorici da pomognu u realizaciji razgraničenja Srbije i Kosova i Metohije.
Pacoli je, prema pomenutim izvorima, na odvojenim sastancima sa ambasadorima saopštio je da je njemu ideja o razgraničenju sa Srbijom prihvatljiva, ali samo pod uslovom da međunarodna zajednica u narednom periodu, po istom principu, dozvoli razgraničenje Kosova sa Crnom Gorom i Makedonijom.
Naime, s obzirom na to da je crnogorska diplomatija očigledno dobila zadatak da pomaže diplomatiji Kosova vezano za pregovore sa Srbijom, odlučeno je da Pacoli, van očiju javnosti, upravo u Podgorici obavi razgovore sa pojedinim ambasadorima, koji bi u narednom periodu trebalo da lobiraju za Kosovo u međunarodnoj zajednici.
„Pacoli predvodi racionalniju struju u kosovskim vlastima, koja se zalaže za razgraničenje sa Srbijom. On smatra da treba napraviti određene ustupke Srbiji, ali pod uslovom da se od međunarodne zajednice dobije prećutna saglasnost da će u bližoj budućnosti aminovati zahtjeve Kosova za razgraničenje sa Crnom Gorom i Makedonijom. Javna je tajna da Kosovo želi da u svom sastavu vidi djelove Crne Gore, i računa da je sada najbolji momenat da dođe do svog cilja“, kazao je neimenovani sagovornik „Borbe“.
„Tajna posjeta Bedžeta Pacolija Crnoj Gori i sastanci sa pojedinim ambasadorima samo su za neupućene iznenađenje“, smatra novinar Dražen Živković. On dodaje da je „Crna Gora, nažalost, odavno postala poligon za dejstvovanje protiv Srbije“, tako da, kako kaže, „i ovu posjetu Pacolija treba gledati u tom kontekstu“.
„Sama činjenica da su mediji ćutali o njegovom boravku u Crnoj Gori, čak i oni režimski, govori da se nešto krupno valjalo iza svega toga. Zato ne iznenađuje informacija da je Pacoli od svojih sagovornika tražio da podrže njegov stav da se prihvati razgraničenje sa Srbijom, ali da sjutra to isto može da traži i od Crne Gore. Neće se Kosovo zaustaviti na razgraničenju sa Srbijom, ako mu to prođe, već ide korak naprijed i priprema diplomatski teren za razgraničenje sa Crnom Gorom, Makedonijom, a to onda znači da ćemo u srcu Evrope dobiti jednu veliku Albaniju“, upozorava Živković.
Ovaj novinar smatra da „kada se jednom otvori Pandorina kutija razgraničenja, neminovno će se postići domino-efekat“, i previđa da „već koliko sjutra, ako dođe do razgraničenja Srbije i Kosova, takav zahtjev može ispostavi bilo ko u Evropi“.
„Zašto onda ne bi Republika Srpska mogla da traži razgraničenje sa BiH i pripajanje Srbiji, ili Kosovo da traži da djelovi Crne Gore uđu u njegov sastav. Jer, ako međunarodna zajednica napravi presedan i dozvoli razgraničenje Srbije i Kosova, ma šta to značilo, sjutra nema pravo da bilo kome drugome ospori to, zahvaljujući njihovoj saglasnosti, nepisano pravilo. Ovo je veoma delikatna stvar, koja može imati dalekosežne posledice, ne samo po region, već i po čitavu Evropu“, zaključuje Živković.