Home / ZDRAVLJE / 18 PRIRODNIH LEKOVA KOJE ODMAH MOŽETE PREPISATI SAMI SEBI: IZLEČIĆE GOTOVO SVE BOLESTI!

18 PRIRODNIH LEKOVA KOJE ODMAH MOŽETE PREPISATI SAMI SEBI: IZLEČIĆE GOTOVO SVE BOLESTI!

Naši stari najbolje znaju sve trikove tradicionalne medicine osobito kada je reč o trikovima iz kuhinja koje sprečavaju bol u trenu.
prirodni-lekoviPremda se s većinom bakinih trikova često srećemo, oni su u novije vreme često nepravedno zanemarivani.

Savremeni čovek lek za sve bolesti uglavnom nalazi u apoteci u kojekakvim tabletama pa možda ne bi bilo loše kada bi s vremena na vreme iskušali ove stare, efikasne trikove.

Ovih 18 saveta možda ne može u potpunosti nadomjestiti lekarsku pomoć, ali svakako mogu koristiti kao zdravija metoda lečenja.

1. Manje opekotine leči aloe vera

Gel od aloe vere sadrži aktivne sastojke koji pomažu zarastanju opekotina. No, valja imati na umu da ova biljka nije za oralnu upotrebu i premda neki odlučno tvrde da ima laksativna svojstva, nemojte je piti. Tačno je da se aloja u debelom crevu pretvara u sapun te stoga nakon kontinuirane upotrebe može štetiti. Uprkos tome bolnu opekotinu možete ublažiti tako da pronađete celu biljku čiji ćete sok, odnosno gel povremeno cediti. Potrebno je odlomiti krajeve biljke i iscediti gel koji nalikuje balzamu za kosu. Gelom namažite opekotinu, vrlo brzo osećati ćete se znatno bolje.

2. Lek protiv gastritisa je soda bikarbona

Soda bikarbona više je nego korisna za sprečavanje i ublažavanje mnogih bolesti (uključujući karcinom), a veliku ulogu ima kod lečenja gastritisa jer njena alkalna svojstva ublažavaju gorušicu. No, ako bol i nelagodnost ne prestaju nekoliko dana za redom ili se pak pojavljuju više puta mesečno svakako posetite stručnjaka, jer bolovi ovog tipa ukazuju da ozbiljnije probleme. Međutim, soda se za ovakve slučajeve koristi tako što se pola male kašike pomeša u čaši vode i ispije, a poboljšanje ćete osetiti u kratkom roku.

3. Bolovi u mišićima, lek je hamamelis- virdžinijski orah

Ovaj orah osim što sprečava neprijatne bolove u mišićima, efikasan je i u lečenju čireva, ekcema, varkioznih vena, a dobro se poslužiti njime i kod posekotina nakon brijanja, uboda komaraca ili pak užasno bolnih uraslih noktiju. Ova biljka snažan je oksidans koji izaziva stežući efekat i time ubrzava zaceljivanje i umanjuje upalu. Niti njega ne treba unositi oralno, ali dobro se poslužiti ovih orahom nakon što povredu prvo očistimo blagim, dječijim sapunom i delimično osušimo. Hamamelis se potom nanosi vatom ili ga se stavlja na zavoj koji prekriva ogrebotine.

4. Najveći dar majke prirode- med

Med ima baktericidna svojstva, a istraživanje iz 2008. godine pokazalo je da konzumacija meda može smanjiti površinske čireve na koži za čak 34 posto. Sastojak je mnogih priridnih smesa i eliksira za prevenciju i lečenje gotovo svih bolesti kao i za lepotu. Bebe mlađe od jedne godine ne bi trebale konzumirati med kao niti oni alergični na njega premda su reakcije blage. Protiv bolova u želucu kašika meda pomeša se sa sirćetom te se doda u čašu vode, a pije se i kako bi se ublažio kašalj. Takođe, može poslužiti i kao oblog za prekrivanje opekotina. odlična je i medena voda. Super se kombinuje sa limunom, đumbirom, kurkumom i belim lukom.

5. Više nego koristan- đumbir

Ova biljka koja se u kuhinjama konzumira kao začin lek je protiv vrtoglavice i mučnina izazvanih hemoterapijom i nekim sličnim tretmanima, a odličan je i kod morske bolesti i za detoksikaciju i jačanje imuniteta. U manjim dozama đumbir je bezopasan, ali kad kada može izazvati alergijske reakcije poput osipa, teškog disanja ili zatvaranja grla te natican ja usana, ako vam se to desi posetite lekara. No, kada znamo da đumbir ima mnogo koristi ne treba ga zanemariti. Najbolji način da ga konzumirate je da ga mlevenog progutate, uz te može ga se narendati u čaj ili sok, a može se pronaći i u kapsulama te tekućem ekstraktu.

6. Začin koji miriše na pitu od jabuka – cimet

Ovaj začin koji miriše na bakinu pitu od jabuka sprečava loš zadah i hrkanje, a koristan je i kod navale bakterija te vrtoglavica. Brojna istraživanja ovu bakinu teoriju zaista su i potvrdila jer cimet ima antiseptička svojstva i ubica je bakterija. Od njega je najbolje napraviti čaj. Pola male kašike cimeta stavi se u šoljicu vrele vode. Loš zadah sprečiće možete tako što se cimet pomeša sa hladnom vodom i koristi kao vodica za usta. Nekoć su ljudi cimet koristili umesto paste za zube, a može se raditi i za dezinfekciju ruku u obliku eteričnog ulja. Svejedno, s njim takođe valja biti oprezan jer sadrži kumarin koji može biti štetan po jetri u bubrege ako ga se unosi previše.

7. Isprobajte ulje čajevca

Protiv gljivica na noktima, atletskog stopala, čireva, afti, dermatofitoze i drugih oboljenja korisno je ulje čajevca bogato prirodnim antigljivicna i antibakterijskim svojstvima. Nanesite ga na upaljeno tkivo, a koristan je i kod peruti u tom slučaju nanosite ga direktno na kosu. No, pre upotrebe ga razredite i ne nanosite na osetljiva mesta poput genitalija, a razrijedit ga se može s maslinovim uljem. Oprez! Ulje čajevca nemojte progutati.

8. Kurkuma – žuto je najzdravije

Kurkuma je jedan od najmoćnijih prirodnih lekova. Aktivni lekoviti sastojak u kurkumi se zove kurkumin. Medicinska svojstva ovog začina postepeno su se razotkrivala tokom veka. Već odavno je izvesno da kurkuma poseduje anti-upalna svojstva, ali nedavna istraživanja su pokazala da je kurkuma – pravo čudo prirode. Potvrđen je blagotvorni efekat kurkume kod mnogih tegoba od raka do Alchajmerove bolesti. U aiurvedskoj medicini kurkuma je od davnina poznata kao biljka koja jača i neguje organizam.

9. Mirisna, a lekovita menta

Sprečava bolove u želucu, grčeve i loš zadah. Stoga je jedan od glavnih sastojaka gume za žvakanje, a menta je izvrsna i kod prehlade i gripa. Njena uloga je opuštanje želuca i povećavanje sekrecije unutar probavnog sistema. U normalnim dozama posve je bezopasna, a za čaj je dovoljno najviše dve kašičice suve mente zaliti vrelom vodom. Retko se kod konzumacije mente pojave alergijske reakcije. Menta može olakšati grčeve kod dece, a dobro je i da majka sama popije ovaj čaj. Njena izvrsna svojstva doći će do bebe putem majčinog mleka. Majke bi sat vremena pre dojenja trebale piti redak čaj, a ako više ne doje jednu malu kašiku sušene mente prelijte vrelom vodom i pustite da stoji 10-tak minuta te prespite u bebinu Bocin. Menta je izvrsna za otvaranje disajnih puteva, ali imajte na umu da se sve ove uputstva ne odnose na štetne cigarete sa ukusom mentola.

10. Malo kafe, malo čaja

Kafa i zeleni čaj leče glavobolju i astmu, a kofein povećava efikasnost tableta protiv glavobolja pa je čest sastojak analgetika. Kafa može biti hitan lek kod asmatičara jer umanjuje upalu u bronhijalnim putevima. No, s kofeinmom ne valja preterivati stoga nemojte preterati. Previše kafe stvara glavobolju, a trudnice i dojilje trebali bi je izbegavati ili barem ograničiti jer može izazvati malu težinu novorođenčeta. Zeleni čaj je odličan antioksidans i daje energiju.

11. Blagodati jabukovog sirćeta

Bolove u mišićima sprečite jabukovim sirćetom koji sadrži jabučnu, limunsku i mlečnu kiselinu. Uz to modrice i povređene mišiće ublažiti će u najkraćem roku jer je njegovo glavno svojstvo izvlačenje upala. Zavoj natopite vodom i sirćetom, ocjedite i zavijte na bolno mesto te ostavite da stoji oko sat vremena. Postupak ponavljajte nekoliko dana i bol će nestati. Jabučnim sirćetom možete ukloniti i fibrome s kože.

12. Krompir nije samo za jelo

Sirovi beli krompir lek je protiv konjuktivitisa. Premda ga konzumiramo u bezbroj kuvanih varijaniti, sirovi krompira može isušiti i dezinfikovati upalu oko očnog kapka koju izaziva konjuktivitis. Dobar je i kao lek protiv hemoroida. Koristi ga se tako što se očišćeni krompir nariba i uvije u gazu te stavi na oko te zalepi flasterima i ostavi da deluje tokom noći. Na isti način leči i hemoroide, međutim jasno vam je da se u tom slučaju ne stavlja na oko. Napomenimo, da krompir treba biti dobro očišćen kada ga koristite na ovaj način.

13. Beli luk – jak i moćan

Glavni sastojak belog luka je allicin koji poseduje čudesno antibakterijsko, antivirusno, antigljivično, antiparazitsku i antioksidacijsko delovanje. Zbog svog jedinstvenog sastava, beli luk povoljno utiče na mnoge bolesti poput virusnih i bakterijskih infekcija, artritisa, kardiovaskularnih bolesti, bolesti disajnih puteva, probavnih tegoba, parazita i hroničnog umora. Istraživanja potvrđuju da redovno korišćenje belog luka reguliše pritisak i nivo holesterola i šećera u krvi.
Studije takođe potvrđuju da beli luk može poslužiti kao odlična prevencija mnogih vrsta raka.

14. Vitamin E u ulju – protiv starenja i opekotina

Ulje bogato aktioksidansom, vitaminom E izvrstan je lubrikant i sprečava starenje kože izazvano grubim sapunima i sunčevim zracima. Ovo ulje je gusto i koristi ga se kod blažih opekotina, a kada ga kupujete birajte proizvod bez mirisa i aditiva.

15. Namastite se iznutra i spolja – kokosovim uljem

Odlično za jelo i kozmetiku! Birajte uvek hladno ceđeno devičansko. Ovo ulje koristi se dugi niz godina u kozmetičkoj industriji radi srednje zasićenih masnih kiselina koje koža lako apsorbuje i dopušta ćelijama da zadrže više vode. No, mnogi proizvodi koje koristimo za negu tela sadrže hidrogeniziranim verziju kokosovog ulja koja nema gotovo nikakvu korist, stoga birajte proizvode bez mirisa i dodataka. Jedite ga i mažite se njime.

16. Na zubobolju uljem karanfilića

Prirodan analgetik i antiseptik je ovo ulje, a pre bilo kakvih lekova protiv bolova ulje karanfilčića koristili su čak i zubari, a danas ostaje popularan narodni lek. Štapić za uči namoči se u ulje i nanese direktno na zub. Od ove biljke može se napraviti i čaj tako što se nekoliko pupoljaka doda u vrelu vodu i ostavi 15-tak minuta da odstoji te se nanosi na bolan i natečen zub. S ničim, pa tako niti s ovim uljem ne valja preterivati jer može biti toksično, a neželjeni efekti mogu biti i povraćanje, bol u grlu i teško disanje. Konzumiranje u manjim količinama ipak je bezopasno.

17. Limun – kiselo leči

Limun je jedna od najkorisnijih namirnica na našem planetu. Limun štiti od tolikog broja bolesti, da ga s pravom možemo nazvati super-hranom. Limun je pun nutrijenata – sadrži bioflavonoide, pektin, folnu kiselinu, vitamini C, A, B1, B6, kalijum, kalcijum, magnezijum, fosfor, mangan. Povoljno deluje na rad jetre, creva, želuca, imunog, nervnog i kardiovaskularnog sistema. Ako redovno konzumirate limun, možete sprečiti bolesti poput laringitisa, bronhitisa, gripa, prehlade, artritisa, visokog krvnog pritiska, bakterijskih infekcija, bubrežnih i žučnih kamenaca, a prema najnovijim istraživanjima i raka! Postoji puno načina da ovu namirnicu uvrstite u vaš svakodnevni meni. Ipak, najjednostavniji način je svaki dan pije 1-2 čaše mlake vode sa limunom.

18. Lavanda – božanstvena biljka

Cvetovi lavande od davnina su se koristili u kupkama, u svrhu pročišćenja tela i duha. Njen blag miris uopšteno smiruje, opušta i otklanja osećaj napetosti, pa se eterično ulje lavande može koristiti i za masažu, a pouzdano pomaže kod reumatskih bolova i bolova mišića. Eterično ulje lavande jedno od retkih koje se može nerazređeno nanositi na kožu.

Budući da potiče njenu regeneraciju, odlično je sredstvo pri isceljivanju rana i ožiljaka, te akni, ekcema i opekotina.
Lavanda je korisno pomoćno sredstvo u lečenju svih bakterijskih i gljivičnih infekcija kože. Eteričnim uljem lavande možemo se poslužiti i za inhaliranje, tako što ćemo nekoliko kapljica nakapati u posudu vruće vode. Time ćemo pročistiti disajne puteve i osvežiti ceo organizam.

(Atma)

Check Also

Hronična bolest jetre koju je teško otkriti na vreme- 55 odsto ljudi ima a ne zna..

Masna jetra je postala jedan od najčešćih problema sa kojim se ljudi danas suočavaju, ali …