Jedan od efikasnijih načina da otkrijete kakvog ste zdravlja je analiza mokraće, pri čemu ne mislimo na laboratrijska nalaz nego vašu pažnju nakon obavljene nužde.
Ovakav uvid može puno otkriti ukoliko obratite pažnju na boju ili miris mokraće. Proučite naš mali vodič koji će vam pomoći da na vreme otkrijete stanje svog tela.
BOJA
Boja urina pre svega govori o stepenu hidratacije tela. Svetlija nijansa definitivno je poželjnija od tamnije koja može da vodi na dehidraciju ili na lošiji rad bubrega koji je zadužen za čišćenje krvi od štetnih tvari.Kada osete da je telu potrebna voda, zadržavaju je te smanjuju izlučivanje urina. Što manje vode izbacimo kroz mokraću, to je ona tamnija.
Učestalost MOKRENJA
Prečesto mokrenje može upućivati na nekoliko (ne) opasnih pojava, od dijabetesa do preteranog konzumiranja alkohola ili kafenih napitaka te na posledicu porođaja, oslabjele mišiće. Uz to je poznat i problem ‘stres inkontinencija’, odnosno gubitak urina usled kijanja, kašljanja, smejanja ili neke druge fizičke aktivnosti. U tome će pomoći ‘Kegelove vežbe’ odnosno svesna kontrakcija mišića pelvisa (karlice).
MIRIS
Miris urina se menja zavisno o hrani koju jedemo, što najbolje dokazuje primer konzumacije šparoga koja utiče na intenziviranje mirisa telesnih tečnosti. Ukoliko nemate nekih drugih upozoravajućih simptoma poput tamne i guste mokraće, miris vas ne bi trebao previše zabrinjavati.
KRV u mokraći
Krv u mokraći zabrinjavajući je znak bolesti mokraćnih puteva ili bubrega. Jedan od najčešćih uzroka su bubrežni kamenci čiji prolaz kroz mokracovod izaziva oštećenje sluzokože i krvarenje. Primetite li je obavezno napravite potpunu dijagnostičku obradu. Kako biste mokraćne organe održali zdravim jednostavno treba živeti načinom života koji uključuje ishranu bogatu voćem i povrćem, redovnu fizičku aktivnost te dovoljan unos vode. Vodite računa o tome da izbegnete žeđ koja je znak da je telo već u stepenu dehidracije.