Gušavost je problem koji se javlja zbog problema u funkcionisanju štitne žlezde. O bolestima štitne žlezde već smo pisali, pa pročitajte i na tu temu.
Postupak lečenja gušavosti zavisi od više faktora, te će o samom lečenju odlučiti lekar uz razgovor sa pacijentom.
Ukoliko spadate u grupu onih koji pod svaku ceni nastoje izbeći korišćenje farmaceutskih lekova, tu su neka prirodna rešenja koja bi mogla pomoći. Prirodni lekovi za lečenje gušavosti ne garantuju uspeh, no oni se godinama primenjuju pa nije loše isprobati neki od njih.
Evo nekoliko korisnih saveta za lečenje gušavosti prirodnim lekovima, za koje se zna da su mnogima pomogli.
Čaj od hrastove kore poznati je prirodni lek protiv gušavosti – Kod guše i nateklih žlezda koristi se čaj od hrastove kore.
Za pripremu čaja sledite recept: Uzeti 20 grama mlade hrastove kore i potopiti je u 180 grama vode, te sve zajedno kuvati pola sata. Kada se dobijena tečnost ohladi, u nju treba potopiti platnenu krpu i njome oblagati vrat svakih 20 minuta, odnosno 3 puta kroz sat vremena.
Ovako spremljene obloge dobro je stavljati kako bi se umanjili unutrašnji bolovi vrata i grla. Čaj od hrastove kore može se koristiti i za grgljanje i ispiranje grla.
Još jedan čaj protiv gušavosti – Naučite pripremiti čaj od lekovitog bilja. Osobe koje pate od gušavosti trebale bi uzimati 3 puta dnevno po 30 kapi tinkture od valerijane.
Uz to treba piti biljni čaj koji se sprema na sledeći način: Uzmite 3grama bogorodične trave, 3 grama žalfije, 3 grama stolisnika, 3 grama pelina i 5 grama istucanih smrekovih bobica. Smesu koju ste dobili potopite u 3 decilitra vode i ostavite da stoji preko noći. Ujutro dodajte kašiku meda, stavite da provri na kolu i kuvajte 5 minuta.
Nakon toga čaj treba procediti i podeliti na dva dela. Jedan deo popiti ujutro, a drugi ostaviti za uveče pre spavanja. Uvek nastojte da pijete sveže pripremljen čaj. Iako se po starom receptu med kuva zajedno sa biljkama, radi bolje iskoristivosti zdravih sastojaka meda, njega možete dodati na kraju kada je čaj pripremljen i dovoljno rashlađen da se može piti.
Protiv gušavosti možete koristiti i obloge od maslinovog ulja i rafinisanog petroleja – Kod uvećane štitne žlezde mogu se sačuvati i oblozi od maslinovog ulja i rafinisanog petroleja. Uzmite ¼ litre rafinisanog petroleja, ¼ litre vode i ¼ litre maslinovog ulja.
Sve zajedno stavite u posudu i dobro izmešajte. Uzeti lanenu krpu koja se potopi u dobijenu tečnost, posuti je sa malo bibera i priviti na vrat. Preko lanene krpe treba staviti suv i topao oblog kako vazduh ne bi dopirao ni sa jedne strane.
Oblog od ilovače – Gušavost se može lečiti i s pomoću ilovače. Najpre treba uzeti 3 dekagrama hrastove kore, potopiti je u litru vode te ostaviti da prenoći. Ujutro se voda prokuva zajedno sa hrastovom korom.
Kada se ohladi treba uzeti ilovaču, pomešati je s odvarom od hrastove kore. 3 cm ilovače premazati preko platnene krpe, staviti na vrat, a preko toga dodatno staviti još jedan suv i topao oblog. Ukoliko nemate hrastovu koru, odvara možete spremiti od 1dekagrama korena paprati ili đurđice koja se još zove i gumbelija, bokorić ili carevo cveće.
Obloge možete naizmenično koristiti, a poželjno je da osim obloga pijete čajeve i sokove, koji se mogu spremiti od različitog bilja i povrća.
Prirodni sok protiv gušavosti – Iscedite sok iz krompira. Pijte pola šoljice ovog soka 3 puta dnevno 30 minuta pre jela.
Ovu terapiju potrebno je primenjivati 2-3 nedelje. Svaki dan uzeti 0,5 litre mešavine sokova od krompira, šargarepe, celera, cvekle i krastavaca. Možete pomešati sve vrste povrća odjednom, a možete ga kombinovati.
Sok terapija često daje pozitivan rezultat u iznenađujuće kratkom vremenskom periodu, pod uslovom da se iz ishrane bolesnika u potpunosti eliminišu svi mesni i riblji proizvodi.