Kada napunite 50 godina. posebno obratite pažnju.
Naznake raka kože se vide u proseku 10 godina od opasnog izlaganja sunčevim zracima. Pojava ove vrste karcinoma javlja se najčešće ulaskom u šestu deceniju života.
Najznačajnije štetne posledice izaziva UV zračenje u UVA i UVB spektru. Delovanjem UVB zraka javljaju se crvenilo i opekotine, koji oštećuju DNK, što vodi ka nastanku karcinoma kože.
Koža koja je godinama izlagana suncu ima karakterističan izgled. U zavisnosti od stepena razlikuje se kvalitet kliničkih znakova oštećenja. Gotovo redovna pojava je žućkasta prebojenost kože poput limuna. Koža je naborana, neelastična i gruba. Na licu postoji stalno crvenilo, blažeg ili jačeg stepena, sa jasno uočljivim proširenim kapilarima, uz naglašene uvećane lojne žlezde.
Naravno, najupadljivija odlika su naglašene bore. Najpre nastaju oko očiju, na donjem kapku. Brojne nepravilne pigmentacije i fleke se pored lica javljaju i na nadlanicama, rukama, ramenima, leđima i u predelu dekoltea. U najtežim slučajevima lice je izbrazdano brojnim dubokim borama i brazdama, a koža je opuštena.
Često je pitanje kako znamo da razlikujemo koje su promene posledica pripodnog starenja, a koje nastaju kaoposledica sunčanja – fotooštećena koža. Mi jedino možemo da vidimo da se naša koža menja, i to je često jedini znak da godine prolaze
Duboke bore, useci, kao i „mreža“ bora, najčešće na čelu i zadnjoj strani vrata, nastaju kao posledica teškog oštećenja kolagenih vlakana i pokožnog tkiva.
Fleke
Tu spadaju tamne, smeđe pege i fleke na licu, rukama, u predelu dekoltea, ramenima i na leđima. Koža jenepravilno pigmentovana, često ima žućkasu prebojenost. Posledica su mestimične, ograničene hiperprodukcije pigmenta melanina, a kao posledica dugotrajnog izlaganja suncu.
Bez obzira što se više ne izlažete suncu, ove fleke su znak ranijeg sunčanja. Većina misli da se samo ležeći na plaži i pijući hladnu limunadu može sunčati. To, naravno nije istina. Sunčanje je i kada se šetate, radite u bašti ili vožite bicikl po sunčanom vremenu.
Seboroične keratoze
To su svetlo do tamno smeđe naslage kože, često imaju mastan izgled, lako se skida površina. Može ih biti i na desetine, uglavnom na licu, glavi kod muškaraca, ramenima, leđima, dekolteu, na nadlanicama. Jednostavno se uklanjanju, ali je potrebno prvo svaku pažljivo pregedati, jer može se među njima sakriti melanom ili neka druga maligna bolest.
Klasifikacija fotostarenja
tip I – obično u drugoj ili trećoj deceniji života, sa blago izražanim promenama na koži, u vidu malih pega i veoma malo bora. Ovakva koža ne zahteva šminkanje.
tip II – osobe u trećoj ili četvrtoj deceniji života. Javljaju se „bore mimike“ (kada se osoba smeje, govori i ima intenizvnu aktivnost mišića lica). Prisutno je blago do srednje izraženo fotostarenje kože, u vidu fleka, keratoza u početnoj fazi i pojava paralelnih bora oko očiju kada se smejete.
tip III – preko 50. godine života i stariji. Postoje bore pri potpunom mirovanju mišića lica. Izražene fleke, keratoze i prošireni kapilari.
tip IV – kada postoje samo bore. Kod starijih od 60 godina. Izraženo fotooštećenje kože u vidu žućkaste prebojenosti kože, keratoze, izboranost kože i ranija pojava malignih bolesti kože.
(Srbija danas)