Da li možda razmišljate o ugradnji krunica za zube?
Kada plombiranje zuba nije dovoljno kako bi pokvaren zub ili zub sa pukotinama povratio prijašnji izgled i snagu, krunica za zube može biti sasvim dobro rešenje.
Plombiranje se vrši kod manje oštećenih zuba. U prošlosti su se plombe izrađivale isključivo od metala srebrne boje.
Danas se u stomatologiji koriste i na izgled mnogo lepše, posebno kada su u pitanju prednji zubi, bele plombe. Za razliku od plombe, krunica za zube obezbeđuje veću snagu i bolju zaštitu zuba. Krunica je u stvari implantant u obliku zuba koji okružuje i štiti oštećen zub.
Široka primena krunica za zube
Krunice za zube u stomatologiji imaju veoma široku primenu. Naime, one se ne koriste samo za zaštitu i popravku polomljenih, potrošenih i zuba oštećenih karijesom, već i u druge svrhe.
Pomoću njih mogu se zameniti zubi koji nedostaju kao deo zubnog mosta ili se sa njima može prekriti zubni implant.
One se mogu upotrebljavati i u isključivo estetičke svrhe: za pokrivanje diskoloracije na zubima ili za dodatno oblikovanje zuba.
Različite vrste krunica za zube
Danas postoji nekoliko vrsta krunica za zube. Uglavnom se razlikuju prema materijalu od kog su izrađene.
Metalo keramičke krunice najčešće se koriste. Veoma su čvrste, dobro izgledaju i imaju razumljivu cenu. Najčešće se preporučuju na zadnjim zubima budući da dobro izgledaju i da metalna osnova ovih krunica obezbeđuje čvrsto jezgro koje može podneti pritisak kojem ovi zubi podležu u procesu žvakanja.
Međutim, na jačem prirodnom svetlu metalna osnova može se pokazati kao senka u zubu i zbog toga se ove krunice ne preporučuju za prednje zube.
Dodatno, dešava se da se desni nakon nekog vremena odvoje od krunice i u tom slučaju se metalna osnova počne nazirati u vidu tamne linije koja pokazuje gde se susreću krunica i desni.
Ukratko, snaga, dugotajnost i razumna cena prednosti su metalokeramičkih krunica za zube, dok su neugledan izgled i mogućnost izazivanja alergijskih reakcija njihovi nedostaci.
Keramičke, to jest porcelanske krunice se po izgledu skoro uopšte ne razlikuju od drugih zuba i zbog toga se najčešće biraju za prednje zube. Takođe, odličan su izbor za one pacijente koji su alergični na metale.
Sa druge strane, porcelanske krunice za zube manje su snažne od metalokeramičkih, sklone su pucanju i dosta skuplje. Retko se koriste za zadnje zube.
Cirkon keramičke krunice se poput keramičkih po izgledu skoro nikako ne razlikuju od zuba.
Po ceni se, međutim, razlikuju. Naime, cirkon keramičke krunice za zube su najskuplje. Postavljaju se kako na zadnje, tako i na prednje zube.
Sa jedne strane, dobro je to što su izuzetno čvrste, ali sa druge strane, loše je to što se baš zbog njihove čvrstoće dešava da oštete susedne zube. Njihovo postavljanje zahteva manje brušenje prirodnog zuba nego kada je u pitanju postavljanje drugih vrsta krunica. Cirkon keramičke krunice za zube imaju veoma dug životni vek.
Teško je sugerisati koja vrsta krunica za zube je najbolja za Vas. Pre svega, odluka zavisi od budžeta kojim raspolažete i vrste problema sa kojim se Vaš zub suočava.
(Agencije)