Japanke, kao žene koje u proseku žive 84 godine, drže rekord već poslednjih 25 godina kao najdugovečnije žene, a pri tome se čak i ne goje.
Naomi Morijama je u svojoj knjizi „Japanke ne stare i ne goje se“ opisala svet kuhinje u Japanu koji daje odgovor na pitanje kako Japankama uspeva da žive dug i zdrav život. Ako bi se ovi saveti primenili i praktikovali tokom celog života, rezultati bi verovatno bili zapanjujući.
Evo šta Naomi navodi kao japanski recept za dug i zdrav život.
1. U japanskoj kuhinji se svakodnevno konzumiraju namirnice koje pomažu pri mršavljenju kao što su: riba, morsko bilje, voće i povrće, soja, pirinač i zeleni čaj.
2. U Japanu se svakog dana konzumiraju kuvani obroci. Tradicionalni obrok uključuje ribu na žaru, činiju pirinča, kuvano povrće, miso supu, zeleni čaj i naseckano voće. Iako Japanci čine jedva 2% svetske populacije, oni konzumiraju čak 10% sve ribe na svetu.
3. Ono što Japanci veoma poštuju pri kuvanju jeste korišćenje svežih i sezonskih namirnica. Pri pakovanju proizvoda u japanskim supermarketima, obeležava se ne samo datum, već i sat pakovanja kako bi uvek bili u mogućnosti da odaberu najsvežije proizvode.
4. Japanci jedu hranu u više porcija tokom jednog obroka. Morijama kaže da ih od rođenja uče da jedu polako i da cene svaki zalogaj. Moraju se držati sledećih pravila: ne smeju potpuno napuniti tanjir; svaka namirnica se servira posebno; manje je više; namirnica mora biti pravilno ranžirana; najbolje je sveže.
5. U japanskoj kuhinji je hrana uvek lagana, a namirnice se ne kuvaju puno, kratko na žaru, pari ili u voku.
6. Japanci uz sve obroke umesto hleba jedu pirinač.
7. Doručak je najvažniji obrok u Japanu, a može da uključuje više porcija koje podrazumevaju zeleni čaj, miso supu, pirinač kuvan na pari, mladi luk, morsku travu, omlet ili ribu.
8. U Japanu se retko konzumiraju slatki dezerti, a ako i jesu na jelovniku, onda su u veoma malim porcijama. Dakle Japanke ne konzumiraju čokoladu, kolače, sladoled, torte itd. i shvataju da ta jela mogu izazvati neželjene posledice u telu.
9. Japanci imaju drugačiji stav o hrani. Oni nikad ne razmišljaju o dijetama. Doduše, poslednjih godina raste broj restorana brze hrane u Japanu koji u velikoj meri utiču na zdravlje mladih.
10. Vežbanje je deo svakodnevice. Japanci se trude da vode prilično aktivan život, forsirajući vožnju biciklom, kao i šetanje i planinarenje.
(Web-tribune.com)