Najstariji čovek na svetu, barem prema saznanjima stručnjaka, je 111-godisnji Sakari Momori, a dolazi iz zemlje prepune osoba starijh životnog veka odnosno Japana. Naime, Japanci imaju najduži životni vek na svetu.
Žene u Japanu u proseku zive 87, a muskarci 80 godina. Primera radi, u Americi je životni vek zena 81, a muškaraca 76 godina.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, Japanci najčesće dožive 75 godina starosti potpuno zdravi. Premda je to zemlja sa visokim nivoom stresa ipak postoji nešto što njene stanovnike održava dugovečnijim i vitalnim.
Manje porcije hrane, niskokaloricne namirnice poput ribe i povrća, te ‘oku privlacna’ jela doprinose dužem i zdravijem životnom veku, tvrdi Naomi Moriiama, koautorka knjige ‘Japanese Vomen Do not Get Old or Fat: Secrets of Mi Mother’ s Tokio Kitchen ‘.
„Ishrana je usredotoćena na velićanstvenu energiju hrane u kompaktnu i prijatnu velićinu porcije“, kaze Moriiama.
A tu je i famozna Okinava ishrana koja dolazi sa ostrva i znatno je drugacija u namirnicama i obicajima, od kopna Japana.
Neki lekari upozoravaju na trend dugovečnosti zahvaljujuci nizu namirnica koje nose niske rizike za obolevanje od raka želuca i arterioskleroze, a to su tofu, alge, konbi lignje i hobotnice.
No, hrana ne može biti jedini odgovor, naročito ako se uzmu u obzir nedostaci nekih japanskih jela koja imaju visok udeo soli ili su termicki neobradena. Suši, na primer, nosi rizik od infekcija sa H. pilori, a to je bolest koja može dovesti do raka želuca.
Neki strućnjaci dugovećnost Japanaca vide i u tome sto starost provode zadovoljni i bez stresa jer im zakonske regulative omogucavaju jeftinu zdravstvenu negu.