Čudno ponašanje, promena društva, nagli izlasci iz kuće bez objašnjenja, samo su neki od znakova, poručuju stručnjaci.
Narkomanija predstavlja veliki problem današnjice koji ne zaobilazi nijedan uzrast. Prema statističkim podacima koje je našem portalu prosledilo Ministartsvo zdravlja, prosečan uzrast kada mladi ljudi prvi put uzimaju drogu jeste 20 godina, ali medicinska praksa pokazuje da se ova starosna granica neprekidno spušta.
Naš izvor iz MUP-a Srbije navodi da je najrasprostranjenija droga na našim prostorima danas marihuana ili tzv. indijska konoplja sa kojom se obično počinje, zatim heroin koji je i najopasniji, i najzad ekstazi i spid tablete.
– Narkomanija je veoma rasprostranjena i u velikim i u manjim sredinama, a najniža zabeležena starost korisnika narkotika je 10 godina – kaže naš sagovornik.
Psihijatar Diana Raketić, zaposlena u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj, u razgovoru za naš portal kaže da su najčešći prvi znaci da je dete počelo da uzima narkotike čudno ponašanje, drugačije nego inače, i utisak da nešto skriva.
– Ako primetite da je dete ne želi da razgovara sa vama, ako osećate da se odaljilo, ako je naglo promenilo društvo, ako često izlazi, a popustilo je i u školi, sve bi to mogli da budu razlozi za ozbiljnu zabrinutost – objašnjava dr Raketić.
Ona dodaje da je najvažnije od svega kakav odnos roditelji imaju sa detetom i da ključ dobrog roditeljstva leži u razgovoru.
– Morate što više pričati sa detetom, dopreti do njega, ali ne onda kada vi to želite nego kada ono to želi – kaže dr Raketić.
Na pitanje kako roditelji treba da postupe u momentu kada otkriju da je dete počelo da uzima psihoaktivne supstance, Raketićeva poručuje da se vikanjem i agresijom ništa ne može postići.
– Nikako ne smete dopustiti da dete manipuliše sa vama tako što će vam obećati da neće nikada više uzeti drogu, jer to „nikad više“ odlazi u beskraj. Istog trenutka potražite stručnu pomoć kod nas ili na bilo kojoj drugoj klinici koja se bavi lečenjem bolesti zavisnost – kaže ona.
Dr Raketić ističe da je najkritičniji uzrast za početak eksperimentisanja sa drogom oko 12-13 godina i da su najpodložnija narkomaniji deca koja su loši đaci, deca koja su agresivna, impulsivna, ljuta, besna, i ona koja se teško uklapaju u vaspitni sistem i odbijaju da prihvate pravila.
Psihijatar Vanja Kuljanin, iz privatne bolnice za lečenje bolesti zavisnosti „Lorijen“ na spisak znakova koji bi roditeljima mogli da ukažu na to da se dete drogira dodaje i napetost i razdražljivost, zatvaranje u sobu, zapušten izgled, promenu normalnog obrasca spavanja, trošenje veće količine novca, nestajanje novca ili stvari iz kuće, miris marihuane, nošenje tamnih naočara za sunce u neodgovarajuće vreme, često ukapavanje kapi u oči, pronalazak pribora (igle, špriceve, rizle, itd.) među stvarima, kao i nerazumljiv, usporen govor i široke ili uske zenice.
– Ukoliko roditelji posumnjaju da dete koristi psihoaktivne supstance, veoma je važno da imaju isti stav. Neopho bi bilo da oba roditelja kao i ostali članovi porodice organizuju sastanak i da suoče dete sa činjenicama. Da mu kažu da problem postoji i, iako će dete verovatno negirati isti, da nastave sa ubeđivanjem, te da se što pre jave stučnjaku za bolesti zavisnosti – kaže dr Kuljanin.
Kao moguće uzroke za stalno spuštanje starosne granice na kojoj mladi počinju da koriste droge, naša sagovornica navodi veliku dostupnost droga, veoma niske cene, uticaj vršnjačkih grupa i preokupiranost roditelja poslovnim obavezama iz koje proističe neadekvatna posvećenost porodici.
(Srbija danas)