Peršun je biljka koju koristimo kao začin, a njegova količina u jelima je uvek mala, zato nije dovoljna da pokrene izlučivanje nagomilane tečnosti iz tela. Američki lekar, Džon R. Kristofer važio je za dobrog poznavaoca biljnih lekova.
Često je svojim pacijentima savetovao peršun kao lek za bubrežne bolesti.
Peršun je odličan saveznik u borbi protiv urinarnih problema, bubrežnih oboljenja i jak diuretik. Kao lek može se koristiti koren i listovi peršuna. Postoji mnogo recepata za pripremu čaja od peršuna.
„Peršun je neverovatan. U četvrtak sam imala 72 kg, a dva dana posle pet kilograma manje. Ne radi se o kilogramima sala, nego o nagomilanoj tečnosti koja ja napustila moje telo. Osećam se super lagano, rekla je Ramiza.
Recept je sasvim jednostavan.
U ključalu vodu (oko litar) dodajte 5 velikih kašika iseckanog peršuna. Tečnost pustite da odstoji oko dvadesetak minuta, nakon toga čaj možete procediti ili piti zajedno sa iseckanim peršunom.
„Za čaj od peršuna sam se odlučila zbog problema sa bubrezima. Svi savetuju uvin čaj kod ovih tegoba. Od uvinog čaja sam osetila poboljšanje, ali tečnost je ostajala u telu. Odlučila sam uvin čaj da zamenim sa peršunovim, i tako došla do svojih rezultata. Sada sama sušim peršun koji nameravam da koristim ubuduće“, rekla je Ramiza.
Izlučivanje tečnosti iz organizma je veoma važno. S urinom izbacujemo otrove, bakterije i druge štetne tvari. Za peršun je naučno dokazano da je odličan diuretik, uz to je i jak antioksidant. Konzumiranje čaja od peršuna je preporučljivo, ali nikako ne smete preterivati s ovim čajem.
Konzumiranje neka ne bude više od litre čaja na dan.