Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je novi molekularni entitet, odnosno novi lek za lečenje raka krvi koji stimuliše imuni sistem da se efikasnije bori protiv kancerogenih ćelija te produžava trajanje remisije za oko pet meseci, prenosi Business Insider.
Lek elotuzumab u saradnji su razvile globalne biofarmaceutskom kompanije Bristol-Miers Skuibb (BMS) i AbbVie, a na tržištu će se naći pod nazivom Empliciti.
Reč je o četrdesetom novom leku što ga je FDA odobrila u 2015. godini i trećem odobrenom u zadnjih mesec dana za lečenje ove vrste karcinoma.
Empliciti će se koristiti u kombinaciji sa dva druga leka u lečenju pacijenata obolelih od multiplog mijeloma koji su prethodno primali jednu do dve vrste lekova.
Multipli mijelom ili plazmocitom progresivna je zloćudna hematološka bolest, rak vrste krvnih ćelija – plazma ćelija.
Kod multiplog mijeloma nenormalne, maligne plazma ćelije nekontrolisano se umnožavaju u koštanoj srži.
Bolest na organizam deluje štetno samim rastom i širenjem tumora, prvenstveno u koštanoj srži, ali se javlja i niz komplikacija zbog kojih se povećava gustina krvi, pada imunitet pa je organizam podložniji infekcijama, dolazi do oštećenja bubrega i osobito do oštećenja kostiju.
Empliciti aktivira imuni sistem organizma koji odbija kancerogene ćelije.
Klinička testiranja u kojima je učestvovalo više od 600 pacijenata pokazala su da je Empliciti u kombinaciji sa Revlimidom (lenalidomid) i deksametazon puno efikasniji nego prethodna terapija samo Revlimidom i deksametazon.
Relativno smanjenje rizika od napredovanja bolesti ili smrtnog ishoda kod pacijenata iznosilo je oko 30 posto, pokazala je studija čiji su rezultati u avgustu objavljeni u časopisu Nev England Journal of Medicine.
„Empliciti deluje na drugačiji, efikasniji način, direktno napadajući stanice mijeloma te podstiče ‘natural killer’ (NK) stanice da unište ćelije mijeloma“, rekla je glasnogovornica BMS-a.
Bolest je najučestalija kod starije populacije i povezuje se sa procesom starenja čija je posledica smanjenje imunog nadzora organizma nad nastankom zloćudnih tumora, a može biti i posledica dugogodišnje akulumacije toksičnih faktora, na primer kod zaposlenih u poljoprivredi, industriji nafte, kožnoj industriji i kozmetologiji.