Niste u pubertetu, niste izloženi stresnim situacijama i ne koristite hemijske proizvode na bazi alkohola? U čemu je onda problem?
Većini su akne asocijacija na pubertetski period, ali šta ako se one pojavljuju. a to tinejdžersko doba je prošlo? Odavno je dokazano da akne nastaju usled stresnih situacija ili kao reakcija na hemijski proizvod, a akne će nestati samo ako prestanemo da se nerviramo ili sa prestankom korišćenja tih proizvoda.
Međutim, postoje neke naizgled bezazlene navike kojih se ne oslobađamo, ne znajući da nam one samo štete.
Upućujemo vas na četiri navike zbog kojih se ponovo stvaraju akne:
1. Mnogi pogrešno razmišljaju da je isušivanje masne ili kombinovane kože rešenje za problem sa aknama, pa zato prvo posežu za proizvodima na bazi alkohola. To je potpuno pogrešno, jer isušena koža zapravo prouzrokuje akne. Stoga, pronađite odgovarajući proizvod koji ne sadrži alkohol.
2. Benzil peroksid je snažan antibakterijski sastojak preparata protiv akni, a brojne studije prethodnih 30 godina su dokazale njegovu delotvornost u redukovanju Propionibacterium acnes, bakterije koja živi u lojnim folikulama. Ovaj sastojak čisti mrtve ćelije kože i eliminiše višak ulja i sebuma u folikulama, sprečavajući dalje upalne procese.
Posebno je delotvoran u kombinaciji sa antibiotičkim losionima ili kremama. Posebno obratite pažnju da taj preparat ne sadrži više od 5 % benzin peroksida, iako je dozvoljeni maksimum 10%, ali će se ipak stvoriti dodatne akne, prenosi fashion.hr.
3. Znamo da ne možete da odolite istiskivanju mitisera, ali pokušajte da posao ostavite profesionalcu, a kod kuće koristite razne pilinge za čišćenje lica, koji će samo ublažiti njihovu pojavu.
4. U slučaju da imate ožiljke od akni, to ne sme da se završi samo prekrivanjem puderom ili korektorom, jer ih oni samo privremeno sakrivaju. Posetite dermatologa.