Izveštaj Far News-a sugeriše da SAD proširuje svoje vojno uporište u Siriji. SAD koriste kurdske Sirijske demokratske snage (SDF) da to učine, jer za razliku od Rusije i Irana, Sirija nije pozvala SAD da pomognu u borbi protiv sunitskih militanata.
Arapski medijski izvori su naveli da je preko 150 vojnih vozila američke vojske ušlo u Siriju preko iračke granice.
TV mreža na arapskom jeziku, Al-Mayadeen, citirala je dobro informisani izvor rekavši da je preko 150 vojnih vozila američke vojske, zajedno sa njihovom posadom, prešlo granicu u Fiškaburu i ušlo na teritoriju Sirije.
Ovaj izvor je rekao da su, po prvi put, ova vozila bila u društvu i uz podršku pet američkih vojnih helikoptera i vojnih vozila.
Na osnovu informacija, veliki broj američkih, britanskih i jordanskih vojnika je raspoređeno u gradovima Sveida i Dara’a na granici sa Jordanom, zajedno sa brojnim tenkovima British Challenger, skoro 2.300 vojnika i nekoliko helikoptera Cobra i Black Hawk.
U međuvremenu, gotovo 4.000 militanata koji su prošli vojnu obuku u Jordanu, raspoređeno je u regionu Al Tanf u Siriji.
Lokalni izvori u severnoistočnoj Siriji su u subotu prijavili da je primećen veliki broj američkih vojnih vozila i vojnika u različitim naseljima istočnog dela Rake.
Izvori su rekli da je nekoliko američkih vojnih vozila viđeno u naselju Al Mašlab, koje su nedavno zarobile Sirijske demokratske snage (SDF) pod vođstvom Kurda.
U međuvremenu, američki vojni helikopteri su povećali letove nad Rakom poslednjih dana.
Nedavno su objavljeni snimci koji su otkrili da SAD upravlja vazdušnom bazom u istočnim delovima Alepa blizu pokrajinske granice sa Rakom.
Kako prenosi AMN, snimak je pokazao veliki američki avion koji je poleteo i mnoštvo hamera koji su štitili tu lokaciju.
Takođe, američka zastava je postavljena iznad aerodroma koji se nalazi na teritoriji koja je pod kontrolom SDF-a.
U međuvremenu, pukovnik Rajan Dilon, portparol Koalicije koja je pod vođstvom SAD-a, potvrdio je da su desetine američkih vojnih savetnika raspoređeno u gradu Raka, sa američkim marincima koji iz okolnih područja pružaju artiljerijsku podršku protiv ISIL-a.
On je rekao da su vojnici, od kojih su mnogi pripadnici specijalnih operativnih snaga, imali ulogu “savetovanja, pomoći i praćenja“ kako bi podržali kurdske borce u borbi protiv ISIL-a.
“Oni su mnogo više izloženi kontaktu sa neprijateljima nego oni u Iraku,“ dodao je Dilon.
On je istakao da se broj američkih snaga u Raki nije merio u “stotinama“ i da one blisko sarađuju sa borcima SDF-a otkako su započele operacije da se opkoli Raka.
Pentagon je tajanstven o tome koliko je tačno veliko uporište u Siriji, ali je ranije izjavio da se tamo nalazi oko 500 američkih specijalaca kao bi obučili i pružili pomoć SDF-u.
Kurdima u velikoj meri pomažu američki vojnici i bombarderi – zarobili su oko 35% grada Rake, uprkos suočavanju sa žestokim otporom militanata ISIL-a.
Kurdski komandant je početkom jula objavio da je američka vojska uspostavila sedam vojnih baza u regionima koji su pod kontrolom Kurda u istočnoj Siriji.
Siban Hamou je rekao da je američka vojska uspostavila šest vojnih aerodroma i jednu bazu na istočnoj obali reke Eufrat, dodajući da je moderni veliki aerodrom u Kobaniju (Ein al-Arab) bio najvažniji od njih.
“SAD su uspostavile dva aerodroma u Hasaki, jedan aerodrom u Kaamišli, dva aerodroma u Al Malekijehu (Dirik), i još jedan aerodrom u Tal Abiadu na granici sa Turskom, pored centra vojnog odreda u gradu Manbij u severoistočnom Alepu,“ rekao je Hamou.
Hamou je rekao i da je na tim aerodromima i u centru raspoređeno 1.300 vojnika koalicije koja je pod vođstvom SAD-a.
U međuvremenu, drugi izveštaji su objavili da su snage koje su pod vođstvom SAD-a nekoliko puta prebacivale lidere ISIL-a iz Iraka i Sirije do drugih regiona koristeći “heliborne“ operacije.
Webtribune.rs