U retkim slučajevima narandžasta koža nema veze sa prisustvom betakarotina u krvi već signalizira usporen rad štitne žlezde ili bubrega i jetre. Sumnjate li na nešto od toga, posetite lekara.
Lijepu narandžastu boju voću i povrću daje betakaroten, biljni pigment koji telo pretvara u vitamin A (retinol). Nađe li se u vašoj krvi previše te supstance, koža vam može postati narandžasta. U tom slučaju ne strahujte, ali se posavetujte sa svojim lekarom.
Karotenoidi su biljni sastojak koji deluju kao izvrstan antioksidansi, a veličaju ga i antikancerogena svojstva.
Nalaze se u narandžastom, žutom, crvenom, ali i nekom zelenom voću i povrću koji ih štite od stalne izloženosti sunčevim ultraljubičastim (UV) zracima i drugih negativnih uticaja okoline.
Imate li u telu previše betakarotina lako možete proveriti pogledate li svoje dlanove i stopala jer je na njima prisutnost te supstance najočiglednija. Primetite li da vam je koža narančastija nego inače, verovatno ste puni betakarotina.
No, kako napominju i stručnjaci, nema mesta panici. Neće vas zadesiti nikakve zdravstvene posledice, može doći tek do estetskog i kozmetičkog problema.
U retkim slučajevima narandžasta koža nema veze sa prisustvom betakarotina u krvi već signalizira usporen rad štitnjače ili bubrega i jetre. Sumnjate li na nešto od toga, posjetite liječnika.