Macerate dobijamo na način da lekovito bilje potapamo u hladno ceđeno ulje, te ono tokom 40 dana otpušta svoje lekovite materije
Za svaku bolest priroda ima odgovarajuće rešenje u vidu neke lekovite biljke. Na nama je da tu lekovitu biljku iskoristimo na najbolji mogući način. Problem je u tome da ju trebamo ubrati u tačno određeno vreme u godini, a to, na žalost, možemo uraditi samo 1.
Da bi je sačuvali, treba ju dobro osušiti i spremiti. Sad je možemo preliti vrućom vodom ili je u njoj prokuvati, i tako dobiti tzv. dekokt, infuziju ili jednostavno čaj. Isto to bilje možemo potopiti u alkohol i dobiti tzv. tinkture. Treći način ekstrahiranja aktivnih lekovitih principa, „duše“ same biljke, je izrada uljnih macerata. Dobijaju se tako što se lekovito bilje potapa u hladno presovana ulja i tada ovo bilje tokom četrdeset dana otpušta svoje lekovite materije.
Kako mi za macerate koristimo hladno presovana ulja koja sadrže esencijalne masne kiseline i shodno tome sama po sebi imaju određenu funkciju, u slučaju macerata javlja se određena sinergija koja sabira lekovita svojstva samog bilja, ali i ulja u kojem je to bilje maceriran. Ovde je bitno naglasiti da se hladno presovana ulja rade od samog semena koje je zapravo esencija same biljke, nešto u što je biljka tokom cele godine ulagala ono najbolje za novi život.
Ovo hladno ceđeno ulje (crnog kima ili oraha na primer) već ima svoju zdravstvenu funkciju i bolje ekstrahuje aktivne principe one biljke koju dobija potapanjem herbe kantariona u maslinovo ulje. Ono se uglavnom radi u kućnoj radinosti i, nažalost, često oksidira. Jedan od poznatih macerata je i takozvano nevenovo ulje, gde se cvet nevena potapa u najčešće suncokretovo ulje, ali se izborom suncokretovog ulja kao Macerata umanjuje vrednost ovog macerata.
Puno bi bolje bilo da se lekoviti cvet nevena potopi u lješnjakovim ulje koje je bogato vitaminom E i kolagenom. Na ovom tragu „Matičnjak“ radi 12 novih macerata koji sinergijski deluju koristeći istovremeno ono najbolje od lekovitog bilja i hladno presovanih ulja crnog kima, oraha, sikavice …
Macerate je „Matičnjak“ izradio u saradnji sa naturopatski lekarom dr. Damirom Milčić, koji u svom holističkom pristupu pacijenta posmatra kroz 12 organskih sistema.
funkcionalna pulsometrija
Tibetanska medicina kaže da organi rade u paru. Dr. naturopatske medicine Damir Milčić na svom dijagnostičkom uređaju koji se zasniva na kompjuterskoj pulsometriji može odrediti hiper ili hipofunkciju pojedinih organa i organskih sistema. Ima ih 12. Na osnovu toga može se dati preporuka što učiniti da se organske sisteme dovede u fiziološki sklad. Ova medicina ima zgodnu uzrečicu „život započinje prvim otkucajem srca i naravno završava zadnjim“, zato se ona bazira na očitavanju pulsa.
Ruska akademija nauka i umetnosti je zato osmislila kompjuterski program koji uz pomoć specijalno izrađene sonde očitava potrebne parametre iz samog pulsa određene osobe. Kroz puls se može odrediti i imunološki status svakog pojedinog organskog sistema, ali mu ova medicina prilazi holistički, tj. Pojedini sistem koji se dijagnostikuje stavlja se u odnos čitavog organizma i onda ovaj nam uređaj daje smernice po kojima se preporučuju određeni lekoviti preparati. Preparati su predviđeni ciljano za određeni organski sistem.
Organi koji rade u paru
Organi koji rade u paru po tibetanskoj medicini su: pluća-debelo crevo; žuč-jetra; mokraćni mehur-bubrezi; želudac-slezina; nervni sistem-vaskularni sistem; srce-tanko crevo.
Poznavanje ovakve filozofije omogućava lakše razumevanje poremećaja koji se događaju u organizmu, a sa ovom metodom se mogu predvideti i putevi širenja primarnih tumora kroz metastaze. Na primer, kod karcinoma debelog creva u većini slučajeva pojava metastaze će se uočiti na jetri, a nakon toga i na plućima. To znači da je tumor debelog creva, kako to kaže tibetanska medicina, krenuo prema svome parnom organu – plućima.
Ovo se lako utvrdi preventivnim funkcionalnim pregledom gde se na vreme uočava slabija funkcija određenog organa i postavlja se sumnja na određenu patologiju. Nadalje, tibetanska medicina tvrdi da svaki unutrašnji organski sistem ima svoj izlaz prema spoljnom svetu, pa će tako disfunkcija mokraćnog sistema stvoriti problem na ušima, žuč na očima, dok će disfunkcija nekih drugih organskih sistema stvoriti određena bolna stanja na pojedinim delovima tela gde je tačka izlaza.
Na primer, na osnovu početaka nekih migrena možemo zaključiti koji organski sistem ih stvara u obliku boli, tako bol oko desnog oka može ukazivati na problem sa debelim crevom, a bol oko levog oka iu potiljku na probleme sa žuči, bol u čelu vezuje se sa problemima sa cirkulacijom, bol u vratu na probleme s bubrezima …
Bačlijinih 12 macerata za 12 organskih sistema
Držeći se ovih principa Bačlija je za „Matičnjak“ izradio 12 macerata.
Tako na primer smatramo da bi hladno ceđeno ulje crnog kima s komoračom (foenuiculum vulgare), koprivom (urtica dioica) i đumbirom (Zingiber officinalis) bolje delovalo na jačanje imuniteta organizma od samog hladno ceđenog ulja crnog kima ili npr. Čaja od pomenutih lekovitih biljaka. Za jačanja miocarda više bi koristio macerat đumbira, Zingiber officinalis), peršuna (petroselinum crispum) i cimeta (cinamon zeilanicum) u ulju jezgra kajsije nego samo to hladno ceđeno ulje ili posebno navedeno bilje.
Na tom principu radimo i uljni macerat gloga (crategus okiacantoides), majčine dušice (thimus vulgaris), koprive i ruzmarina (rosmarinus officinalis) u hladno prešanom ulju jezgra oraha, smatramo da bi ovaj macerat bio od pomoći boljoj cirkulaciji. Macerat br 4 nastao je ekstrakcijom sikavice (silibum marianum), piskavice (trigonella foenum graecum) i gorke dinje (momorodica charantia) u hladno prešanom ulju sikavice. Macerat br. 5 je zapravo uljni macerat hladno ceđenog ulja jezgra oraha te piskavice i cestoslavice (veronica officinalis), a trebao bi pomoći snižavanju visokog holesterola.
Macerat br. 6 je sinergija vrbovica (Epilobium parviflorum) i koprive s hladno prešanim uljem buće, a pomaže boljoj funkciji prostate. Macerat br. 7 je macerat odoljena (valeriana officinalis) u hladno prešanom ulju sikavice, a trebao bi da umiri hiperfunkciju štitne žlezde i umanjiti nervozu uopšte. Macerat br. 8 sastoji se od hladno ceđenog ulja oraha koji je dobar izvor joda, a macerira se ivanje cveće (galium verum) i svrha mu je regulacija hiperfunkcije štitne žlezde.
Macerat br. 9 je uljni macerat evropske zlatnice (Solidago virgurea), lista i korena peršuna u hladno prešanom ulju sikavice, a pomaže boljem radu bubrega. Macerat br. 10 je uljni macerat stolisnika (achilea milefolium) u jednakim delovima hladno presovanih ulja jezgra kajsije i oraha i pomaže boljem radu želuca. Macerat br. 11 je uljni macerat mente (mentha piperita) u ulju sikavice.
Svi ovi macerati uzimaju se oralno, a macerat br. 12 koji se sastoji od jednakih delova ulja sikavice i kajsije u kojima se maceriraju bosiljak (ocinium basilicum) i koprive koje bi trebalo naneti i na vlasište radi jačanja korena kose. Naravno da se i ovaj macerat uzima i oralno.
(Lana KIM / 7Dnevno)