Home / ZDRAVLJE / EVO KAKO SMANJITI ŠEĆER U KRVI- Narodni lekovi..(RECEPT)

EVO KAKO SMANJITI ŠEĆER U KRVI- Narodni lekovi..(RECEPT)

Kako smanjiti previsok nivo šećera u krvi: glukoza i glikemički indeks namirnica.

500-1

Glukoza

Najvažniju količinu energije naš organizam dobija iz glukoze. Normalni nivo glukoze u krvi je 9/3-1/6 mmol / l (mili mola po litru). Moguće su povremene oscilasije nivoa šećera – glukoze u krvi i one vode do raznih fizičkih i psihičkih promena u organizmu. Ukoliko su ove oscilacije hronične one vode i do bolesti, od kojih je najčešća – dijabetes.

Namirnice koje regulišu nivo šećera u krvi

Pored toga što je maslačak koristan prirodni lek za bolesti jetre i žuči ova lekovita biljka dobro je prirodno sredstvo za regulaciju nivoa šećera u krvi. Za lečenje dijabetesa potrebno je tokom proleća, sve vreme dok maslačak cveta, svakog dana pojesti po 10 svežih stabljika maslačka. Pri tom biljku prethodno oprati zajedno sa cvetom i tek potom odstraniti cvetove. Zatim stabljiku dobro i polako sažvakati pa progutati.

Potvrđeno je da začin cimet dosta povećava aktivnost insulina, tako da jedna kašika cimeta u toku dana može bitno smanjiti nivo šećera u krvi. Osim toga, ova biljka snižava i nivo lošeg holesterola i triglicerida u krvi.

Lekovita gljiva – hrastova sjajnica, (Ganoderma lucidum), dopunjava nedostatak insulina u organizmu i pozitivno utiče na pravilan rad pankreasa i samim tim dovodi do regulacije nivoa šećera u krvi. Ova gljiva je drvenastog sastava pa se obično priprema kao čaj.

Malina je takođe koristan prirodni lek za regulisanje nivoa šećera u krvi.

Kukuruz, ovas ili zob čiste krv, krvne sudove i pomažu u lečenju šećerne bolesti.

Lečenje šećerne bolesti (dijabetesa), podrazumeva dijetalnu ishranu uz smanjeni unos ugljenih hidrata. Izbaciti nezdrave masnoće a koristiti zdrave i korisne kao što su laneno i riblje ulje. Kada se nivo šećera u krvi normalizuje u ishranu se može uvesti buter, maslinovo i kokosovo ulje. Potrebno je obratiti pažnju na dovoljan unos minerala jer ova bolest često izaziva i nedostatak minerala u organizmu.

Za ishranu dijabetičara preporučuje se čičoka (biljka slična krompiru, koja je ujedno i zdrava zamena za krompir), zbog toga što ova biljka, za razliku od krompira ne sadrži skrob, već insulin.

Peršun se od davnina upotrebljava za lečenje i ublažavanje šećerne bolesti (dijabetesa) i to tako što sveže listove peršuna treba iseckati, koren ove biljke sitno narendati pa sve pomešati sa jednom šoljom kiselog mleka ili jogurta. Pije se svako veče pre odlaska na spavanje.

Crni luk ima dugu tradiciju u narodu kao dijetetska dopuna kod lečenja šećerne bolesti. Crni luk, naročito njegova ljuska, jedan je od najbogatijih izvora kvercetina, za koji je dokazano da jako dobro deluje kod očnih tegoba, koje često prate dijabet, kao što je na primer dijabetičarska retinopatija.

Crni luk sadrži jedno biljni hormon, čije je dejstvo slično insulinu, jer utiče na smanjenje povećane količine šećera u krvi. Naučnici pretpostavljaju da crni luk deluje na metabolizam glukoze u jetri ili na lučenje insulina. Aktivni hipoglikemijski sastojci u crnom luku su alil-propil disulfat i alicin.

Beli luk znatno snižava šećer u krvi zahvaljujući istim aktivnim supstancama koje sadrži i crni luk. Pored toga, beli luk sadrži flavonoide koji imaju antioksidativnu moć, a takođe reguliše produkciju glutationa, moćnog antioksidansa koji se nalazi u ćelijama i pomaže u sprečavanju nastanka kanceroznih promena.

U cilju višestruke zaštite, preporučuje se konzumiranje i crnog i belog luka svakodnevno, bilo sirovog ili kuvanog.

Mnoga istraživanja su pokazala da uzimanje namirnica bogatih rastvorljivim vlaknima, posebno pasulja, smanjuje skok šećera u krvi do kojeg dolazi posle obroka i usporava naknadni pad šećera u krvi, na taj način doprinoseći da se glikemija održava na približno poželjnom nivou.

Riba u ishrani može sprečiti pojavu dijabetesa tipa 2. Istraživači su zaključili da osobe koje redovno jedu ribu imaju 50% manje izgleda da obole od dijabeta, nego oni koji je ne jedu. Omega 3 masti iz ribe mogu da podstaknu sposobnost organizma da koristi glukozu i tako spreči nastanak dijabetesa. Količina koja ima zaštitno dejstvo je jako mala i iznosi svega 30g dnevno morske, masne ribe, ali ne tovljene i bez dodatka drugih masti, osim maslinovog ulja.

Začini, kao što su cimet, karanfilić, lovorov list, piskavica i kurkuma mogu da utrostruče sposobnost insulina da metaboliše glukozu.

Cimet pomaže efikasnost insulina, pomažući na taj način organizmu da pretvara glukozu u energiju. Cimet istovremeno pomaže u prevenciji oboljenja koronarnih arterija i visokog krvnog pritiska. Cimetom mozete posipati pahuljice, voće, jogurt, tost … Nastojte da dnevno unesete ¼ do celu kašičicu cimeta.

Primer kako možete neke od navedenih namirnica da uvrstite u jelovnik jeste da napravite vrlo kvalitetnu supu.

Supa za smanjenje šećera u krvi

Potrebno je:

– 2 šolje vode
– 1 neoljušten crni luk isečen na četiri dela
– 500g pasulja
– 1 mala šargarepa iseckana na kockice
– 1/2 šolje kikirikija
– 1/2 šolje izdanaka piskavice ili 1/2 kašičice semena piskavice
– 2 lovorova lista
– 4 čena iseckanog belog luka
– Pprstohvat mlevenog cimeta
– Prstohvat mlevenog karanfilića
– Prstohvat kurkume.

Priprema:

U velikoj šerpi, na srednje jakoj vatri, kuvati vodu i crni luk dok ne provri. Dodati pasulj, šargarepu, kikiriki, izdanke ili seme piskavice, listove lovora, beli luk, cimet, karanfilić i kurkumu. Kada provri, na laganoj vatri kuvati 30 minuta ili sve dok crni luk ne postane sasvim mekan. Izvaditi komade crnog luka, oljuštiti ga i baciti ljusku. Lagano ispasirati crni luk viljuškom i vratiti ga u šerpu. Izvaditi i baciti listove lovora.

Količina supe dovoljna je za 4 osobe.

Jednostavni i pristupačni recepti za smanjenje nivoa šećera u krvi

1. Recept sa renom, belim lukom i pivom

Potrebni sastojci

– Koren rena dužine oko 20 cm i debljine oko 2 cm.
– 9 čenova belog luka.
– Sveže kvalitetno pivo.
– Staklena flaša ili tegla od 1l.

Koren rena temeljno oprati, ali ne ljušti. Sitno iseckati i staviti u teglu. Oljuštiti i oprati čenove belog luka. Iseckati i staviti u teglu. Smesu zaliti svežim pivom (do suženja na flaši), poklopiti ili pokriti nečim i ostaviti na tamnom mestu na 10 dana. Posle procediti.

Uzimati: prva 2 dana po 1 čajnu kašiku, 2-3 puta dnevno, narednih dana – po 1 supenu kašiku, 3 puta dnevno, pre jela.

Ova mešavina moze „oboriti“ visok šećer u roku od mesec dana i održavati ga pod kontrolom.

2. Recept za snanjivanje nivoa šećera u krvi sa ovas

– Zalijte 50 g zrna ovasa sa 0,5 l prokuvane i ohlađene vode.
– Smesu stavite na tihu vatru, dovedite do ključanja i kuvajte 10-15 minuta.
– Skinite sa vatre, poklopite i ostavite da odstoji 1 sat

Uzimati: 3-4 puta dnevno po pola čaše, pre jela.
Trajanje tretmana lečenja – 2-3 nedelje.

3. Recept za snanjivanje nivoa šećera u krvi sa jajetom

Umutiti 1 jaje. U jaje iscediti sok od 1 limuna srednjeg.
Smesu dobro promešati.

Uzimati: svako jutro na prazan stomak. Trajanje lečenja: najmanje 2 nedelje.

GI i dijeta za mršavljenje

Poznavanje GI je odličan metod da se drži dijeta – bez dijete. Dovoljno je birati raznovrsne namirnice sa niskim glikemičkim indeksom i od njih praviti raznovrsne kombinacije. Ukoliko vam se jede neka hrana na visokim GIjem – savetujemo da je uvek kombinujte sa hranom sa niskim GI.

Ne zaboravljajte koristiti terapiju koju je vam prepisao doktor. Budite zdravi!

Kako tačno nastaje dijabetes?

Kada glukoza, kroz proces varenja, dospe u krv, ona se transportuje do ćelija kojima je energija potrebna. Da bi molekul glukoze ušao u ćeliju u kojoj će se razgraditi i osloboditi energiju, neophodan mu je insulin. Insulin je hormon kojeg izlučuje gušterača (pankreas). Insulin počinje da se izlučuje onog trenutka kada se nivo glukoze u krvi poveća. Ukoliko se u krv ne izluči dovoljno insulina, ćelije kojima je potrebna energija nikako ne mogu da iz krvi preuzmu molekule glukoze – ovo stanje se naziva dijabetes.

Zbog nedostatka insulina ćelije ne mogu da preuzmu glukozu, te ceo organizam počinje da oseća slabost i malaksalost. Tada ćelije šalju signal da im je potrebna dodatna energija i dodatne količine glukoze stižu u krvi, ali usled nedovoljnog nivoa insulina ćelije i dalje ne mogu da preuzmu glukozu iz krvi.

Organizam povećanu količinu glukoze u krvi, doživljava kao opasnost i uz veliku količinu tečnosti, putem mokraće, počinje uklanjati glukozu iz krvi putem mokraće. Odatle i jedan od simptoma dijabetesa, pojačan osećaj žeđi usled dehidratacije. Ostali simptomi dijabetesa su i obilnije mokrenje, umor i smanjenje telesne težine.

Izvori glukoze

Glukozu dobijamo pre svega iz namirnica bogatih ugljenim hidratima. To su žitarice, voće i povrće, med … Ono što je zanimljivo i važno to je da se neponašaju svi ugljeni hidrati na isti način kada dospeju u naš želudac. Neki ugljeni hidrati, kao što je recimo saharoza (beli šećer), razgradnju i ulazak u krvotok počnu već u ustima.

Sada smo došli do centralne tačke naše priče: a to je brzina podizanja šećera u krvi u zavisnosti od vrste namirnica koja se konzumira. Tako su nastali pojmovi „dobri“ i „loši“ ugljeni hidrati u zavisnosti od vremena i brzine kojom povećavaju nivo glukoze u krvi i osećaja sitosti koja kod „dobrih“ znatno duže traje nego kod „loših“.

Da bi se znalo koji su „dobri“ a koji „loši“ šećeri uveden je pojam glikemički indeks. Hrana koja poseduje nisku vrednost glikemickog indeksa utiče na mali porast glukoze u krvi zbog čega ne dolazi do velikih oscilacija nivoa šećera u krvi, a hrana sa visokim GI prouzrokuje suprotan efekat. Unoseći hranu visokog Gia, vrlo brzo povećavamo nivo šećera u krvi što izaziva povećano lučenje insulina i kao rezultat toga pad glukoze u krvi i pojačana potreba ponovo za bilo čim slatkim, što ponovo podiže nivo glukoze, pa nivo inslulina …

Rešenje ovog problema je krajnje jednostavno i samo se nameće: izbor hrane niskog glikemickog indeksa! Većina ove hrana je bogata i dijetetskim vlaknima a nakon konzumiranja skokovi šećera u krvi su blagi a osećaj sitosti dugo traje. Koje su to namirnice? Integralne žitarice, mahunarke, orašasti plodovi, razno semenje, voće i povrće.

Naravno, potpuna slika je malo kompleksnija. Kada se razmatra glikemički indeks određene namirnice treba uzeti u obzir i još neke faktore: prisutnost masnoća (masnoće kao i dijetetska vlakna smanjuju glikemički indeks), kiselost (kiselost takođe smanjuje GI) … Zatim, tu je i način pripreme namirnice, pa način pakovanja

Check Also

Hronična bolest jetre koju je teško otkriti na vreme- 55 odsto ljudi ima a ne zna..

Masna jetra je postala jedan od najčešćih problema sa kojim se ljudi danas suočavaju, ali …