Tokom jesenjih i zimskih meseci mnogi se odlučuju sušiti veš na radijatorima. Brzo rešenje često je i pogrešno, a sa sobom povlači i niz zdravstvenih rizika.
Isparavanje deterdženta i omekšivača do kojih dolazi usled sušenja odeće na radijatorima izaziva povećan rizik od pojave alergena i samim tim do pojave alergija.
Pored radijatora uvek treba držati posudu sa vodom, u protivnom vazduh se toliko isušuje da to negativno utiče na sluzokožu disajnih organa. Sluzokoža postaje toliko suva da privlači različite alergene i uzročnike raznih infekcija.
Na povezanost nekvalitetnog vazduha, sušenja odeće na radijatoru i iritacija disajnih organa ukazalo je i istraživanje Arhitektonskog fakulteta u Škotskoj.
Pokazalo je da sušenje garderobe u stanovima povećava nivo vlage za 30 posto i da sa sobom povlači povećan rizik od astme i alergija, kojima su posebno izloženi najmlađi.
Uprkos upozorenju stručnjaka da se za sušenje odeće pronađe alternativni način, stare metode ne odriče se čak 87 posto domova u Glazgovu, gde je sprovedena studija. Podaci
da su tri četvrtine od stotinu ispitanih domova imale vlagu, grinje i povećanu koncentraciju buđi, ukazuju da se stare navike moraju promeniti, piše Glas Slavonije.
Simptomi infekcije disajnih organa su brojni – kašljanje, hronični umor, iritacija očiju, grla i kože, glavobolja ili mučnina.