Nakon najnovijih otkrića vezanih za Jeloustoun, ostaje nam jedino da se nadamo…
Ogroman basen tečnih karbonatnih stena krije se stotinama kilometara ispod supervulkana Jeloustoun, ali i većeg dela zapadnih Sjedinjenih Dražava. Ovaj „okean“ ugljenika prostire se na 1.8 miliona kvadratnih kilometara, piše Newsweek.rs.
Naučnici su utvrdili da se stene „krčkaju“ u gornjem tečnom delu Zemljine kore, poznatom po tome što donosi propast kada izbije na površinu u vidu vulkanske erupcije.
U suštini, basen je u potpunosti sačinjen od karbonata, tipa stene koji je veoma bogat ugljenikom, a njegova veličina navela je naučnike da ponovo preispitaju teoruju kruženja ugljenika u atmosferi.
Količinu ugljenika, pretežno u obliku gasa ugljen-dioksida, koja je zarobljena ispod SAD, najbolje oslikava podatak prema kojem je ona čak 10.000 puta veća od prosečne količine ugljen dioksida koju čovečanstvo u toku godine ispusti u atmosferu.
„Otpuštanje samo jednog procenta ovog ugljen-dioksida u atmosferu bilo bi ekvivalentno sagorevanju 2.3 miliona barela nafte“, rekao je Saš Ijer Madžumder, jedan od autora studije o ugljeničkom basenu.
Iako naučnici uveravaju da nema razloga za brigu u skorije vreme, činjenično stanje je da će jednog dana sav taj ugljen dioksid morati da izbije na površinu. Do tada, ostaje samo da se nadamo da će otpuštanje proticati u vidu manjih, uobičajenih vulkanskih erupcija.
(Agencije)