Donald Tramp potpisao Protokol o pristupanju Crne Gore u NATO, koji su senatori prethodno usvojili kao odgovor na ‘pokušaj Moskve da promeni svetski poredak’…Stručnjaci: Beograd mora ostati vojno neutralan
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je Protokol o pristupanju Crne Gore NATO i time praktično na silu uvukao ovu državu u zapadnu vojnu alijansu.
Turisti u NATO
Crna Gora ništa ne doprinosi NATO jer ima samo turističko-civilne aerodrome, dok u Luku Bar ne mogu ni da uplove veliki ratni brodovi
Miroslav Lazanski, vojno-politički komentator „Politike“
Crna Gora je, naime, odluku o pristupanju NATO paktu donela bez raspisivanja referenduma, mada sve ankete i istraživanja kažu da se ubedljiva većina građana protivi ulasku u vojni savez koji je pre 18 godina bombardovao i ovu državu.
Čista politika
Američki senatori su Protokol o pristupanju Crne Gore usvojili ogromnom većinom (97 glasalo „za“, dok su samo dvojica – senatori Rend Pol i Majk Li bili protiv) kao odgovor Rusiji koja „pokušava da okupira susede i promeni međunarodni poredak“!?!
Ovakvo obrazloženje odluke o pristupanju Crne Gore, kažu upućeni, jeste jasna poruka Vašingtona Rusiji zbog njene podrške Srbiji i RS, zbog čega bi upravo Beograd i Banjaluka mogli da budu sledeće „mete“ NATO pakta. Sagovornici Informera, vrsni vojni stručnjaci, podvlače da Beograd u ovoj „lokalnoj igri velikih sila“ mora ostati vojno neutralan.
Inače, pošto je Donald Tramp potpisao odluku o prijemu Crne Gore, ostaje još samo da dokument formalno ratifikuju Holandija i Španija.
Vlast u Podgorici je već najavila da punopravno članstvo u NATO paktu očekuje na samitu u Briselu, koji bio trebalo da se održi krajem maja.
I dok niko iz Vlade Srbije nije želeo da komentariše ove navode, vojno-politički komentator lista „Politika“ Miroslav Lazanski smatra da to nije nikakav problem za Ruse.
– Crnogorska vojska je zaista minorna za tako veliki savez. Ovde je reč o političkoj poruci koju Vašington šalje Moskvi.
Uostalom, Crna Gora je još i za vreme Baraka Obame bila dve trećine u NATO paktu. Ovo za Srbiju ne bi trebalo ništa da znači i mi bismo morali da insistiramo na vojnoj neutralnosti. Crna Gora, strogo vojno gledano, ništa ne doprinosi NATO jer ima samo turističko-civilne aerodrome, dok u Luku Bar ne mogu ni da uplove veliki ratni brodovi – podvlači Lazanski.
Put Crne Gore u NATO pakt
decembar 2015. Crna Gora dobila poziv za priključenje NATO
decembar 2015. Podgorica prihvatila poziv, što je izazvalo velike proteste
maj 2016. NATO potpisao Protokol o prijemu Crne Gore, koji treba da ratifikuju sve države članice
oktobar 2016. NATO bez dokaza optužio Rusiju da je pokušala da izvede puč u Crnoj Gori
april 2017. Američki predsednik potpisao Protokol o pristupanju Crne Gore zapadnoj alijansi
Jačanje tenzija
Ljuban Karan, potpukovnik nekadašnje Kontraobaveštajne službe (KOS) u penziji, podseća da se Crnogorci nisu izjasnili na referendumu o pristupanju NATO paktu.
– Zbog toga se odluka crnogorskog rukovodstva može smatrati nezakonitom, pa i nevažećom.
Posle primanja u NATO unutrašnja napetost u Crnoj Gori neće prestati, naprotiv.
Sa stanovišta NATO, reč je o političkoj odluci jer ovo pridruživanje nikako ne jača zapadnu vojnu alijansu, nego joj samo stvara dodatne obaveze.
Za Srbiju bi bilo najbolje da što više država u regionu ima vojno neutralni status, ali sad šta je, tu je – zaključuje Karan.
(Informer)