Magnezijum hlorid ili Nigar na Dalekom se istoku, a sve češće i u zapadnoj medicini, smatra jakim saveznikom u prirodnim metodama očuvanja i obnavljanja zdravlja.
Japanska reč Nigar u prevodu na naš jezik mogla bi biti „gorcila“. Nigar nastaje kao nusprodukt pri ekstrakciji kuhinjske soli iz morske vode, a upotrebljava se za zgrušavanje sojinog mleka u skutu koja ceđenjem i presovanjem postaje tofu.
To je oblik u kojem je Nigar najviše poznat zapadnjacima. Svi oni koji su barem jednom u životu razmišljali o pripravi tofua kod kuće pre ili kasnije morali su upoznati Nigar.
No u Japanu ga upotrebljavaju i u druge svrhe, a moja su mi istraživanja pokazala da je već odavno poznat širom sveta, a primenjuje se čak i u alopatskoj medicini.
Sinergija sa vitaminom C
U Japanu se pije i u napitku poznatom kao nigarisui, a pripravlja se rastapanjem 1/4 do 1/2 kašičice ljuspica nigarija u 1 litri vode.
Stiče se utisak da voda s nigarijem postaje vlažnija, ako je to ikako moguće, te da bolje taži žeđ, a u Japanu nigarisui cene kao napitak podmlađivanja i detoksikacije.
Ako u nigarisui dodamo kašiku meda i svež isceđen sok limuna, dobit ćemo izvrstan preparat s bonusom. Naime, magnezijum i vitamin C deluju u sinergiji, podstičući jedan drugome apsorpciju. Rezultati kliničkih eksperimenta o uticaju magnezijuma na imunitet pokazali su da on jača imunitet i do 300%, a u kombinaciji s vitaminom C i kvalitetnim medom postaje nezaobilazan prijatelj u očuvanju zdravlja.
Koliko je magnezijum važan pokazuje i činjenica da učestvuje u više od trista metaboličkih procesa. Magnezijum nas čini „protocni“ – to je jedina reč koja mi pada na pamet, koliko god to čudno zvučalo.
„Loš igrač“ kalcijum
Svakodnevno smo izloženi štetnom uticaju mnogih toksina i materije koje nam narušavaju ugodu postojanja, a već se odavno zna da i stanje uma itekako ima uticaja na opšti osećaj uživanja u dobrom zdravlju. Stres, previše procesuirana hrana bez nutritivne vrednosti, brza rešenja za podizanje energije – kafa, čaj s kofeinom ili neki gazirani napitak, telesni napori, životna dob, prevelik udeo kalcijuma – sve su to faktori koji utiču na kvalitet apsorpcije magnezijuma.
I dok su vam svi prethodno nabrojani faktori više-manje poznati, verujem da sam neke od vas začudila jer svi dobro znamo koliko je važan kalcijum, a ja ga sada svrstavam na listu „loših igrača“.
Stvar je u tome da je dokazano kako je u nekadašnjoj ishrani ljudi odnos kalcijuma i magnezijuma bio 1: 1, a danas je taj odnos 3: 1, a zna biti čak 15: 1 u korist kalcijuma. Zbog nedostatka magnezijuma ćelijske membrane postaju manje propusne te kalcijum, koji bi trebalo da uđe u stanicu i potom iz nje krenuti dalje, ostaje u stanici i izaziva brojne poremećaje taložeći se poglavito u mekim tkivima, umesto da jača kosti i zube.
Tako je dokazano da je manjak magnezijuma u direktnoj vezi s nastankom bubrežnih kamenaca, smanjenjem elastičnosti i čak začepljenjem krvnih sudova, smanjenjem kapaciteta pluća, radom mozga, osteoporozom …
Ova lista je, verujte, vrlo duga, a sve izgleda još i gore ako dodamo podatak da se magnezijum izlučuje mokrenjem i stolicom. Tako još više zapadamo u nepovoljan krug gubitka tog izuzetnog minerala, gde ne pomaže ni činjenica da magnezijum u povećanim dozama deluje kao laksativ. Imajući na umu sve ove činjenice, kao i spoznaju o dugogodišnjoj neuhranjenosti magnezijumom, postizanje potrebne koncentracije magnezijuma u organizmu čini se nemogućom misijom.
U obliku nigarija
Na svu sreću, sve je više stručnjaka koji otkrivaju prirodne metode očuvanja i obnavljanja zdravlja. Početkom prošlog veka francuski hirurg prof. Pierre Delbet koristio je rastvor magnezijum hlorida za jačanje imuniteta i kao dezinfekciono sredstvo. To sam i sama isprobala tako što sam suprugovu posekotinu isprala rastvorom nigarija. Rana je vrlo brzo zarasla i uopšte nije ostavila ožiljak.
Dr. Carolin Dean predlaže da se dnevni unos magnezijuma podeli u nekoliko manjih doza te se na taj način doskoči eventualnom laksativna učinku magnezijuma. Drugi predlog je da se deo magnezijuma uzima oralno, a deo transdermalno. S njom se slaže i dr. Mark Sircus, jer korišćenjem magnezijum hlorida u obliku magnezijum ulja transdermalne metodom daleko se lakše postiže optimalna apsorpcija magnezijuma i to bez negativnih efekata.
Dr Jose Luis Perez Albela, još jedan veliki zagovornik upotrebe magnezijum hlorida, otišao je toliko daleko da proizvodi i distribuira paketiće sa preporučenom dozom nigarija, tako da svako sa lakoćom može uzimati dovoljno magnezijuma.
Magnezijum se u mom životu pokazao ne samo kao zanimljiva tema za proučavanje nego i kao pravo revolucionarno otkriće. Koristim ga za dezinfekciju, ali ga i svakodnevno oralno konzumiram ili ga koristim u obliku spreja. Ako me pitate za jedan suplement koji bih vam preporučila, to je svakako magnezijum u obliku nigarija.
Nigar ili magnezijum hlorid se može nabaviti u svim prodavnicama zdrave hrane i u veb-shopovima. Cena mu je oko 40 kn za 300 gr.
Preporuka za primenu:
• transdermalno – rastopiti u destilovanoj ili izvorskoj vodi u koncentracijama od 10% (10 delova soli na 90 delova vode) do 30% (30 delova soli na 70 delova vode), staviti u bočicu sa pumpicom za sprejanje i poprskati po koži (moguća lokalna primena na tačno određeno mesto na telu) – nemogućnost predoziranja
• oralno – rastopiti sol u destilovanoj ili izvorskoj vodi od 10 do 30 g na litru vode, piti jednu do dve supene kašike dnevno – mogućnost predoziranja sa pojavom dijareje.
(sensaklub.hr)