Dva aktivna sastojka koja se obično nalaze u kućnim deterdžentima uzrokovala su pad fertiliteta kod miševa, pokazalao je najnovije istraživanje objavljeno u zdravstvenom časopisu ‘Reproductive Technologi’.
Ovo nije prvi put da se dokazalo da često korišćene hemikalije imaju uticaj na plodnost. Prošle godine je u časopisu ‘Medical Nevs Todai’ objavljen rad naučnika iz Bostona u kojem je objavljeno da je bisfenol A (BPA), hemikalija koja se koristi za izradu plastike, takođe pokazao sličan učinak na miševima, piše Aura.
U poslednjem istraživanju koje je vodila doktorica Terri Hrubec s Veterinarskog fakulteta u Merilendu, naučnici su otkrili da dvije hemikalije – ADBAC i DDAC – isto utiču na reproduktivne organe miševa.
Ove hemikalije prisutne su u mnogim proizvodima s kojima svakodnevno dolazite u kontakt, kao što su sredstva za čišćenje domaćinstva, sredstva za dezinfekciju, omekšivači, pa čak i konzervans u kozmetici. Ali način na koji one utiču na ljude još uvek je tajna.
ADBAC i DDAC, prema tvrdnjama dr. Hrubec, nikad nisu bili predmetom ozbiljnijih toksičnih testiranja, jer su se učestalo počeli koristiti 1950.-ih i 1960.-ih godina, pre nego što su postavljeni standardi u toksičko ispitivanjima.
„1980.-ih godina istraživači toksičnosti počeli su primenjivati GLP, tj. Praksu dobrih laboratorija, što čini putokaze i pravila za sva istraživanja toksičnosti. No sva istraživanja na ovim hemikalijama obavljena su pre toga. “
Pronalasci u njenom laboratoriji naveli su je na razmišljanje da bi ove hemikalije trebale biti podvrgnute temeljitijem testiranju, jer nakon što je primećen pad fertiliteta kod miševa zamjetila je da su osobe koje su radile u njenom laboratoriji pre posla prale ruke s dezinfekcionim sredstvom koje je sadržavalo ADBAC i DDAC hemikalije.
Ta spoznaja odvela ju je do istraživanja koje je sprovela Patricia Hunt sa Univerziteta u Vašingtonu, a koja je došla do istih saznanja.
Doktorka Hrubec i Hunt, s kolegama s fakulteta, odlučile su provesti dalja istraživanja i otkrile su da je ženkama miševa koje su bile izložene ADBAC i DDAC hemikalijama trebalo puno duže vreme da zatrudne, ai okot im je bio značajno manji. I ne samo to, nego čak 40% ženki koje su bile izložene ovim hemikalijama nije preživelo do kraja trudnoće.
Dr. Hrubec izjavila je da iako su se ove hemikalije pokazale otrovnim za miševe ne možemo tvrditi koji je njihov uticaj na ljude, jer se prethodno moraju obaviti nova istraživanja, no dodala je da s obzirom na to koliko se učestalo koriste u svakodnevnoj upotrebi, verovatno nisu bezopasna: „Ako su ove hemikalije zaista toksične i za ljude, oni možda doprinose padu fertiliteta vidljivom poslednjih decenija, kao i rastu potrebe za potpomognutim reproduktivnim tehnologijama, kao što je in vitro oplodnja.“
Inače, ranije ove godine objavljeno je istraživanje u kojem je nađena veza između hemikalija u pastama za zube i kremama za sunčanje sa smanjenom funkcijom spermatozoida, što može uticati i na mušku plodnost.