Kašalj praćen izbacivanjem (lakšim ili težim) šlajma, posebno je učestao u zimskim mesecima i nastaje usled virusnih i bakterijskih infekcija. Za efikasnu terapiju kašlja i izbacivanje sluzi odnosno sekreta, važno je utvrditi uzrok i osobine kašlja, odnosno da li je akutni ili hronični, noćni ili dnevni, produktivni ili suvi … U borbi protiv kašlja praćenog sekretom i šlajmom vekovima se koristi razno lekovito bilje.
Lovorov list i izbacivanje šlajma
Iseckajte 3 osušena lista lovora lista i prokuvajte ih u četvrt litra vode. Poklopite i pustite da odstoji deset minuta. Čaj nakon toga zasladite sa malo meda i dodajte kašičicu limunovog soka.
Ovaj čaj je poznati domaći lek delotvoran kod izbacivanja šlajma kod bronhitisa, a treba da se pije do povlačenja bolesti. Pije se dva, tri puta na dan, po jedna šolja.
Med i kafa
Mešavina meda i kafe delotvorna je u lečenju kašlja i svojevrsni je lek za šlajm.
Supenu kašiku meda pomešajte s kafenom kašičicom instant kafe, pa mutite dok ne dobijete kremastu masu. Ovaj melem se pojede a posle toga treba popiti čašu mlake vode. Koristi se tri puta dnevno, dok kašalj ne prestane.
Pomorandža za teško izbacivanje šlajma kod suvog kašlja
Jednu opranu pomorandžu isecite na kockice sa sve korom. Stavite kockice u posudu, dodajte litar vode i dve kašike šećera. Kuvajte na tihoj vatri pola sata dok se ne zgusne. Sirup treba piti po jednu kašiku svaki put kada osetite nadražaj na kašalj.
Maslinovo ulje
Probajte da se izborite sa šlajmom uz ovaj narodni lek: Pomešajte 2 kašike maslinovog ulja sa dve kašike limunovog soka, dve kašike vode i kašikom meda. Mešavinu blago ugreje i pijte ujutru i uveče.
Crni luk
Ispržite crni luk na masti, pa dok je još toplo, stavljajte kao obloge na grudi. Ove obloge će omekšati tvrdi šlajm.
Hren i praziluk
Mešavina od rendanog rena i iste količine meda deluje kao preventiva astmatičnih napada, a odlično rastvara i izbacuje šlajm.
Pomaže i praziluk koji treba sitno iseckati a zatim sasvim malo prokuvati u mleku. Kada se ohladi zasladite ga medom i dobro izmešajte. Uzima se po nekoliko kašika ovog praparata dnevno.
Čaj od lipe
Čaj od cveta lipe odličan je prirodni lek za izbacivanje šlajma iz disajnih puteva. Ako ga koristite više dana, ublažićete kašalj i ubrzati izbacivanje nataloženog sekreta.
Čaja od lipe takodje izaziva znojenje, što je važno kod gripa, prehlade i nazeba. Čaj se pije dok je vruć ujutru i uveče, a priprema se tako što se dve kafene kašičice cveta lipe preliju sa 500 ml ključale vode, ostavi se 5 do 10 minuta pa se procedi. Čaj je najbolje zasladiti medom i dodati mu dosta soka od limuna.
Čaj od koprive
Čaj od koprive je dobro poznato prirodno sredstvo za eliminisanje prekomerne sluzi iz disajnih organa. Supenu kašika suvih listova koprive poparite šoljom ključale vode, ostavite oko 10 minuta i procedite. Dnevno treba piti dve šolje nezaslađenog čaja (ujutru i uveče). Preporuka je da se u čaj doda med.
Kupka od ovsene slame
Ova kupka će Vam pomoći da se oslobodite šlajma i teškog disanja. Pomaže i kod apatije, umora, razdražljivosti …
Najpre skuvajte čaj tako što ćete 2 kilograma slame preliti sa 4 litra vode i kuvati oko 30 minuta. Procedite čaj i dodajte vodi za kupanje. Po izlasku iz kupke dobro se obrišite, lezite u krevet, a posle jednog sata, preporuka je da lagano prošetate na svežem vazduhu. Primenjujte ovu procedure više nedelja i očekujte poboljšanje.
Dodatni saveti
U borbi sa izbacivanjem šlajma poželjno je piti mnogo tečnosti – vode, čaja, pileće supe, limunade, zatim izbegavati alkoholna pića. Korisni su i preparati od korena hibiskusa, bokvice, islandskog lišaja … Beli luk u većim količinama u ishrani će, kao prirodno vrlo jak antibiotik, sigurno pomoći u borbi sa kašljem.
(Saznajlako)