U Indiji je u poslednjih deset godina ubijeno osam miliona ženskih fetusa. Žene širom zemlje su na najrazličitije načine bile primorane da prekinu trudnoću kada su saznale da nose devojčice. Iako je mera kontrole populacije bila na početku zamišljena kao humana, sada je zastrašujuća.
Miraz prilikom sklapanja braka je je jedan od motiva zašto su u porodicama poželjnija muška deca. U Indiji je prema popisu iz 2011. zabeležen ozbiljan pad broja devojčica uzrasta do sedam godina
Rekha i Kulvant su Indijke. Žive u manje otmenom delu Delhija. Rekha ima trogodišnju devojčicu, a Kulvant 3 ćerke od 24, 23 i 20, kao i naslednika koji je nedavno napunio 16 godina. Njihove priče nisu usamljene, one pogađaju milione porodica.
One dotiču sve žene koje nikako ne mogu da rode sina svom suprugu, već uporno prekidaju trudnoće dok se na ultrazvuku ne pokaže da nose muško dete. Ovo je njihova priča, o strahotama koje su trpele od najbližih.
Kulvant je u periodu od rođenja treće devojčice i sina bila trudna tri puta. Njena svekrva joj je govorila da će je muž napustiti, ako opet rodi žensko. Pretila joj je, maltretirala je, vređala.
-Sve Trudnoće sam morala da prekinem. Porodica me je terala na to. Poslednji put sam imala sreće, pa sam rodila dečaka. Ja sam stalno govorila da meni to nije važno. Niko me nije slušao, ni muž. Čak se mešao i njegov brat. I danas imam jasna sećanja na prvi abortus. Beba nije napunila ni pet meseci. Bila je preslatka.
Nedostaje mi. Kao i ostala deca koju sam morala da ubijem – ispričala je za BBC ova žena, uz plač i stalne, duboke uzdahe.
Razočarana zbog svega što je pretrpela, kaže da su joj godine u braku bile zastrašujuće. Njeni su jednom pokušali i da je zapale.
-Bili Su strašno ljuti na mene. Nisu hteli ženski decu, a ja sam ih rađala. Želeli su momke koji će kasnije dobiti pozamašan miraz.
Njen muž je umro samo tri meseca kada se ona porodila poslednji put, kada je konačno rodila sina. Kulvant veruje da mu je to kazna. Rekha je majka trogodišnje devojčice.
Prošlog septembra kada je ostala u drugom stanju njena svekrva je ubedila da abortira kada je saznala da nosi bliznakinje.
– Rekla sam joj da za mene nema razlike između dečaka i devojčica, Ali ona ne misli tako. Za nju i mog supruga nema sreće u kući u kojoj se rađaju devojčice.
Oni veruju da porodica nestaje sa devojčicama, a dečaci je čuvaju – ispričala je ova žena.
U Indiji je, prema podacima aktivista različitih nevladinih organizacija, na snazi čedomorsto, zlostavljanje i zapostavljanje ženske dece. Naime, 1961. na 1.000 dečaka do 7 godina bilo je 976 devojčica. Danas je taj broj varira od 836 do 914 (u zavisnosti od regiona). Posle Kine ovo je najgori odnos muške i ženske dece.
Zato, kada se govori o problemu rađanja u Indiji, često se pominje reč „fetocid“. Čak je i tamošnja vlast bila primorana da prizna da nisu uspele mere kontrole rađanja i da su izazvale potpuno nehumane efekte.
– Kontrola rađanja ženske dece je nacionalna sramota i mi moramo da učinimo mnogo toga da spasemo nedužne bebe – rekao je indijski premijer Manmohan Sing posle objavljivanja rezultata popisa stanovništva opisujući borbu kao „krstaški rat“.
Sabu George, najpoznatiji indijski borac za prava nerođene dece, kaže, s druge strane, da je vlast pokazala slabu odlučnost da stvari promeni.
– Do pre 30 godina odnos polova u Indiji je bio u razumnoj meri. Ali, 1974. naučnici prestižnog Instituta medicinskih nauka objavili su studiju o testovima za određivanje pola deteta.
To je predstavljeno kao blagodet za žene, da mogu Dabir kog pola će im biti dete. Međuim, sada nema potrebe da se deca stalno rađaju i da to budu samo sinovi. Nema smisla ohrabrivati uništavanje ženskih fetusa kao metodu kontrole populacije – objasnio je George.
Prekid trudnoće je dozvoljen do 12. nedelje, a pol deteta se može otkriti oko 14. nedelje. Iako su 1994. zabranjeni abortusi zbog pola deteta, u stvarnosti sve deluje kao da nema načina da se žene ohrabre i ne primoravaju da se odriču svojih beba. U Indiji, prema zvaničnim podacima postoji 40.000 ultrazvučnih klinika.
Sumnja se da je broj neregistrovanih daleko veći.
– Moramo preduzeti energične mere da kontrolišemo promociju seksualne determinacije.
U suprotnom ne mogu ni da zamislim na šta će ličiti Indija 2021. – rekao je George.