Vosak je kombinacija sekreta iz ušiju, mrtvih ćelija kože te prljavštine i prašine koja je dospela u vaše uši.
Čistite li vosak iz ušiju štapićima ili drugim ‘ne medicinskim’ metodama, možete napraviti više štete nego koristi.
Jedan od štetnih rezultata je da vosak možete pogurati dublje u uvo te stvoriti blokade u uhu radi kojih ćete morati potražiti pomoć lekara, objašnjava Ana Kim, MD, voditeljka otoloških istraživanja u bolnici Mount Sinai u Nev Iorku.
Takođe, napominje da metode čišćenja voskom te vodom i štrcaljkom nisu sigurne jer da toplota potencijalno može u manjoj meri opeći bubna opna, dok voda može zapeti u ušnoj duplji te da vosak od vlage može da nabubri.
Vosak ili cerumen prirodno podmazuje i štiti unutrašnje uho od spoljnih elemenata što znači da ga se ne sme do kraja ukloniti.
Pokušajte sa rastvorom vode i hidrogen peroksida ili sirćeta
Pomešajte jednak odnos tople vode s hidrogen peroksidom od 3 odsto (dve kapi peroksida ili sirćeta i vode), pa nakapajte uho i pustite da rastvor stoji cca 10 minuta te skočite pod tuš. Peroksid će rastopiti vosak koji će se prilikom tuširanja isprati.
Postupak ponavljajte jednom mesečno i ne biste trebali imati nikakvih problema, objašnjava Kim. Ukoliko mislite da imate suvi ušni kanal, možete kapnuti kap mineralnog ulja nekoliko puta nedeljno.
U slučaju da ste u prošlosti imali puknuce opne ili operaciju ušiju, preskočite ove savete jer peroksid i mineralna ulja tada mogu uzrokovati u dodiru s bubnjice vrtoglavice i infekciju.
Imate li problem sa stvrdnutim voskom, nakapajte par kapi bebi ulja ili maslinovog u ušnu školjku pre spavanja.